Kırsal kalkınma destekleri 45 bin kişiye ekmek kapısı oldu

Sabah gazetesinden Burcu Çalık'ın haberine göre, kırsal kalkınma destekleri ile yapılan 6 milyar liralık yatırımın 3.3 milyar lirasını hibeler oluşturdu. 45 bin kişiye iş sağlanırken, 3.5 milyar liralık yeni destek için de düğmeye basıldı.

banner255
Kırsal kalkınma destekleri 45 bin kişiye ekmek kapısı oldu
banner200

Hükümetin sağladığı kırsal kalkınma destekleri ile yapılan yatırımların miktarı 6 milyar liraya ulaşırken, bu desteklerle kurulan süt, hayvancılık, kırsal turizm gibi işletmelerde 45 bin vatandaş istihdam edildi. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Başkanı Ali Recep Nazlı, yenilenebilir enerji yatırımlarının da ilk kez içine alınacağı 3.5 milyar lira bütçeli yeni destek çağrısına çıkacaklarını söyledi.

KIRSALA CAN SUYU OLDU

SABAH'a konuşan TKDK Başkanı Nazlı, kırsal kalkınmanın sadece tarımla değil birçok etkenle olduğunu söyledi. Nazlı, "Sağladığımız destekler kırsal alana hayat verdi, can suyu oldu. Bu güne kadar 15 çağrıya çıktık. 16 bin yatırım projesi hayata geçirildi. Kırsal kalkınma destekleri ile 6 milyar liralık yatırım gerçekleşti. Bunun 3.3 milyar lirası devletin sağladığı hibeydi" diye konuştu.

YENİ DESTEK MÜJDESİ

Yakın zamanda 3.5 milyar TL bütçeli Kırsal Kalkınma Programı 2'nin (IPARD 2) ilanına çıkacaklarının müjdesini veren Nazlı, "Yenilenebilir enerji yatırımları da ilk kez desteklenecek. Ayrıca 10 bin nüfusun altındaki belediyeler de bu desteklerden faydalanabilecek. Yine ilk kez yumurta tavukçuluğunda mevcut işletmelerin modernizasyonunu da desteğe aldık" dedi.

60 MİLYON LİRALIK İHRACATA ULAŞILDI

Sağlanan desteklerle kurulup sadece bir yıl önce faaliyete başlayan işletmelerin, bugün itibarıyla toplamda 60 milyon liralık ihracata imza attığının altını çizen Ali Recep Nazlı, "Öyle ki, Malatya'dan paketlenmiş dondurmayı Kuzey Irak'a satan bir yatırımcımız 9.6 milyon liralık ciro yaptı. Ordu'da başka bir yatırımcı şoklanmış hamsiyi Hollanda, Almanya, Avusturya gibi ülkelere satarak 265 bin lira ciroya ulaştı. Önümüzdeki yıl bu rakamlar 3-4 katına çıkar" diye konuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Destek hibe.
Destek hibe. - 5 yıl Önce

Ipard ofisine başvuru Yaptım. Yapmak istediğim işle ilgili bilgi verdim. Şukadar param var kredi veya faize bulaşmadan faydalanmak istiyorum dedim. Inanın iş Olmasın. Başlarından sağmak için konuyu anlatırken verdikleri Örnekler. 1.5 milyon Avro'luk proje olacaksa bi şukadarını şu kriterlere göre verecez. Bana ufak projeler için bilgi verin. 250 bin tl keş param var. Buna göre hangi yolu izlemem Lazım. Bu para az. Denildi gönderdiler. Inanın 50 tl ye mal olacak bir besihaneye kriterimiz şudur diye 350 bin avro. Hesaptan bahsediyorlar. Anladım ortada ciddi bir yolsuzluk çıkar sağlama var. Doğru kişilere vermiyorlar.

köstek
köstek - 5 yıl Önce

Destek diye köstekten gına geldi.yer istersin yol elektirik proje kredi desen garimen kul kefil ... Hayvanların istersin sende kimsin ben anlamadım bunun neresi kırsal kalkınma cevap verin

traktor
traktor - 5 yıl Önce

Aceba neden tkdk 1 sefere mahsus traktor acti tekrar neden traktore hibe vermiyor bu konuda bilgi verirseniz sevinirim saygilarimla

banner151

banner251