Genç çiftçide hayvanlar hangi firmalardan alınıyor?

Genç çiftçi projesi kapsamında dağıtılan hayvanlarla ilgili olarak her gün olumsuz haberler gelmeye devam ediyor. Farklı bölgelerden benzer tepkilerin gelmesi, projede 'vurgun iddialarını' kuvvetlendirirken, iyi niyetle ortaya konulmuş projeye karşı da bakış açılarını değiştiriyor.

Genç çiftçide hayvanlar hangi firmalardan alınıyor?
banner200

Kastamonu'da yaşanan skandalın ardından Şanlıurfa ve hemen ardından Mardin'de de çiftçiler 30 bin lira hibe karşılığında kendilerine verilen hayvanları proje şartnamesi ve hayvan alım sözleşmesi standartlarına uygun olmadığı, hayvanların çok zayıf ve cılız olduğu ve ırk özelliği taşımadığı gerekçesiyle teslim almayarak iade ettiler. Isparta'da çiftçiler kendilerine dağıtılan hayvanları değiştirmek istediler ancak 3 aydır bir cevap alamayınca hayvanlarını değiştirmekten vazgeçtiler.

Sözleşmeye aykırı hayvanların dağıtılması, bu hayvanları tedarik eden firmaları gündeme getirdi. TİGEM'in görevden alınan eski Genel Müdürü İsmail Şanlı döneminde yapılan ihale iptal edilerek doğrudan alım yöntemiyle büyükbaş ve küçükbaş hayvanların büyük çoğunluğu Morkoç Hayvancılık, Tatarlar ve Öz Duygu firmalarından alınması için sözleşme imzalanmıştı. Bunun dışında düşük sayıda alımların yapıldığı firmalarla da sözleşmeler yapılmıştı. Ancak bu firmalar kamuoyuna açıklanmamıştı.

İhalede oluşan fiyatın üstünde bu firmalarla yapılan yüksek fiyatlı alım sözleşmeleri, hayvanların sözleşmedeki yaş ve kilolarının artırıldığı şeklinde savunulmuştu. Ancak dağıtılan hayvanların şartnameye uymadığı için çiftçiler tarafından iade edilmesi, TİGEM tarafından firmalarla yapılan sözleşmeyi ve yapılan denetimleri tartışmalı hale getirdi.

Şartnameye uymayan hayvanların dağıtılması firmaların kazancını artırırken, genç çiftçi projesi kapsamında hayvancılıkta hedeflenen beklentileri de zafiyete uğratıyor.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Tigem Rant Kapısı
Tigem Rant Kapısı - 3 yıl Önce

Tigem rant kapısı haline gelmiştir. Bakan herşeyden bi haber.

Peşkeş cekme ve paylasma
Peşkeş cekme ve paylasma - 3 yıl Önce

Bu firmalarin sucu yokki suc burokratlarda.kendine yakin firmalara ver ihaleyi toplasinlar arik curugu 2000 lira etmez hayvanlari. Versinler 4950 liraya kalan 3000 lira paylassinlar ohh tertemiz para

- 3 yıl Önce

dagıtılan hayvanların hiçbir vasıf taşımadığı açık ortada

Vurgunun adresi Tigem
Vurgunun adresi Tigem - 3 yıl Önce

Aralık-ayinda gelen 5 hayvandan hepsi hasta cıktı biri geldiği gün gece öldü toplasan 15000 etmez hayvanlar yaklaşık 1500 ilaç veteriner parası verdim kansınlar böylemi proje olur yakındır hakkımızı yiyenlerin sonu

banner251