Fuat Oktay: Tarım büyüme trendi yakaladı!

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, tarımsal desteklemelerle ilgili açıklamalarda bulundu. İktidarları döneminde tarım sektörüne yönelik birçok desteği hayata geçirdiklerini söyleyen Oktay, bu destekler sayesinde 17 yıllık dönemde tarım sektöründe önemli bir büyüme trendi yakalandığını kaydetti.

banner255
Fuat Oktay: Tarım büyüme trendi yakaladı!
banner200

Meclis’e gelen 2020 Yılı Bütçe Görüşmeleri’nde konuşan Oktay, 2002 yılında 36,9 milyar lira olan tarımsal hasılanın, 2018 yılında 216,6 milyar liraya yükseldiğine işaret etti. Tarım sektörüne 11. Kalkınma Planı'nın öncelikli alanları arasında yer verdiklerine dikkati çeken Oktay, "Bu kapsamda, üreticilerimizin artan girdi maliyetlerinden olumsuz etkilenmelerini önlemeyi ve üretim araçlarına daha ucuza ulaşabilmesini temin etmeyi amaçlıyoruz. Üreticilerimizin ekonomik olarak daha etkin faaliyette bulunabilmeleri için işletmelerinin büyütülmesi yanında modernizasyonunu sağlamak amacıyla tarımsal destekleme bütçesinde yüzde 36,7 oranında artış sağladık” dedi.

Oktay, böylece bütçeden tarıma ayırdıkları kaynakları 2020 yılında 33,4 milyar liraya çıkaracaklarını, bu tutarın 22 milyar lirasının tarımsal destek programları, 5,1 milyar lirasının da tarım sektörü yatırım ödenekleri için kullanılacağını anlattı.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
HÜSNÜ ZAN
HÜSNÜ ZAN - 1 yıl Önce

AMAN BU TRENDE DİKKAT EDELİM BEYEFENDİ... TARIM SEKTÖRÜMÜZ YİMPAŞ GİBİ FİLAN “BÜYÜME TRENDİ” YAKALADIYSA, YAKALAYAMADAN GİTSİN... ZATEN BATAN, İYİCE DİBE VURAN ÇİFTÇİLERİMİZİ KİMSE DOLANDIRMAZ İNŞALLAH...

Fettah
Fettah - 1 yıl Önce

Doğru söylüyor, sevgili bakanimiz da çiftçilerin girdileri ne kadar arttı bir kg bugdayla ozaman ne kadar mazot, gübre, ilaç,tohum vs alınıyordu şimdi bir kg buğday neye denk geliyor, matamatik tekdir, ben ciftciyim, aklım fazla ermezde 17 yıl önce daha kazancım bol gibi geliyor bana, biri aydınlatsın beni.

Senol
Senol - 1 yıl Önce

Vay be türk çiftçisi, ne müthiş ivme kazanmış, biz başka ülke çiftçisi olarak, sorunlarımız büyük, hayvanlarımız para etmez alan satan yok hepimiz battik, yem ve girdileri muz çok pahalı, mazot, gübre,yem, faiz, hele tarım kredi ve özel bankalar iflahimizi kesti, buğdaya ettiğimiz masrafı alamıyoruz ki, coluga çocuğa bakmıyoruz, serefimiz üç paralık oldu, doğal afetler yaktı bizi bizde dert saymakla bitmez, Türk çiftçisi ni kıskanıyorum.

Şinasi ferasi
Şinasi ferasi - 1 yıl Önce

Allah aklımıza mukayyet olsun. Dalganı geçiyorlar yoksa uzaydan mı geliyorlar anlamadım anlamıyacam.Yok yok bu çiftci yalan söylüyor her akşam TV de battık bittik feryadı.Bas bas bağırıyorlar oysa her geçen gün daha fazla kazanıyorlarmışş....

Ciftci
Ciftci - 1 yıl Önce

Bunlar yanlis kadrolarin yanlis yada eksik bilgilerin yansimasi. Allahim sana havale ediyorum sen bilirsin artik.

Ali yildiz
Ali yildiz - 1 yıl Önce

Müllerin zekasiyla alay ediyor

Pişmiş
Pişmiş - 1 yıl Önce

Bunlar iyice pişmiş...milli hasıla hesap ederken...girdiler yaptıkları zamlar nekadar yükselmiş..hesap etmiyorlar yada işlerine gelmiyor...size anca koyunlar inanır...

banner151

banner251