Dünya Bankası’ndan tarım sektörüne 341 milyon dolarlık kredi

Dünya Bankası, Türkiye’nin tarım sektörünün yeşil ve rekabetçi büyümesi amacıyla 341 milyon dolarlık destek kredisini onayladı.

Dünya Bankası’ndan tarım sektörüne 341 milyon dolarlık kredi
banner282

Kredi, Türkiye İklim Akıllı ve Rekabetçi Tarımsal Büyüme Projesi (TUCSAP) kapsamında kullanılacak. Projeden 80 binden fazla çiftçi, hizmet sağlayıcı ve veteriner doğrudan yararlanacak.

PROJEDE HEDEF OLARAK ÖNE ÇIKAN MADDELER

14 milyon hektarlık bir alanı kapsayan toprak ve arazi bilgilerinin daha iyi toplanması ve kullanılması.

Hayvan hastalıkları takip ve teşhis olanaklarının geliştirilmesi.

Kırsal alanlarda refah düzeyini yükseltmek, gençler için iş fırsatları yaratmak.

Kadınların eğitimlere ve tarımsal danışmanlık destek hizmetlerine katılımlarını teşvik etmek.

Kaynak verimliliğini iyileştirmek ve zararlı karbon emisyonlarını azaltmak için kullanılan teknolojilerin uygulamaya konulması.

NET SIFIR KARBON EMİSYONU HEDEFLENİYOR

Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Auguste Kouame’nin kredi onayı sonrası yaptığı değerlendirmeler şöyle: “Dünya Bankası, tarım sektöründe üretkenliği, kaynak verimliliğini ve iklim etkilerine karşı dayanıklılığı arttırmaya yönelik stratejiler belirlediği ve uyguladığı bir dönemde, Türkiye’yle işbirliği yapmaktan memnuniyet duyuyor. Gelişmenin Türkiye’nin 2053 yılına kadar net sıfır karbon emisyonu hedefine ulaşmasına yardımcı olacağını umuyorum.”

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2022, 23:25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet
Ahmet - 2 ay Önce

Et lobisiyle ilgili eski burokrat acikama tapmis ithal etten kimlerin cebine para akiyor..halk nasil pahalli et aliyor hepsini aciklamis halkin rizkiyla oynayanlarin Allah binbir belasini versin

banner151