Hayvancılıkta küçük üreticiye 100 bin lira faizsiz kredi!

Hükümet, hayvancılıkta ayağı yere basan dev bir projeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor. Hayvancılıkta yeni işletme kurmayı düşünenler veya mevcut işletmesini büyütmek isteyen küçük üreticiler, yüksek faizden dolayı eli kolu bağlanırken, hayata geçirilecek bu proje ile nefes alacak.

Hayvancılıkta küçük üreticiye 100 bin lira faizsiz kredi!
banner200
banner217

KÜÇÜK ÜRETİCİYE DEV DESTEK

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın önerisi ile üzerinde çalışılan ve Ocak ayında açıklanması beklenen dev proje ile hayvan varlık sayısını artırmak için küçük üreticiye büyük ayrıcalıklar getirilmesi amaçlanıyor.

DESTEK KARARNAMESİNİN DETAYLARI BELLİ OLDU

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek tarafından açıklanan 'Destek Kararnamesi'nin detayları belli oldu.

FAİZSİZ KREDİDEN 20 BİN İŞLETME YARARLANACAK

Buna göre hayvan varlık sayısını artırmak için 20 bin işletmeye 100'er bin lira kredi verilecek.

KREDİNİN FAİZİ DEVLET TARAFINDAN KARŞILANACAK

Krediler, 2 yıl ödemesiz 7 yıl vadeli verilecek ve faizi tamamen devlet tarafından karşılanacak.

HAYVAN ALIMINDA VE İŞLETME REHABİLİTASYONUNDA KULLANILACAK

Üzerinde çalışılan uygulamaya göre krediler hayvan alımında ve işletme rehabilitasyonunda kullanılacak.

KREDİ DE AĞIR ŞARTLAR İSTENMEYECEK

Kredi kullanımında ağır şartlar öne sürülmeyecek. Sadece işletmeye konulan hayvanlar ipoteğe alınacak.

SİGORTA PRİMİ DE DEVLET TARAFINDAN ÖDENECEK

Küçük üreticinin üretimdeki payını artırmak için uygulamaya konulacak destek sisteminde, krediyi kullanan kişinin de iki yıl sigorta priminin de devlet tarafından ödenmesi öngörülüyor. 100 bin lira faizsiz krediden yararlanabilmek için TÜRKVET'e üye olmak gerekiyor.

SEKTÖR TEMSİLCİLERİ DESTEK SİSTEMİNİ DESTEKLİYOR

Sektör temsilcileri, böyle bir destekleme modelinin hayvan varlık sayısının artmasına önemli katkısının olacağına dikkat çekerek, projenin önemine dikkat çektiler.

KÜÇÜK ÜRETİCİ YÜZDE 16 FAİZLE KREDİ KULLANMAK ZORUNDA KALIYOR

Mevcut durumda hayvancılık yapmak isteyenlerin yüzde 16 faizle kredi kullanmak zorunda kaldığını, bu faiz oranı ile yapılan yatırımların da sürdürülebilirliğinin bulunmadığına işaret eden sektör temsilcileri, hayvancılıkta kalıcı bir çalışmanın yapılması için devletin kesinlikle böyle bir destekleme modelini hayata geçirmesi gerektiğini kaydettiler.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 3 yıl Önce

Her sene aynı şeyler söylenir. Usandım artık. Neden böyle toz pembe yalanlarla hep bizi aldatırlar artık anladım. Çünkü biz küçük üreticiler; hep zenginlere destek çıkan hükümetin, birgün devletimizin imkanlarından bizi de yararlandıracağını, bu kadar adaletsizliğin yapılamayacağını düşünürüz. Ama şunu bilmiyoruz ki;"Tok açın halinden anlamaz." Iyi niyetli, temiz kalpli, herşeyin farkında olan ama hiçbir sıkıntıya ses çıkartmayan benim gibi küçük hayvancılık yapanlar dişini sıkmaya devam etsin. Başta da dediğim gibi: "Usandım artık."

- 3 yıl Önce

Yav zaten tarım ve hayvancılık bu yüzden bitti..faizsiz kredilerle para dağıttınız,millet gitti şehirden ev aldı araba aldı...kredi yapılandırmayla takla attıra attıra gidiyor,,bakalım ne olacak...

- 3 yıl Önce

Yine zengine ..40 senelik işletmen de olsa..ziraat bankasi yeteri kadar mal varlığın yoksa.havayı alın..senin hayvancılık yaptığın boş..önemli olan verdiği parayı geri alabilme garantisi..

Enayi
Enayi - 3 yıl Önce

Hükümet enayi arıyor faizsiz kredi kverip sonra ihtalat ile batıracak enayi arıyor

Toz pembe
Toz pembe - 3 yıl Önce

Uğur kardeşim söylediklerini aynen katılıyorum muhtemelen bütün küçük ölçekli aile işletmeleri de senin yazdıklarını katılıyor, çünkü yıllardır aynı söylemler ama icraat ne yazıkki yok hep ezilen biz küçük ölçekli işletmeler oldu olmaya da devam ediyor çünkü hiç birşey değişmedi devlet eliyle hep sanayici ne dediyse biz onu yaptık resmen köle muamelesi gördük sütun fiyatını hep sanayici belirledi istedikleri gibi yemin fiyatını belirlediler,o yüzden artık biz küçük üreticiler bitmiş vaziyetteyiz

- 3 yıl Önce

Tkk 100 de yüz suspanse edilen kredi kullanarak 85 binliralik hayvan alıyorsun 4 yılda hayvan sigortası hariç 123 binlira ödüyorsunuz !!! Alın size faizsiz kredi 100/100

- 3 yıl Önce

Lütfen bırakın artık insanların umutlarıyla oynamayı. çiftçi, gecesini gündüzüne katarak kazandığı para ile hayatını idame etmeye çalışmakta. Sizin kelime oyunlarınıza inanıp hayal kurmakta. Faizsiz kredinin ne demek olduğunu acı tecrübelerle öğrendi artık.Yapmayın artık bu kelime oyunlarını. Oynamayın saf duygularla. Verecekseniz devlet eliyle, şov yapmadan, işin ehli kişileri bulup verin kredi mi vereceksiniz hayvan mı vereceksiniz. Bu sefer amaç oy kazanma kaygısı olmayıp çiftçiyi düze çıkarmak,dolayısıyla makul çivisi çıkmış olan bu dengesizliği rayına oturtmak olsun. Yaptıklarınızı tvlerde görmeyelim. sonuçlarını görmek için birkaç yıl bekleyebiliriz. kısacası sahip çıkın çiftçimize, lütfederek değil hakkı olanı vererek.

hayvancılık
hayvancılık - 3 yıl Önce

hayvancılık herkesin yapacağı küçük iş değil, ya birleşin ortak olun 10 kişi bir şirket kurun, işi büyük çapta yapın ya da ister istemez yok olacaksınız. Elin gavuru birlik oluyor, bizim müslümanlar kardeşiyle bir araya gelemiyor.


banner151

banner251