Danıştay'dan tarımsal destekler için önemli karar! Desteklerden artık gelir vergisi kesilmeyecek!

Danıştay, çiftçinin gelir desteğinden kesilen vergiyi iptal etti. Danıştay, dört çiftçinin ayrı ayrı açtığı davalarda, mazot ve gübre desteği ödemelerinin doğrudan gelir desteği mahiyetinde olduğu sonucuna vararak, bu ödemeler üzerinden alınan gelir vergisinde hukuka uyarlılık bulunmadığına karar verdi.

Danıştay'dan tarımsal destekler için önemli karar! Desteklerden artık gelir vergisi kesilmeyecek!
banner200

Sözcü gazetesinin haberine göre, Şanlıurfalı dört çiftçinin, devletten aldıkları destekten yüzde 4 oranında vergi kesildi. Şanlıurfa Vergi Mahkemesi çiftçilerin yaptığı itirazı reddetti. Çiftçiler Danıştay’a başvurdu. Danıştay Üçüncü Dairesi, Şanlıurfalı dört çiftçinin açtığı davayı kabul etti. Çiftçiler, 2019 yılı için mazot ve gübre desteği kapsamında yapılan ödemeler üzerinden yüzde 4 oranında alınan gelir (stopaj) vergisinin kaldırılması ve yapılan kesintinin iadesine hükmedilmesini istedi.

Danıştay Üçüncü Dairesi tarafından yapılan incelemede, “Çiftçilere tarım arazisi büyüklüğü dikkate alınarak, alan bazlı olarak yapılan mazot ve gübre desteği ödemesinin doğrudan gelir desteği mahiyetinde olduğu sonucuna varılmıştır. Bu durumda, çiftçilere yapılan doğrudan gelir desteği ödemeleri üzerinden tahakkuk eden ve ödenen gelir (stopaj) vergisinde hukuka uyarlık yoktur. Bu nedenle vergi mahkemesi kararının bozulması gerekmiştir” değerlendirmesi yapıldı.

KANUN YARARINA BOZULMASINA OYBİRLİĞİYLE…

Kararda şu ifadelere yer verildi: "Kanun yararına temyiz isteminin kabulüne, Şanlıurfa Vergi Mahkemesi’nin kararının hükmün sonuçlarına etkili olmamak üzere KANUN YARARINA BOZULMASINA OYBİRLİĞİYLE karar verildi"

DANIŞTAY KARARININ TAM METNİNE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2021, 13:16
YORUM EKLE
YORUMLAR
AHMET
AHMET - 2 ay Önce

ŞU ANA KADAR KESİLENLER İADE EDİLECEK Mİ

banner151

banner251