Fındıkta alan bazlı gelir desteği tepkisi!

Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, alan bazlı gelir desteğinin fındık üretimine bir katkısının bulunmadığını belirtti.

banner255
Fındıkta alan bazlı gelir desteği tepkisi!
banner200

Üreticinin desteklenmesi gerektiğini ve devletin fındıkta kesinlikle müdahale alımından vazgeçmemesi gerektiğinin altını çizen Bayraktar, müdahale alımının olmadığı bir destekleme sisteminin fındıkta sorunları çözmeyeceğini vurguladı. Bayraktar, şunları kaydetti:

"Devlet, alan bazlı gelir desteğini verirsem müdahale alımı yapmayacağım' diyor. Yani destek sürerse devlet müdahale alımı olmayacak. Uygulama gündeme geldiğinde ben buna karşı çıktım. 3 yıl bitti, 4 katrilyon lira para harcandı. O hedeflere ne kadar ulaşıldığını kimse sormadan 'tekrar devam etsin' deniliyor. Çünkü bize kolay geliyor. Halbuki o hedeflere bırakın ulaşmayı, bir santimetre bile yaklaşılmadı. Önümüzdeki iki yıl üst üste yüksek rekolte olsa, gelir desteği devam etse bile fındığın durumunun ne olacağı, fiyatın ne olacağını kimse kestiremez. Böyle bir piyasadan sağlıklı bahsetmek mümkün müdür? 2008'den bu yana fındık rekoltesi az. Dolayısıyla piyasada sıkıntı yok. Fındık fiyatları yüksek, bunu herkes alkışlıyor ama kimse yarını düşünmüyor. Doğu Karadeniz Bölgesi'nde üretim miktarı az. Sosyal sorumluluk projesi kapsamında destek sağlansın. Devlet karşılıksız para verecekse fındıkçıya tabii ki vermelidir. Hatta çok daha fazla vermelidir ama müdahale alımsız destekleme, problemi çözmüyor"
YORUM EKLE
banner151

banner251