Hayvancılık desteklerinden birliklere yapılan kesintiler artırılacak

Birliklere tarımsal destek ödemelerinden yapılan kesinti oranları yükseltilecek. Eski Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik döneminde tarımsal destek ödemelerinin çiftçiye birlikler üzerinden ödenmesine son verilerek, birliklere yüzde 3 ile 8 arasında aidat kesintisi yapılmasına karar verilmişti.

Hayvancılık desteklerinden birliklere yapılan kesintiler artırılacak
banner200

Birliklere tarımsal destek ödemelerinden yapılan kesinti oranları yükseltilecek. Eski Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik döneminde tarımsal destek ödemelerinin çiftçiye birlikler üzerinden ödenmesine son verilerek, birliklere yüzde 3 ile 8 arasında aidat kesintisi yapılmasına karar verilmişti. Ağustos ayında yayımlanan hayvancılık desteklerinde de bu oranlar belli olmuştu. Ancak gelinen noktada bazı birliklerin kesintilerinde oranların yükseltileceği ortaya çıktı.

BAKAN AÇIKLADI

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, tarımsal destek ödemelerinde, birlikleri üyeleri ile parasal konuda karşı karşıya getirmeyecek bir çalışma yapacaklarını açıkladı.

BİRLİKLER PARASAL KONULARDA ÜYELERİ İLE KARŞI KARŞIYA GELMEYECEK

Bakan Fakıbaba, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Kamil Özcan ve beraberindeki yönetim kurulu üyeleri ile TBMM'de bir görüşme yaptı. Birliklerin ekonomik durumlarının düzeltilmesi için çaba sarf edeceklerini açıklayan Fakıbaba, bu kapsamda hayvancılık destekleme ödemeleri içerisinden Damızlık Sağır Yetiştiricileri Birliklerinin hizmetlerinin karşılığı olan bedelin kesilerek birliklere ödenmesi konusunu değerlendireceklerini kaydetti. Fakıbaba, birlikleri üyeleri ile parasal konuda karşı karşıya getirmeyecek şekilde bir çalışma yapacaklarını açıkladı.

Görüşmede, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Kamil Özcan, Bakan Fakıbaba'ya; Bakanlık ile müşterek olarak yürütülen başta ırk ıslahı çalışmaları olmak üzere, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliklerinin yürüttüğü faaliyetler, İl Birliklerinin büyükbaş hayvancılık sektöründeki rolü hakkında bilgi verirken, destekleme modelinin değişmesine bağlı olarak son dönemde Birliklerin yaşadığı problemler ve ekonomik sıkıntılar hakkında da taleplerini iletti.

Bakan Fakıbaba'nın, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği'nin ziyareti sırasında yaptığı değerlendirme, hayvancılık desteklerinden birlik kesintilerinin artırılacağı şeklinde yorumlandı.

DESTEK ÖDEMELERİNDEN BİRLİK VEYA KOOPERATİFLERE YAPILACAK KESİNTİ ORANLARI

Tarımsal desteklerle ilgili olarak geçtiğimiz Ağustos ayında yayımlanan tebliğde destek ödemelerinde birlik veya kooperatiflere yapılacak kesinti oranları şu şekilde belirlenmişti:

Koyun-Keçi Desteğinde; Yüzde 8 il birliklerine, bu bedelin içinden yüzde 10'u Merkez Birliğine

Buzağı/Malak/Manda Desteğinde; Yüzde 3'ü İl /İlçe birliklerine, bu bedelin içinden yüzde 5'u Merkez Birliğine

Arıcılık Desteğinde; Yüzde 5'i İl/İlçe Birliklerine, bu bedelin içinden yüzde 60'ı Merkez Birliğine

Su Ürünleri Desteğinde; Yüzde 2'si Birim Kooperatif veya İl/İlçe Birliklerine, bu bedelin içinden yüzde 20'si Üst Kooperatif ve Merkez Birliğine

Süt Primi Ödemesinde Üretici veya Yetiştirici Birliği Üzerinden Yapılan Desteklemede; Yüzde 3'ü İl/İlçe Üretici, İl Yetiştirici birliklerine bu bedelin içinden yüzde 5'i Merkez Birliğine

Süt Primi Ödemesinde Kooperatifler Üzerinden Yapılan Desteklemelerde; Yüzde 3'ü Kooperatif üst birliği veya bölge birliğine, bu bedelin içinden yüzde 25'i Merkez Birliğine

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Desteklemeler
Desteklemeler - 4 yıl Önce

Desteklemeler birlikler kooperatif ler üzerinden geçsin ama buna kabulüz fakat et süt para yapsın buzağıların aşıları Zaman'ında yapılsın birde kooperatifleri birlikleri denetleyen bir birim olsun bakanlıktan

- 4 yıl Önce

yakında destekleyecek çiftçi bulamıyacaksınız çünki biz bittik

banner251