Desteklerdeki değişiklikler, süt ve hayvan ırklarında kaliteyi artıracak

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, şu anda bütün alt gruplarıyla beraber 53 kalem olan hayvancılık desteklerinin 5-6 kaleme indirilmesiyle ilgili çalışmaların devam ettiğini belirtti.

banner255
Desteklerdeki değişiklikler, süt ve hayvan ırklarında kaliteyi artıracak
banner200

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, şu anda bütün alt gruplarıyla beraber 53 kalem olan hayvancılık desteklerinin 5-6 kaleme indirilmesiyle ilgili çalışmaların devam ettiğini belirterek "Süt ve hayvan ırklarının kalitesini AB standartlarına taşıma konusunda desteklerimiz olacak. Bu konudaki düzenlemeleri de yakında kamuoyuyla paylaşacağız" dedi.

"Tarımsal envanter yeniden gözden geçiriliyor"

Hayvan üreticileriyle ile yaptığı telefon görüşmelerinin ardından, hayvancılık sektörü ve desteklerle ilgili değerlendirmelerde bulunan Bakan Çelik, hayvancılıkla ilgili önemli sorunların aşıldığını ancak bazı sorunların da güncelliğini koruduğunu belirtti. Bakan Çelik şunları söyledi:

"Mesela kırmızı et hususu bir sorun olarak önümüzde duruyor. Bu nedenle Bakanlık bünyesinde hayvan sayımızın ne kadar olduğu gibi bütün tarımsal envanterin yeniden gözden geçirilmesi noktasındayız. Bu hususla ilgili burada yapılması gereken çalışmaları tamamladık. Bu çerçevede sahada görev alacak personelimizle bizzat her işletmenin sorumluları belirlenecek ve o sorumlu vasıtasıyla o işletmeler takip edilecek. Böylelikle sistem artık sağlıklı bir şekilde işleyecek. Hayvan sayısı ne kadar oldu, düştü mü, arttı mı, doğru mudur, eksik midir, yanlış mıdır gibi? Bunlara bakılacak. Sorumlu kişilerin takip edeceği işletmeler belirleniyor şu anda. Önümüzdeki günlerde bu arkadaşları görevlendirmiş olacağız."

"Süt üretimi artıyorsa hayvancılık iyi noktadadır"

Hayvancılığa destek konusunun gündemlerinde olduğunu ve bu konuda yoğun bir şekilde çalışıldığını belirten Bakan Çelik sözlerine şöyle devam etti:

"Bir tarafta 78 milyon nüfusumuzu, diğer tarafta 30 milyonu aşkın turist ile Suriye'den gelen sığınmacıları da dikkate alırsanız, nüfus dinamiği bakımından hareketli bir bölgedeyiz. Dolayısıyla bu konudaki ihtiyaçlarımız belli. Kırmızı et üretimi 1 milyon tona çıkmış ama halen 300 bin ton civarında açığımız var. Damızlığın yanı sıra süt üretimi de bizim için son derece önemli. Süt üretimi eğer artış gösteriyorsa hayvancılık iyi bir noktada demektir. Eğer damızlık hayvan sayınız azalıyorsa hayvancılığınızda ciddi bir sıkıntı var demektir. Bu çerçevede baktığımızda, süt üretimimiz 18,5 milyon tona gelmiş durumda. Bu önemli bir rakamdır."

Bölgesel sıkıntılar nedeniyle süt ve mamulleri ihracatında sorun yaşandığını belirten Bakan Çelik bu konuda bazı önlemler aldıklarını vurgulayarak şunları söyledi:

"Özellikle sütün arzının çözümüyle ilgili olarak geçtiğimiz haftalarda yayınladığımız tebliğ değişikliğiyle bazı tedbirleri devreye soktuk. Süt tozu ile çiğ süte destek vererek süt arzının çözümünde belli bir noktaya gelmiş bulunuyoruz, o konuyu takip ediyoruz. Ayrıca üreticilerin talepleri doğrultusunda hayvancılık destekleriyle ilgili de yeni bir model düşünülüyor, o da çok fazla uzun sürmeyecek."

"Hayvancılık desteklerinin kalem sayısı azaltılacak"

Şu anda bütün alt gruplarıyla beraber 53 kalem hayvancılık desteğinin söz konusu olduğunu belirten Bakan Çelik, "Bunu 5-6 kaleme dönüştürme konusunda şu anda çalışmalarımız var. Süt ve hayvan ırklarının kalitesini AB standartlarına taşıma konusunda desteklerimiz olacak. Bu konudaki düzenlemeleri de yakında kamuoyuyla paylaşacağız" diye konuştu.

"Bölgesel toplantılar devam edecek"

Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısında Bakanlığın mevcut durumu ve çözülmesi gereken öncelikli sorunların ele alındığını belirten Bakan Çelik, sözlerine şöyle devam etti:

"EKK toplantısı verimli bir istişare şeklinde oldu. Bu toplantıda ortaya konulan görüşler doğrultusunda yeni çalışmalar yapıp ilgili düzenlemeleri nihai şekle sokacağız. Diğer taraftan bölgesel toplantılar yapıyoruz. İlkini Şanlıurfa'da yaptık. 9 ilimiz katıldı. Önümüzdeki Cuma, Cumartesi, Pazar günleri de Bursa'da Marmara Bölgesi ile ilgili toplantı gerçekleştireceğiz. Daha sonra Adana, Trabzon ve Konya'da bu toplantıları sürdüreceğiz. 7 bölgede yapacağımız toplantılarla; çiftçilerle, üreticilerle, üretici birlikleriyle, hülasa sektörün tüm paydaşlarıyla buluşuyoruz. Böylece oradaki sorunları Bakanlık bürokratları bire bir muhatap olarak dinleme imkânı elde ediyorlar."

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kdv
Kdv - 5 yıl Önce

Sayın bakanım yapılacak desteklemeler le ilgili değişiklik ler lütfen yemdeki kdv gibi olmasın üretici zararına oldu kdv yem fiyatları tekrar bir ay öncesi oldu..

Biyoteknojik sistemler ile genetiksel test ile verimlolik
Biyoteknojik sistemler ile genetiksel test ile verimlolik - 5 yıl Önce

Sayin bakanim sutcul ve etcil hayvaarimizin AB deki. ABD deki seviyeye gelmesi icin sigirlarin tumunun damizlik seviyesine tasinmasi icin .mevcut ve dogacak yavrular dahil hizli genetiksel verimlilik taramasinin yapilmasi ve desteklenmesi veBu konuda DMSYBB ve HAYGEM.ligunun calismalari hizlandirilmali

et süt
et süt - 5 yıl Önce

kdv düşüyor dediler sevindik süt fiyatları düştü yem aynı et yine aynı gübre aynı anca sanaicinin cebi doluyor

- 5 yıl Önce

Destek kalemin düşmesi çok çok iyi.Dünyada bütün canlıların çoğalması erkeklerden önce dişilere bağlı.Çünkü 1 dişiden yılda 1 veye 2 yavru alınırken erkekden 365 alınır.Dişi varsa hayat vardır.Onun için anaç ve süte destek verdinmi hayat devam eder,buda hayvancılıktada gelişim demektir.Önceden anaç ve süte destek vardı ama çok düşüktü bunu iyi bir meblağ yaptınmı çok iyi olur. Önceden desteğin düşük olmasının nedenide veterinerlere suni tohumlama desteği vermekti.Sayın bakanımıza sonsuz destek başarılı olacağını canı gönülden istiyoruz.

küçük işletmelerin sorunları
küçük işletmelerin sorunları - 5 yıl Önce

Sayın bakanım öncelikle bizim için verdiginiz amansız mücadeleniz için çok teşekkür ediyorum. Bizim gibi yirmi elli arası işletmeler tamamen kendi imkanlarımızla ayakta durmaya çalışıyoruz. İşletmemin ihtiyacı olan ekipmanları alma gücüm yok alamıyorum. Dolayısıyla agır işleri insan gücüyle yapıyoruz. Buda bizim bu işteki performansımızı azaltıyor.

sut ve yem fiyatlari
sut ve yem fiyatlari - 5 yıl Önce

Sayin bakanin sut 80 kurus yem 53 tl bu nasil bir duzen bizler ne yapalim biz sizden kdv filan istemiyoruz bizede yasama hakki verin bizde insaniz derdimize allah askina bir care bakanim

- 4 yıl Önce

Sayin bakanim saptan olen hayvanlara destek verilmiyor maduruz

banner151

banner251