Destek arttı süt üretimi düştü! 1 lira çiğ süt prim desteği de dişi hayvan kesimine engel olamadı!

TÜİK, Mart ayı süt ve süt ürünleri üretim rakamlarını açıkladı. Mart ayında toplanan inek sütü miktarı yüzde 4 düştü. 1 lira çiğ süt prim desteğine rağmen toplanan inek sütü miktarının düşmesi, dişi hayvan kesimine bağlanıyor. 

Destek arttı süt üretimi düştü! 1 lira çiğ süt prim desteği de dişi hayvan kesimine engel olamadı!
banner282

TÜİK Mart 2022 Süt ve Süt Ürünleri Üretim rakamlarını açıkladı. Buna göre Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre ticari süt işletmeleri tarafından yapılan tereyağı üretimi yüzde 49,6, ayran üretimi yüzde 18,8, yoğurt üretimi yüzde 6,6 artarken; içme sütü üretimi yüzde 14, toplanan inek sütü miktarı yüzde 4, inek peyniri üretimi yüzde 1,7 azaldı.

TOPLANAN İNEK SÜTÜ YILIN ÜÇ AYINDA DA DÜŞTÜ

Ocak-Mart döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre, tereyağı üretimi yüzde 57,1, ayran üretimi yüzde 25,8, yoğurt üretimi yüzde 2,1 artarken; içme sütü üretimi yüzde 10,1, inek peyniri üretimi yüzde 6 ve toplanan inek sütü miktarı yüzde 3 azaldı.

DİŞİ HAYVANLAR KESİLDİ SÜT ÜRETİMİ DÜŞTÜ

Bilindiği üzere çiğ süt prim desteği Mart-Nisan aylarında 20 kuruştan 1 liraya çıkarılmıştı. Çiğ süt prim desteğinin 1 liraya çıkarılmasına rağmen toplanan inek sütü miktarının yüzde 4 oranında  düşmesi, dişi hayvan kesiminin yüksekliğini ve üreticinin üretimden çekildiğini gözler önüne serdi. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2022, 13:02
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali dag
Ali dag - 2 hafta Önce

Bugün yemciyle konuştum Mayıs ayı yemini 320tl.cuvalini almıştım 11 Mayıs itibari ile yeme zam geldi 350tl.oldu dedi yeni fiyat listesini gördüm bu zamların yapılması hayvancılığın dibine kibrit suyu dokmektur bu zamları uygulamadan geri alınması için tarım Bakanlığı'nın yemle ilgili şube müdürü bu zamlara dur desin süte yapılan zam elimize gecmeen alınmış oldu Haziran'da süte gene zam yapılması için üretici beklentiye girecek

Bilal akkaya
Bilal akkaya - 2 hafta Önce

Süt en az 10 tl olmalı

Feridun
Feridun - 2 hafta Önce

Dişi hayvan kesimini engellemek yanlış politika yüzünden hayal oldu geçen sene aldığım develerin buzagılarından 3 tanesinden destek alamadım üreme parametresi ne takıldım bende bu sene üçünü kestirdim artık kendimize yetecek kadar üretim yapıyoruz destegide istemiyoruz yeterli devlet şu mazot ve gübreden çeksin elini

Süt Üreticisi Bir Vatandaş.
Süt Üreticisi Bir Vatandaş. - 2 hafta Önce

Sıkıntı yok süt, süt tozu, peynir ithal ederiz, hayvan ithal ederiz yıllardır olduğu gibi. Para bizde şöhret bizde. Yıllardır bağırıyoruz hayvancılık bitiyor, üretici kazanmıyor diye ama duyan olmadı. Şimdi zurnanın zırt dediği yere geldik. Bulabilirlerse ucuz süt hayvan ithal etsinler bakalım.

A. C.
A. C. - 2 hafta Önce

:((

ÇİFTÇİ
ÇİFTÇİ - 2 hafta Önce

Bakanlık bakmaktan ve seyretmekten başka bir işe yaramıyor maalesef....

Genç çiftçi
Genç çiftçi - 2 hafta Önce

Destek 1 liraya çıktı diye hayvanlar laps diye artmıyorlar. Fabrika değil bunlar canlı. Verilen sözler tutulup uzun vadeli bu oranda desteklerin devam edeceğine üreticileri inandirabilirlerse 2 3 yıla biz de üretimi arttırırız

Ciftci
Ciftci - 1 hafta Önce

Hep hayal le yaşamak zorunda mıyım bırakalım bu işi kim yaparsa yapsın daha zamlı süt vermeden cebimizden çıktı bilen

banner151