Flaş gelişme! Çiftçiye destek kararnamesi geliyor!

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, çiftçiye uygun koşullarda kredi desteğinin verilmesi için yeni bir kararname hazırladıklarını söyledi.

Flaş gelişme! Çiftçiye destek kararnamesi geliyor!
banner200
banner217

Şimşek, yaptığı açıklamada, tarımsal üretimde verimlilik, karlılık ve sürdürülebilirliğin sağlanması amacıyla finansman ihtiyacının uygun koşullarda karşılanmasına yönelik Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği tarafından düşük faizli kredi kullandırıldığını hatırlatarak, konusuna göre faizlerin yüzde 25'i ile yüzde 100'ünün Hazine tarafından üstlenildiğini dile getirdi.

FAİZ ORANLARI DEĞİŞİYOR

Üreticilerin ödediği faiz oranının da konusuna göre yüzde 0 ile 8,25 arasında değiştiğini ifade eden Şimşek, gelecek yıl için başta Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi olmak üzere farklı platformlarda gündeme gelen temel politikalarla uyumlu olacağını kaydetti. Şimşek, tarım sektörünün orta vadeli planını ortaya koyacak şekilde üç yıllık dönem için desteklerin belirlenmesinin öngörüldüğünü bildirdi.

HAYVANCILIK KREDİLERİ ARTIRILDI

Bu kapsamda daha fazla üreticinin hayvancılık kredilerinden faydalanabilmesini sağlamak amacıyla 100 bin liraya kadar olan işletme ve yatırım kredilerinde tüm faizin Hazine tarafından üstlenileceğini vurgulayan Şimşek, bununla hayvan arzının artırılmasının hedeflendiğini söyledi.

YEM MALİYETLERİNDEKİ DÜZENLEMELER

Hayvansal üretimde önemli bir yer tutan yem maliyetlerinin azaltılması amacıyla da gerekli düzenlemelerin yapıldığının altını çizen Şimşek, şunları kaydetti:

"Tarımsal üretimde istenilen gelişmenin sağlanabilmesi ve küçük üreticilerimizin ürünlerini işleyerek katma değer yaratabilmesi amacıyla tarımsal ürünlerin işlenmesi faaliyetleri, yüzde 50 indirim oranı ve 5 milyon lira üst limitli olacak şekilde ilk defa faiz desteği kapsamına alınmıştır. Lisanslı depoculuğun özendirilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla söz konusu yatırımlardaki üst limit, deponun kapasitesine bağlı olarak kademelendirilmiş ve 10 bin tondan fazla kapasitesi bulunan depolar için 20 milyon liraya yükseltilmiştir. Türkiye'deki süs bitkisi üretiminin artırılarak ithalatın azaltılması amacıyla yerli üretimin teşvik edilmesi için süs bitkisi üretimine yönelik kredi limitleri yükseltilmiştir. Ayrıca, sera modernizasyonuna yönelik olarak da kredi limitlerinde artışa gidilmiştir."

Şimşek, 2004 yılından bu yana devam eden desteklerin sürdürüleceğini belirterek, 2018 yılı bütçesinde tarımsal üretimin desteklenmesi amacıyla 2,65 milyar liralık ödenek tahsis edildiğine dikkati çekti.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 3 yıl Önce

Bize faydası yok

avukat
avukat - 3 yıl Önce

çifçi borçları yüzünden avukatların kucağina atılmasın teminatları mevcut avukata verecek paraları yok mavcut işletmelere sahip çikilmalı çok ciddi mücadele variyorlar yazık olur

banner151

banner251