Hangi üründe ne kadar mazot kullanılıyor ve çiftçi ne kadar mazot desteği alacak?

Milliyet gazetesinden Güngör Uras, dünkü köşe yazısında çiftçinin hangi üründe ne kadar mazot kullandığını ve buna karşılık devletten alacağı mazot desteği ile ilgili rakamlar paylaştı.

Hangi üründe ne kadar mazot kullanılıyor ve çiftçi ne kadar mazot desteği alacak?
banner200

Akaryakıta son günlerde arka arkaya gelen zamların tarımda maliyetleri artırdığına işaret eden Uras, tarımda motorin fiyatlarındaki artıştan ise öncelikle buğday, arpa, pamuk ve ayçiçeği üretenlerin etkilendiğine dikkat çekti. Uras, “Çünkü bu ürünleri yetiştirenler yüksek miktarda motorin kullanıyorlar" dedi.

Ortalama olarak buğdayın nihai maliyetinde motorin giderinin payının yüzde 18'in üzerinde olduğunu bildiren Uras, şunları kaydetti:

“Ayçiçeği üretiminde yüzde 16'nın üzerinde. Arpa, mısır, pamuk üretiminde yüzde 12 dolayında. Çeltikte yüzde 10'a, şeker pancarında yüzde 7'ye yakın. Mercimek, nohut, kiraz, üzüm, zeytin gibi tarla ve ağaç ürünlerinde de yüzde 10'lar dolayında.

Devlet, çiftçiye dekar başına, farklı ürünlerde farklı oranlarda mazot desteği veriyor. Ancak bu yılın destekleri gelecek yıl ödenecek.

Buğdayda dekar başı 7 lt. mazot kullanılıyor. Şimdilerde 7 lt. mazot 35 TL, devlet desteği 13 TL.

Pamuk ve çeltikte dekar başı 20 lt'den fazla mazot kullanılıyor. Dekar başı mazot gideri 100 TL. Devlet desteği 36 TL.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE

banner251