Genç çiftçilere 6 milyon liralık dev destek!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 'Kırsal Kalkınma Destekleri' kapsamında ikinci etap projeleri tamamlandı. Buna göre Muğla'da 2018 yılında 198 adet genç çiftçi hibe almaya hak kazanarak, toplam yapılan destek 5.940.000 TL oldu.

Genç çiftçilere 6 milyon liralık dev destek!
banner200

Muğla Tarım İl Müdürlüğü'nün konu hakkında yaptığı açıklama:

“Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca "Tarımda sürdürülebilirliğin sağlanması, genç çiftçilerin girişimciliğinin desteklenmesi, gelir düzeyinin yükseltilmesi, alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması ve genç kırsal nüfusun istihdamına katkı sağlayacak kırsal alandaki tarımsal üretime yönelik" uygulanan, Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklemesi 2. Etap projeleri tamamlandı. Buna göre 2018 yılında 198 adet genç çiftçi hibe almaya hak kazanarak, toplam yapılan destek 5.940.000 TL oldu. 92 adet büyükbaş hayvancılık projesi, 50 adet ise küçükbaş hayvan projesi, 38 adet arıcılık projesi, 7 adet, mantarcılık projesi, 6 adet kanatlı, 2 adet örtü altı yetiştiricilik, 2 adet ipekböcekçiliği projesi ile 1 adet bağcılık projesi destek almayı hak kazandı.

Genç Çiftçi Desteklemesi Projesi kapsamında 198 adet projeden desteklerinin tamamı dağıtılarak hayata geçmesi sağlandı. Ayrıca Muğla İl ve İlçe Müdürlüklerince destek alan çiftçilere projeleri konusunda eğitimler verilerek ve teknik destek sağlanarak daha verimli ve daha etkin proje yürütmeleri sağlandı.

İl Müdürü Şakir Fırat Erkal Genç Çiftçi Projelerini yakından takip ettiğini, hayvan dağıtımının hemen hemen hepsinde bulunduğunu ve hayata geçen projelerin işletme kontrollerinin İl ve İlçe Müdürlüğü personeli tarafından yapılacağını, aynı zamanda bu takiplerin rehberlik amaçlı olacağını ve teknik desteğin sağlanacağını ifade etti. Genç Çiftçi Desteğinin kırsal nüfusun gençleştirilmesi anlamında büyük önem taşıdığını, ülke ekonomisinin kırsalda sürdürülebilirliği açısından gerekli olduğunu vurguladı. İl Müdürü Erkal genç çiftçi projelerinin hayırlı olmasını dileyerek sözlerini noktaladı.”

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 3 yıl Önce

Genç Çiftçi Desteğinin kırsal nüfusun gençleştirilmesi anlamında büyük önem taşıdığını, ülke ekonomisinin kırsalda sürdürülebilirliği açısından gerekli olduğu vurgulanıyor peki proje işliyormu kendi anlattıklarınıza siz inanıyormusunuz ŞOV ŞOV ŞOV

banner251