Kanolaya destek artınca ayçiçeği rağbet görmedi

Ziraat Mühendisleri Odası Tekirdağ Şube Başkanı Dr. Cemal Polat, hükümetin destekleme politikasını eleştirerek, kanolaya verilen desteğin fazla olmasından dolayı yağlık ayçiçeği üretiminin azaldığını kaydetti.

Kanolaya destek artınca ayçiçeği rağbet görmedi
banner200

2015 yılı Tarım ve Hayvancılık Üretim Desteklemeleri kapsamında yağlık ayçiçeğinin kilogramına 30 kuruş, kanolanın kilogramına ise 40 kuruş destek verildiğini anımsatan Ziraat Mühendisleri Odası Tekirdağ Şubesi Başkanı Dr. Cemal Polat, kanolaya verilen destekle birlikte ayçiçeği ekimlerinin azaldığını kaydetti. Hükümetin destekleme politikasını eleştiren Polat, "Kanola bitkisi yağ bitkisi olup dünyada üretimiz daha çok bio dizel üretimi için teşvik edilen fakat son yıllarda ülkemizde daha çok insan gıdası olarak değerlendirilmesi yapılmaktadır. Marmara ve Trakya bölgesi gibi her yerde yetişebilen bir ayçiçeğini yemeklik yağ kalitesi bakımından toprağa ve çevreye olumsuz etkisi az olması nedeniyle yani ekim sırasında daha fazla ilaç kullanılmaması nedeniyle daha çok teşvik edilmesi gerekiyordu. Ama maalesef bu uygulanan politikalar neticesinde yağlık ayçiçeği ekimleri her geçen gün azalıyor" dedi.

Tekirdağ'da 250 bin ve 300 bin dekar alan kanola ekiminin yapıldığını bildiren Polat, "Bu 300 bin dekar normalde ayçiçek yağı alanı olması lazımken bu kanolaya geçti. Yani her geçen yıl ay çiçek yağı ekimi azalıyor" değerlendirmesinde bulundu.

YORUM EKLE
banner151

banner251