Düve desteğinden kaç kişi yararlandı? Bakan Pakdemirli açıkladı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2017-2018 yıllarında düve desteğinden kaç kişinin yararlandığını açıkladı. Pakdemirli, konuyla ilgili olarak CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in soru önergesine yanıt verdi.

Düve desteğinden kaç kişi yararlandı? Bakan Pakdemirli açıkladı
banner200

Hayvan teminini kolaylaştırmak ve yerli üretimi teşvik etmek için 2017 yılında 30 yetiştirici bölgesinde düve merkezleri oluşturulmuştu. Bu düve merkezlerinde 200 başa kadar düve alımına Bakanlıkça belirlenecek düve bedelinin yüzde 30'u kadar destek verileceği açıklanmıştı. 

DÜVE MERKEZLERİ MECLİS GÜNDEMİNE TAŞINDI 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM'ye verdiği soru önergesi ile düve merkezlerini Meclis gündemine taşıdı. 

KAÇ YETİŞTİRİCİ BU DESTEKTEN YARARLANDI?

Gürer, soru önergesinde Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'den şu soruların cevabını istemişti: “2017 yılında hayvancılık destekleme kapsamında 30 il yetiştirici bölgesi ilan edilmişti. 200 başa kadar düve alımına bakanlıkça belirlenecek düve bedelinin yüzde 30'u kadar destek verileceği açıklanmıştı. Bu kapsamda, 2017-2018 yıllarında kaç besici bundan yararlanmıştır? Ne kadar destek verilmiştir?"

BAKAN SORU ÖNERGESİNİ YANITLADI 

Soru önergesini yanıtlayan Pakdemirli: “Bakanlığımızca uygulanan, Damızlık Düve Alım Desteği kapsamında 2017 yılında 17 İlimizden 53 üreticimize 4,6 Milyon TL, 2018 yılında ise 22 İlimizden 56 üreticimize 7,6 Milyon TL destek ödenmiştir.” dedi.

DESTEKLENEN ÜRETİCİ SAYISI DEVEDE KULAK 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer iki yılda 109 üreticiye sağlanan bu desteğin devede kulak kaldığını belirterek, "Desteklere kırsal kesimden ulaşabilmesi için koşullarının düzenlenme aşamasında cazip tutulması şarttır. 15 bin köyde bir kişi bu projelerden yararlansa 15 bin üretici desteklenmiş olur. Kırsal kesim bu bağlamda, talepkar kılınmadan, kentten kırsala yönelişin yolu açılmadan projelerin amaçlandığı biçimde sonuçlar üretmesi zor görülmektedir. Kredi ve destek sağlanırken koşulların üreticiye çekici olacak bir anlayışla belirlenmesi gereklidir. Özellikle bakım masrafları ve hastalıklar da dikkate alındığında oluşan sorunların aşılması için devlet bu alanda çalışma yapmalı ve çözümü üreticiler ile birlikte oluşturmalıdır” dedi.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2020, 19:04
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ep
Ep - 2 yıl Önce

Syn millet vekili şu tarim bakanina birde 2018 den kalan buzağı desteklerini sorarsaniz seviniriz saygilar

Ali
Ali - 2 yıl Önce

2018 buzağı desteğini sor

Hüseyin
Hüseyin - 2 yıl Önce

Zengine yaratıyor hep kırsalda bu desdekler boka yaramıyor kırsal hep bitiyor

Demir
Demir - 2 yıl Önce

Bu buzağı desteklemeleri ne oldu kardeşim. Milleti bunalttığınız yeter.!

mmuammer figen antalya elmalı
mmuammer figen antalya elmalı - 2 yıl Önce

geçensene üç sefer ilce tarıma baş vurdum kuzuların küpesi için gelmediler bu segelirlerse inşAllah analı kuzulu küpeyapılacak hayvancılık bu ?

m.muammer figen
m.muammer figen - 2 yıl Önce

saman 1200 besiyem peşin 85000 gel ķoyuculuk yap mera yok yasakçok

m muammer figen antalya elmalı
m muammer figen antalya elmalı - 2 yıl Önce

250 koyun vardı bunu 100 ze düşürdük maliyet aynı 9 ay içerde 3 ay dışarda gelde yap yarı aç yarı tok inşAllah kışı geçiririz

Genç çiftçi
Genç çiftçi - 2 yıl Önce

2018 2 dönem buzağı desteklemesini vermicekler


banner151

banner251