Desteklerde milyonluk vurgun

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın çiftçilere ve besicilere verdiği destekle, 3 sene satmamak şartıyla 100 ithal damızlık inek alan ancak bunları satan H.Ö'nün, milyonluk vurgununun üzerini de kapattığı ortaya çıktı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, geçen ay desteklerin kötüye kullanılması ile ilgili açıklamasında, ağır yaptırımlar uygulayacağını bildirmişti.

Desteklerde milyonluk vurgun
banner200

Yeni Akit'ten Ömer Faruk Şahin'in haberinde Tarım ve hayvancılığın gelişmesi için bakanlık tarafından çiftçilere ve besicilere verilen destekler istenen sonuçlara ulaşmadığına yer verildi. Bu durumun en somut örneği ise Afyonkarahisar'da yaşandı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın çiftçilere ve besicilere verdiği destekleme bağlamında 3 sene satmamak şartıyla 100 adet ithal damızlık inek alan ve bu inekleri satarak bakanlığı dolandıran H.Ö'nün, yaptığı milyon liralık vurgunun üzerini her türlü yöntemi kullanarak kapattığı ortaya çıktı.

SERT CEZALANDIRILACAKLAR

Geçtiğimiz yıl 12.8 miyar lira olarak gerçekleşen ve bu yıl da 14.8 milyar lira olarak gerçekleşmesi beklenen tarımsal destekler, tam manasıyla amacına ulaşamıyor. Et fiyatlarının ucuzlaması ve çiftçinin rahat bir nefes alması amacıyla hayata geçirilen tarımsal destek projesinin başarıya ulaşamamasının nedeninin denetim eksikliği olabileceği dile getiriliyor. Geçtiğimiz ay verilen desteklerin amacına uygun olarak kullanılıp kullanılmadığının gündeme gelmesi üzerine bir açıklama yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba, söz konusu desteklerin yüzde 100 denetlenemediğini ifade ederek, usulsüz kullanımların sert cezalandırılacağını açıklamıştı.

Tarımsal desteklerin denetimi konusunun Bakan Fakıbaba'nın açıklamaları ile gündeme gelmesinin ardından, desteklerinin amaçlarına neden ulaşamadığı sorusunun en net cevabı Afyonkarahisar'dan geldi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın çiftçilere verdiği destekleme bağlamında 3 sene satmamak şartıyla 100 ithal damızlık inek alan ve bu inekleri satarak bakanlığı dolandıran H.Ö'nün yaptığı milyon liralık vurgunun üzerini her türlü yöntemi kullanarak kapattığı ortaya çıktı. Bakanlığın verdiği damızlık inek desteğini alabilmek için bir şirket kuran ve 3 sene satmamak şartıyla 100 ithal inek alan H.Ö, inekleri hemen elden çıkardığı ve bu durumun anlaşılmaması için Tarım İl Müdürlüğünde denetimden sorumlu olan kişiler ile anlaştığı belirlendi.

Mevcut durumdan şüphelenilmesi üzerine bakanlığın verdiği destekle kurulan Saraydüzü köyündeki çiftliğe kontrole giden görevlilerin, H.Ö'nün imzası bulunmadan tutanak tuttuğu ve söz konusu tutanağın ardından geçtiğimiz yıl Temmuz ayında açılan soruşturmanın, Tarım İl Müdürlüğü bünyesindeki bazı odaklar tarafından sümen altı edildiği iddia ediliyor. Aylar geçmesine rağmen olayla ilgili işlem yapmayan Tarım İl Müdürlüğü yetkililerinin, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba'nın açıklamasının ardından paçaları tutuştu.

Söz konusu dolandırıcılık olayının şüphelisi H.Ö., Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK)'dan, Avrupa Birliği'nin de desteği ile finansman alarak modern bir çiftlik yaptırdığı ve bu çiftliği de satmak için el altından bastırdığı broşürleri dağıttığı öğrenildi.

BAKAN FAKIBABA 'YAKARIM' DEMİŞTİ

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, geride bıraktığımız ay yaptığı bir açıklamada tarım ve hayvancılık ile ilgili verilen desteklerin yüzde 100 denetlenemediğini ifade ederek, takım çalışmasının önemine değindi ve “Bu iş takım oyunu, tek başına bir bakanın ya da merkezdeki bürokratın başarılı olması mümkün değildir. Başarı asıl yerelde olur. Bu bağlamda çok ciddi çalışmalarımız var. Arkadaşlarıma inanıyor ve güveniyorum, çok dikkatli olacaklar, ölçüp biçecekler” ifadesini kullandı.

“Eğer verdiğimiz destekler yanlış yerlere gittiyse onun parasını il müdüründen alırım. Çünkü bu paralarda tüyü bitmemiş yetimlerin ve 80 milyonun hakkı var. Kanunlara aykırı işlem tespit edilirse hem kendi arkadaşımızı hem de o parayı alanı savcılığa veririm” dedi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yeni başkan
Yeni başkan - 3 yıl Önce

Yeni başkan Hakan Kalenderi ve ekibini yukarda yazan utanç verici durumdan dolayı TKDK afyon yönetimini görevden almaya davet ediyorum. Ben okuyunca cok utandım. Gereği bir vatandaş olarak derhal yapılmalı ve ilgililer hakkında hemen soruşturma açılmalı. Devlet malı yazik-gunah kamu davasına dönüşmesi bu durum. Yapan da yaptıran kadar suçludur. Kimler incelemisse herkes danışmanından faydalanicisina, isletmecisinden tkdk afyon kurum yöneticilerine kadar hepsi görevden alınmalıdır.

TKDK AFYON
TKDK AFYON - 3 yıl Önce

Projeler hep aynı ilçeye gider nedense çünkü ba bu ilçeden bu ilçede nedense aniden bi danışman firma ortaya çıkmıştır. mesela şuhuta dinara emirdağa fazla proje verilmez.yeni başkan H.KALENDER ve ekibi derhal afyondaki bu teşkilatlanmaya personel tahakkümüne ,zorbalığa son vermelidir.müfettişler gönderilmeli ve hangi projelere kimler zorla imzalttırıldı ise açıklanmalıdır. desteklenmemesi gereken ama hak edenlerin verilmeyen hakkı soruşturulmalıdır.danışmanların proje istemeyene bile cebinizden hiç para çıkmayacak gelin size proje yapalım dedikleri kaç proje vardır. bunların kaçı denetimde hiç hayvan yokken hayvan ayarlıyarak denetim yaptırlmıştır. araştırılsın .insanlar soruyor bu kadar destek var işletme var niye hala et süt pahalı diye.

TKDK
TKDK - 3 yıl Önce

Akp Afyon il başkanlığını, Afyon Cumhuriyet savcılığını, GTHB Teftiş kurulu başkanlığını acilen göreve davet ediyoruz

Vatan hainleri
Vatan hainleri - 3 yıl Önce

Türk tarımına, çiftçisine, çiftçinin emeğine, alın terine zarar veren ve maalesef Türk Kurtuluş savaşının başlamış olduğu güzide şehrimiz Afyonda ortaya dökülen bu organize suç çetesinin derhal açığa çıkması, tüm bağlantılarıyla birlikte ağır cezada yargılanması gerekli. Savcılarımızı göreve davet ediyorum.. Niye Türkiye tarım ürünleri ithalatı yapıyor? Afyondaki hırsızlık çetesi nin benzerlerinin ülke genelinde, devlet desteklerinin haketmeyen kişilere verilmesi için yoğun faaliyet göstermesiyle, gerçek çiftçiye ulaşamamasıyla bu sonuçlar çıkıyor. Tarım il müdürlüklerinde, tkdk il lerde , gthb mrkzde, adalet Bakanlığında,emniyette bu çetenin elemanları var.... Hırsızlık yaptırmayacağım diyen vatanseverleri fetöcü ilan edip uzaklaştırdılar

- 3 yıl Önce

habere konu olan hasan ile malüm yönetici adına herhangibir ortaklık yapısı var mı ? birde bakan bey yakarım diyor sürekli bakalım bu konuda kimlerin yakacaklar çok merak ediyorum. TKDK AFYON da adamlar öyle gsterişi severler ki kurumdaki mescit yetmiyor diye makam odalarında ayrı mescid yapıp kapısına da kafası büyüklüğünde kocaman MESCİD yazmayı marifet sayar olmuşlar. doğru kimin öğrencisi saitten geriye bu CEP KABADAYILARI kaldı. asıl incelenmesi gereken bir dünya dosya var. bu kervan uzun sürmez, her defter bir gün açılacak bakalım nasıl satacaklar bir birilerini.

m.karyağdı z.ö akgüneş bolvadi
m.karyağdı z.ö akgüneş bolvadi - 3 yıl Önce

afyon yazan arkadaş nedense tkdk-afyon projeleri tek ilçede ve tek danışmanda toplanmış. sizcede düşündürücü değil mi ? bu konuda tkdk afyon kurumu ve danışmanların seçimi konusunda nasıl bir ilişki içinde bulunduklarını ve uzman seçimini-sık görüşme-iletişim-alakadar olma-proje hazırlama-personele baskı-yemek sohbetleri-kurum ziyertleri-kayırmacılık gibi aklıma türlü türlü şeyler de gelmiyor değil. Ama bu zülgari denilen kişinin baştan aşağıya hesap vermesi gereken bir konu zaten ve kendisi son derece iyi bir müslüman ve sait beyin yetiştirdiği nesli tükenmekte olan son kalan tek adamı olduğu için bu işlere kalkışmaz ''kesinlikle'' bakın ''kesinlikle'' diyorum. yazık bu kuruma ve çalışanlara, işi güç olmuş -danışman-soruşturma-aklanma.....

yazik namuslu ciftcilere
yazik namuslu ciftcilere - 3 yıl Önce

Bu ahlaksizlarin yuzunden on yillik Sirbistandan et, dune kadar Osmanli hakimiyetinde olan Bulgaristandan saman aliyoruz cok yazik

tkdk
tkdk - 3 yıl Önce

bence zülgar bey bu kaçakları tanır kimler olduğunu. projeler konusunda baskı yaptığına göre herkesin maskesi düşer yakında


banner151

banner251