Çiftçiye önemli uyarı: 3 yıl şartına uymayan destek alamayacak!

Münavebeye uymayarak arazisine üç yıl üst üste aynı ürünü eken çiftçi, desteklerden yararlanamayacak. Münavebeyle ilgili süreç 2018'de başlarken, Söke Ziraat Odası Başkanı Kemal Kocabaş, çiftçiyi uyardı.

Çiftçiye önemli uyarı: 3 yıl şartına uymayan destek alamayacak!
banner200

Sesgazetesi.com.tr'nin haberine göre, Söke Ziraat Odası Başkanı Kemal Kocabaş, yaptığı yazılı açıklamada, 2020 yılına kadar münavebe yapmayan üreticinin desteklerden yararlandırılmayacağını belirtti.

Kocabaş, "Yayımlanan tebliğ ile birlikte bu süreç 2018 yılı itibariyle başladı. 2018 yılından itibaren arazisine 3 yıl üst üste pamuk veya başka bir ürün eken üretici destekten yararlanamayacak. Yani bu şu anlama geliyor, 2018, 2019 ve 2020 yılında arazisine aralıksız pamuk eken üretici 2020 yılında primden yararlanamayacak" dedi.

Söke Ovası'nın yaklaşık 100 bin dekarlık bölümünün taşkına maruz kalan ve tuzluluk oranı yüksek arazilerden oluştuğunu kaydeden Kemal Kocabaş, "Menderes Nehri'nin Bağarası'ndan başlayıp Balat–Batıköy'e kadar olan bölge ile yine sağ sahil ve sol sahil yani yedek 8 ile yedek 9 sulama kanallarından itibaren denize kadar olan bölgelerin kapsam dışında bırakılmasını istiyoruz. Buralar hem taşkın bölgesi, hem de tuzluluk oranı çok yüksek yerler. Pamuk dışında bir ürün yetişmiyor. Burasıyla ilgili olarak, ADÜ, DSİ, İl Tarım Müdürlüğü, Söke Ziraat Odası ve Söke Ovası Sulama Birliği olarak rapor hazırladık" şeklinde konuştu.

MÜNAVEBEYE UYMAYAN DESTEK ALAMAYACAK

Çiftçinin mağdur duruma düşmemesi için bir an önce münavebe şartını yerine getirmesi gerektiğini kaydeden Kemal Kocabaş, "Üreticilerimiz bu sene ellerindeki yerin yarısı kadar buğday veya yem bitkisi ekmelerini tavsiye ediyorum. Yeşil gübrede yapılabilir. Onun için şimdiden üreticilerimiz pamuk ektikleri yerin yarısını değişik ürün ekmeye çalışsınlar. Yani bu işi kademeli yapalım. Buğday, yem bitkisi veya yeşil gübre olarak ÇKS'ye bildirirlerse bu münavebe yerine geçiyor. Yani münavebe yapılmazsa 2020 yılında pamuk desteği alamayacaklar” ifadelerini kullandı.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Çiftçi
Çiftçi - 3 yıl Önce

Zaten çiftçi patmış

Atahan
Atahan - 2 yıl Önce

Birakin çifçi istediği mahsulu eksin bu ne kotadır anlamadik zaten ne ekse kari az birde kalkkip 3 yıl üs üste pamuk ekene destek yok zaten destekte düştü tutururlar hibe veriyoruz alan varmi yada verene kadar burnumdan kan gelir yarin öbürgün çifçilerin tüm tarlasi istimlak olmadan devlet hazinesi olursa taburlu arazi şaşmayin benim 1066dönüm arazim 6ci derece askeri malu oldu sizlerde süprizlerle şaşmayin

TARIM KALDIMI?
TARIM KALDIMI? - 3 yıl Önce

Tarım Ne Yazık ki Ülkemizde Bitirilmek İsteniyor. Bu nada Çok Yazık Siyasi Hükümet ler Çanak Tutuyorlar

Yeter
Yeter - 3 yıl Önce

Çarşaf çarşaf gübre desteğini iki kat arttırdım diye ağızlarını yayıyorlar geriye almak için sahtekarlık üstüne sahtekarlık yapıyorlar atara atar tatar adamı sever atar ulen elinizden geleni yapın bakalim

Yusuf Özüdoğru
Yusuf Özüdoğru - 2 yıl Önce

Toplulastirma olan yerlerde 3 sene nasil yapilac bilgisi olan var mi

banner151

banner251