Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! Destekler bayramdan önce yatacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TİGEM’in 69’uncu Geleneksel Hasat Bayramı'nda konuştu. Erdoğan, “Yağlı tohum ve hububatta bekleyen 1 milyar 200 milyon lira desteği Kurban Bayramından önce ödeyeceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! Destekler bayramdan önce yatacak
banner200

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Polatlı Tarım İşletme Müdürlüğünde düzenlenen TİGEM 69. Hasat Şenliği'ne iştirak etti. Program kapsamında biçerdöver kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ardından da yerli olarak geliştirilen, 7 saatlik çalışma maliyeti 20 lira olan ve yüzde 95 yakıt tasarrufu sağlayan elektrikli traktörün direksiyonuna geçti. Erdoğan, alanda kendisini bekleyen çiftçilerle sohbet ettikten sonra fuar alanında stantları gezdi. Fuar alanında Ata tohumu ve yerli sebze tohumu gibi milli üretim projeleri kapsamındaki ürünler ilk kez görücüye çıktı.

ÇİFTÇİLERİN MALİYETİNİ DÜŞÜRECEĞİZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sizler bugün sadece tarlanızdaki ürünün hasadını yapmıyorsunuz. Her anı sabırla geçirilen 1 senenin çalışmanın neticesini de alıyorsunuz" diyerek tüm çiftçilerin Hasat Bayramını tebrik etti. Bugün açıklanan fındık alım fiyatları ile de Hasat Bayramında üreticilere güzel bir haber verdiklerini belirten Erdoğan, "Hazırlıklarını tamamlayan TMO hasat başlangıcına denk gelen Kurban Bayramının akabinde alıma geçiyor. Hayırlı olsun" diye konuştu. Bugün Türk tarımı adına gurur verici bir adım atıldığını kaydeden Erdoğan, "Türkiye'nin ilk yerli üretim elektrikli traktörün tanıtımını ve deneme sürüşünü yaptım. 45 dakika şarj süresi ile 7 saat aralıksız çalışabilen bu traktörümüz inşallah seri üretime hazır. Ses yok, gürültü yok. Yüzde 95 yakıt tasarrufu sağlayan elektrikli traktörün çiftçilerimizin maliyetlerini düşüreceğine inanıyorum" şeklinde konuştu.

"1.2 MİLYAR LİRA DESTEĞİ KURBAN BAYRAMINDAN ÖNCE ÖDEYECEĞİZ"

Yağlı tohum ve hububatta bekleyen ödemeleri olan üreticilere müjde veren Erdoğan, "Bekleyen 1 milyar 200 milyon lire desteği Kurban Bayramından önce ödeyeceğiz" açıklamasında bulundu. Düzce'de yaşanan sel felaketinde hayatını kaybedenlere rahmet dileyen Erdoğan, tarım alanlarında ciddi hasar oluştuğunun altını çizdi. Heyelan ve sel su baskını nedeniyle yaşanan afetlerin Tarım Sigortaları Kanunu kapsamında olduğunu belirten Erdoğan, tarım sigortası bulunanların çiftçilerin hasarlarının tarım sigortası kapsamında karşılanacağını ifade etti. Erdoğan ayrıca, felaketin yaşandığı bölge ile ilgili genel hayata etkililik kararı alındığını belirtti.

“DIŞA BAĞIMLILIK TEHLİKELİDİR”

Gıda güvenliği meselesinin Türkiye için aynı zamanda bir milli güvenlik meselesi olduğunu söyleyen Erdoğan, "Bizim nazarımızda iç tüketimimiz için buğdayı dışarıdan satın almakla silahı dışarıdan satın almak arasında temelde bir farklılık yoktur. Temel tarım ürünlerinde dışa bağımlılık en az savunma sanayinde dışa bağımlılık kadar tehlikeli ve riskli bir durumdur" dedi.

"120 MİLYAR LİRA TARIMSAL DESTEK VERDİK"

Son 17 yıldır özel önem verilen alanların başına tarım ve hayvancılığı koyduklarını kaydeden Erdoğan, "Çiftçilerimize bu alanda toplamda 120 milyar lira tutarında tarımsal destek verdik. Artık traktörlerimiz var, artık biçerdöverlerimiz var, hamdolsun balya balya otumuzu da kalkıyoruz teknoloji ile hallediyoruz. Tarım sektörümüzü yılların ihmalinden kurtararak dünyanın en gelişmiş ülkeleri ile yarışır hale getirdik" diye konuştu.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2019, 20:57
YORUM EKLE
YORUMLAR
karatay //konya
karatay //konya - 2 yıl Önce

Sayın cumhurbaşkanım çiftçiler olarak bu güzel haberi bekliyorduk teşekürler

mehmet tekeboğan
mehmet tekeboğan - 2 yıl Önce

teşkurler çifçi kan aglıyor girdi maliyatleri bu yıl 3 katladi çifci kurban alma gucu olurdu

Pamuk Destek
Pamuk Destek - 2 yıl Önce

Baba yine arefe gününde vermeyin de koyun alacam aman ha.

çiftçi
çiftçi - 2 yıl Önce

Hububatta hangi destekler kaldı ki

Murat baybure
Murat baybure - 2 yıl Önce

Tekirdağ murat ki aşağı sevindikliden den gecen ergene deresi ahirima kadar su girdi çok başarım vardı kıssadan 12 bin zarar gösterdiler ve az di zaten daha vazlaydi onlara gore devlet 1.5 trilyon yardim çıkardı saray dan buraya kadar zararı olanlara kimseye parasal yardim yapılmadı para nereye gitti bilinmedi ama çok yazık ayrım gayrim olunca uzuluyoruz ve kiziyoruz ve de ve

Garip
Garip - 2 yıl Önce

Tigemde hasat bayrami icin cuma numazi saati 1 de herkesi otobuse bindirmek icin yazdigi soyleniyor. Eee tabi diyanet isleri baskaninin ozel kalemi degil simdi. Tarimda daire baskani normaldir

banner151

banner251