Çoban istihdamına tam destek!

Küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde önemli bir sorun olan çoban istihdamı (sürü yönetimi), devletten gelen yılda 1 defa 5 Bin TL destek ödemesi ile küçükbaş hayvan yetiştiricilerinin yüzünü güldürüyor.

Çoban istihdamına tam destek!
banner200

2018 yılında 5 Bin TL olan destek aynen kalırken, 250 baş olan hayvan sayısı şartı 200 başa indirildi. Bu değişiklikte yetiştiricileri olumlu yönde etkiledi.

Geçen yıl Elazığ'da, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürlüğü uzman Veteriner Hekimlerin gerekli kontroller ve tespitleri sonucunda, 412 küçükbaş hayvan sahibine istihdam ettikleri çobanlar için toplam 2 trilyon 60 milyar TL destekleme yapılmıstır. Bu yıl ise hayvan sayısı şartının da düşürülmesiyle desteklemeden daha fazla yetiştiricinin faydalanması beklenmektedir.

Çoban istihdam desteğinden faydalanmak için, çobanın 'sürü yönetimi sertifikası'na sahip olması, yetiştiricilerin mevcut küçükbaş hayvanlarını 02.11.2018 tarihine kadar güncelletmesi ve sene sonuna kadar (31.12.2018) İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerine dilekçeyle başvurmaları yeterli olmaktadır.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251