Eskişehir'de yetiştiricilere kurayla damızlık koç dağıtıldı

Eskişehir’de Koyun ve Keçilerde Verimliliği Artırma Projesi Kapsamında Sivrihisar ilçesinde  “Damızlık Koç Dağıtım Programı” düzenlendi. Proje kapsamında, İnönü, Günyüzü Mihalıççık ve Sivrihisar ilçelerindeki 81 yetiştiriciye toplam 95 adet damızlık koç dağıtımı yapıldı.

Eskişehir'de yetiştiricilere kurayla damızlık koç dağıtıldı
banner200

Program pandemi sebebiyle girişte ateş ölçümü ve maske dağıtımı yapılarak sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uygun olarak, 07.08.2020 tarihinde Sivrihisar İlçesi futbol sahasında açık alanda gerçekleştirildi. Programa Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, Eskişehir Milletvekilleri Prof. Dr. Emine Nur GÜNAY ve Metin Nurullah SAZAK, Vali Yardımcısı Okan LEBLEBİCİER, Sivrihisar Kaymakamı Alparslan KILIÇ, Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid YÜZÜGÜLLÜ, İnönü Belediye Başkanı Kadir BOZKURT, İl Tarım ve Orman Müdürü Emine SEVER ile koç alacak yetiştirici grubu katıldı.

Eskişehir Milletvekili Metin Nurullah Sazak konuşmasında; “Tarım Bakanlığımızın küçükbaş hayvanlarda verimliliği artırmak için yapmış olduğu desteğin hayırlı olmasını dileyerek, inşallah verimli döller alarak hayvancılığımızı artırırız ve üretiriz” dedi.

Diğer yandan Eskişehir'de hayvancılık varlığı ve verilen desteklerle ilgili şu bilgiler verildi: "İlimiz 1.243.841 adet küçükbaş hayvan varlığımızla 81 il arasında 16. sırada yer almaktadır. Küçükbaş hayvancılık İlimizde meraya dayalı olarak yapılmakta olup, toplam 8000 işletmede küçükbaş hayvan yetiştirilmektedir. İlimiz koyun varlığının dörtte biri ise (378.124 adet) Sivrihisar İlçemizde bulunmaktadır. Bakanlığımız Hayvancılık Genel Müdürlüğünce yürütülmekte olan “Koyun ve keçilerde Verimliliği Artırma Projesi” kapsamında küçükbaş hayvancılık işletmelerine kan değişimi sağlanarak verimliliğin artırılması amacıyla yüksek vasıflı damızlık koç dağıtımı yapılmaktadır.

2020 yılında projenin Sivrihisar, İnönü, Günyüzü ve Mihalıççık, İlçelerinde uygulanması kararı alınmış olup, Genel bütçe ve yetiştirici katkısıyla alınan 95 adet damızlık koçun, bugün burada çekilecek kura sonucunda, 18 adeti İnönü İlçesinde 18 yetiştiricimize, 20 adeti Günyüzü İlçesinde 11 yetiştiricimize,  25 adeti Mihalıççık İlçesinde 20 yetiştiricimize ve 32 adeti Sivrihisar İlçesinde 32 yetiştiricimize dağıtılacaktır. 2019 yılında ilimiz çiftçisine Bitkisel Üretim Desteği olarak 171 milyon TL, Hayvancılık Desteklemesi olarak 49,8 milyon TL ve Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi programı kapsamında 21,7 milyon TL olmak üzere, toplamda 242,5 milyon TL destekleme ödemesi yapılmıştır.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
torpilsiz işçi
torpilsiz işçi - 1 yıl Önce

il müdürü ne yaparsan yap bizim gözyaşlarmız seni bu dünyada boğacak öteki dünyada yakacak

banner251