Düve desteğine yetiştirici sevinemedi: Fiyatlar 16 bin liraya çıktı!

Yüzde 40 düve alım desteğinde hak sahibi olanlar, desteğin kendilerine çıkmasına fazla sevinemedi. Hastalıktan ari işletmelerde yakın gebe düve fiyatları 16 bin liraya kadar çıktı. Fiyatların artmasından dolayı yüzde 40 düve desteğinin yetiştiriciye bir faydasının olmayacağı kaydediliyor.

Düve desteğine yetiştirici sevinemedi: Fiyatlar 16 bin liraya çıktı!
banner200

Hastalıktan ari işletmelerde düve fiyatları 16 bin liraya kadar çıktı. Düve alım desteğinde başvurular 14 Ocak’ta sona ererken, bu tarihten sonra yapılan çalışmalarla destekten yararlanacak hak sahipleri belli oldu. Ancak yetiştiriciler, birçok bölgede fiyat şoku ile karşı karşıya kaldı.

YÜZDE 40 DÜVE DESTEĞİ KİME YARAYACAK? 

Hastalıktan ari işletmelerinde yakın gebe hayvanların fiyatı 16 bin liraya kadar çıktı. Verilecek yüzde 40 destek 12 bin 500 lira üzerinden verileceği için hayvanların yetiştiriciye maliyeti yüzde 40 destekle birlikte 11 bin lirayı buluyor. Normal piyasada yakın gebe düve fiyatları 10 bin 500 lira ile 12 bin 500 lira arasında değişirken, verilen desteğin yetiştiriciden ziyade hastalıktan ari işletmelere yarayacağı kaydediliyor. 

HAK SAHİBİ YETİŞTİRİCİLER AÇIKLANDI 

Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğü tarafından Düve Alım Desteği için illerden gelen başvurular değerlendirildi. Genel Müdürlük tarafından yapılan değerlendirme sonucu illerde başvuru yapan yetiştiriciler açıklandı. 

YETİŞTİRİCİ DESTEĞİN KENDİSİNE ÇIKMASINA PEK SEVİNEMEDİ 

Düve alım desteğinde hak sahibi olan yetiştiriciler, desteğin kendilerine çıkmasına pek sevinemedi. Piyasada 10 bin 500 lira ile 12 bin 500 lira arasında değişen gebe düve fiyatları, hastalıklı ari işletmelerde 16 bin liraya kadar çıktı. 

YÜZDE 40 DESTEK HASTALIKTAN ARİ İŞLETMELERE GİDECEK 

Yüzde 40 destek, 12 bin 500 lira üzerinden verileceği için 16 bin liraya alınan bir düvenin 5 bin lirası devlet tarafından 11 bin lirasını da yetiştirici ödeyecek. Yetiştiricinin yüzde 40 destekle birlikte sahip olacağı düve maliyetinin piyasadaki fiyatlara yakın olması tepki çekiyor. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2020, 18:22
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Dragon
Dragon - 1 yıl Önce

Fırsatçılık ruhumuza öyle işlemiş ki söküp atmak mümkün değil !!

Hafter
Hafter - 1 yıl Önce

Suriyeliler bile Türkiye'yi beğenmiyor hayat pahalı ekmek yok diyorlar,işte sen böyle bir ülkesin türkiye,,hırsızların saltanat sürdüğü ,,Rusya'dan korkan titreyen ülkesin,,betona yatırım yapan tarıma yapmayan ülkesin,,paran pul olmuş değersiz olmuş zavallı ülkesin Afrika'nın altında geliri olan ülkesin,,,

Oozn
Oozn - 1 yıl Önce

Zihniyet değişmeden bir şey değişmez bu ülkede

Cifci
Cifci - 1 yıl Önce

Tigem den satsın boşa personel oturacağına ürettirsin bakanım samimiyetine inanıyorum ama yanlış bilgilendiriyorlar lütfen bir etrafınızdan bir kurtulun dogruyu görecek siniz

Bozok
Bozok - 1 yıl Önce

Eskiden küçük çifçi diye bişey vardı sayın sahi onlara ne oldu sayın reisim?

Fatih
Fatih - 1 yıl Önce

Sayın Bakanım TİGEMden üreticiye adaletli teklif veya dağıtım yapılması lazım başka formül yok ,fiyatlar uçmuş

banner151

banner251