Genç çiftçinin yerine 'Uzman Eller' geldi! Üniversite mezununa 100 bin lira destek!

Kırsaldaki üretimi teşvik etmek için bundan üç yıl önce başlatılan genç çiftçi projesi sona ererken, bunun yerine 'Kırsal Kalkınmada Uzman Eller' projesi getirildi. Kırsal Kalkınmada Uzman Eller projesi kapsamında üniversite mezunlarına 100 bin liraya kadar hibe desteği verilecek.

Genç çiftçinin yerine 'Uzman Eller' geldi! Üniversite mezununa 100 bin lira destek!
banner200

Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Kırsal Kalkınmada Uzman Ellerin Desteklenmesine İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kırsal alanda yaşayan veya yaşamayı taahhüt eden, tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri konularında yüksekokul veya üniversite mezunu olanlar, tarımsal projeleri için 100 bin liraya kadar hibe desteğinden yararlanabilecek.

PROJE İÇİN İLK 4 İL BELLİ OLDU

Buna göre, 2019-2020 yıllarındaki pilot uygulama kapsamında Amasya, Düzce, İzmir ve Mardin'de kırsal alanda yaşayan veya yaşamayı taahhüt eden, tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri konularında yüksekokul veya üniversite mezunu olanlar, mahallinde uygulayacakları projelere 100 bin liraya kadar hibe alabilecek. Karara göre, köy tüzel kişiliğine sahip olan ve kararın yürürlülük tarihi itibariyle nüfusu 20 binden az olan yerleşim birimlerine destek verilecek.

BANKAYA HİZMET KOMİSYONU ÖDENECEK

Hibe ödemeleri Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Projesinden karşılanacak. Ziraat Bankası aracılığıyla ödenecek ve nakdi ödeme tutarının % 0,2’si oranında bankaya hizmet komisyonu ödenecek. Proje bütçeleri katma değer vergisi (KDV) hariç hazırlanacak.

DESTEKLENECEK ALANLAR BELİRLENDİ

Hayvansal ve bitkisel ürünler, su ürünleri, yöresel tarım ürünleri, tıbbi ve aromatik bitki üretimiyle bunların işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik projeler karar kapsamında desteklenecek. Desteklerin ödenebilmesi için, hibe sözleşmesinin imzalanması ve proje yatırımının tamamlanması gerekecek. Hibe desteklerinden sadece bir kez yararlanılabilecek.  Karar kapsamında yapılan proje başvuruları, Tarım ve Orman Bakanlığının ilgili yıl bütçesinde yer alan ödenek çerçevesinde değerlendirilecek.

KİMLER DESTEKTEN YARARLANAMAYACAK?

Tarım ve Orman Bakanlığının söz konusu projelere yönelik diğer hibe programlarına dahil olanlar, bu karar kapsamındaki desteklerden faydalanamayacak. Karar gereği, tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri eğitimi veren meslek yüksekokulu ve ya üniversite mezunu olmayan kişiler destek alamayacak.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2019, 18:22
YORUM EKLE
YORUMLAR
...
... - 2 yıl Önce

Bu projede Mardin Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Kırsal Kalkınma Daire Başkanı Ali ELÇİN'i, Düzce Tarım Reformu Genel Müdürü Hasan ÖZLÜ' yü, İzmir Tarım ve Orman Bakanı Bekir PAKDEMİRLİ'yi hatırlatıyor. Dar gömlek Ali ELÇİN' in koltuğunu koruma projesi olmuş. Amasya kime hizmet ediyor onu bilemedim.

volkannn21
volkannn21 @... - 2 yıl Önce

Ali Elçin çalışkanlığı ile o koltukta oturuyor adam disiplini sevdiği için kimse çekemiyor....

Ali rıza
Ali rıza - 2 yıl Önce

Köydekileri düşünen yok kendi olanına kıyağa devam

Recep karakaya
Recep karakaya - 2 yıl Önce

Mrb, Genç çiftçi projesinden yararlanan bir kişi uzman eller projesindende yararlanabilir mi Aceba?

Faruk Çakır
Faruk Çakır - 2 yıl Önce

Niye lise mezunu ve farklı illere yok

banner151

banner251