Kaz ve hindi yetiştiriciliğine özel destek geliyor

Ülkemizde kaz ve hindi üretiminin artırılması için Milli Tarım Projesi kapsamında önemli bir destek verilecek. Kars, Ardahan ve Muş'ta kaz yetiştiriciliği, Bingöl'de de hindi yetiştiriciliği yüzde 75 desteklenecek.

Kaz ve hindi yetiştiriciliğine özel destek geliyor
banner200

ÖZEL HABER

Ülkemizde kaz ve hindi üretiminin artırılması için Milli Tarım Projesi kapsamında önemli bir destek verilecek. Kars, Ardahan ve Muş'ta kaz yetiştiriciliği, Bingöl'de de hindi yetiştiriciliği yüzde 75 desteklenecek. Destek kapsamında bu bölgelerde kaz ve hindi üretiminin artırılması amaçlanırken, bölgede istihdamın artırılması, insanların daha sağlıklı ve ucuz hayvansal protein kaynağına ucuz fiyata erişmeleri hedefleniyor.

İşte detaylar…

Kaz üretiminin artırılması projesi kapsamında; Kars, Ardahan ve Muş illerinin ekonomisinde önemli bir yer tutan kaz üretiminin geliştirilmesi için damızlık ve ticari kaz üretim yatırımları desteklenecek.

DAMIZLIK VE TİCARİ KAZ İŞLETMELERİ KURULACAK

Bu kapsamda; Kars'ta 1000 adet kapasiteli 1 tane damızlık kaz işletmesi kurulacak. Bu işletmede, yeni kümes ve kuluçkahane inşaatı, makine, alet ve ekipman alımında yüzde 75 hibe destek verilecek.

Ayrıca Kars, Ardahan ve Muş illerinde 500'er adet kapasiteli toplam 4 tane ticari kaz işletmesi kurulacak. Bu işletmelerdeki yeni kümes yapımı, alet ve ekipman alımına ise yüzde 75 hibe destek verilecek.

Bu işletmelerle, bölgede yoğun olarak talep gören kaz palazı ve kuluçkalık damızlık ihtiyacının önemli bir bölümü karşılanacağı gibi kaz eti ve yumurta üretiminde de büyük oranda artış sağlanmış olacak.

BİNGÖL'DE TİCARİ HİNDİ YETİŞTİRİCİLİĞİ

Bingöl'de ticari broiler hindi (etçi) yetiştiriciliği kapsamında, yüzde 75 hibe destekli, 1000'er adet kapasiteli 2 işletme kurulacak. Ticari hindi işletmeleri için yeni kümes yapımı, alet ve ekipman alımına yüzde 75 hibe destek verilecek.

Hindi işletmeleri, bölgede istihdamın arttırılmasına katkı sağlayacak. Ayrıca bölge insanının sağlıklı ve ucuz hayvansal protein kaynağına daha ucuz fiyatla erişimi sağlanmış olacak.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 5 yıl Önce

Kaz destegi icin kars ilini anlayabilirim ama hindide neden sadece bingol.

Batıyı Bırak
Batıyı Bırak - 5 yıl Önce

Tüm desteklemeler yıllardır doğuya gider eski tarım bakanı zamanında diyarbakır başta olmak üzere tüm Tarım Bakanlığının destekleri doğuya gitmiştir.Ama ne yazıkki bir tane üretimde birinci olan Doğudan bir İLİMİZ YOK.Ama ne yazık hep 1 .ciler batıdaki İLLER de o zaman bu destekler ya yerine gitmedi veya FETÖ veya PKK ya mı destek olarak gitti acaba bunlar acaba araştıran bir komisyon var mı?Et konusunda AFYON,Süt konusunda BURDUR ve AYDIN,Tavuk konusunda BALIKESİR,Balık konusunda MUĞLA 1. sıraları kapmakta ve buradaki üreticiler kendi destekleriyle üretim yapmaktadır.Devletten herhangi bir ayrı hibe destek filan yoktur.Artık biraz Batı İL lerindeki üreticilerimizide destek verin ki bu üreticilerimizde devlet biza sahip çıkıyor düşünces

Kazcılık
Kazcılık - 4 yıl Önce

Kendi yetiştirdigim iki yüztane damızlık in gırması kazlarım var desdekleme alabiliyormuyum bilgi sahibi olan arkadaşlarımız bilgi verirse sevinirim

banner151

banner251