Çiftçiye kazanç odaklı destekleme sistemi nasıl olmalı? 

Tarım politikaları, kırsal kalkınma ve tarımsal planlama uzmanı Ergin Kahveci, TV 5'de yayınlanan 'Emek ve Tarım' programında tarımsal desteklerin etkin ve verimli kullanılabilmesi ve kazanç odaklı bir üretim modeli için dikkat çekici bir model önerisinde bulunarak, "Çözümsüzlük sonuç değil başlangıçtır" dedi.

Tarımsal destekler bir taraftan bütçeden ayrılan kaynak miktarı ile diğer taraftan da mevcut kaynakların etkin ve verimli kullanılmaması yönünden eleştiriliyor. Ak Parti hükümetleri döneminde tarımsal destekler, 1.8 milyar liradan 22 milyar liraya çıkmasına rağmen üretimde yaşanan sorunlara bir çözüm olmadı. Mevcut sistemden çiftçi mutsuz, uygulayıcı (Bakanlık) mutsuz ve siyaset mutsuz, ülke ekonomisi de kaybediyor. Mevcut yapının sürdürülebilir bir tarafı görünmüyor. 

Peki Türkiye tarımda yaşadığı üretim sorununu çözerek, çiftçiye/üreticiye/yetiştiriciye kazanç odaklı bir sistem uygulayamaz mı? 

TÜRKİYE'NİN TARIMDA YAŞADIĞI SORUNLARI KÖKTEN ÇÖZECEK SİSTEM 

Tarım politikaları konusunda uzman Ergin Kahveci, tarımsal desteklerde mevcut dağınıklığı giderecek, kaynakların etkin ve verimli kullanılmasını sağlayacak, piyasaya güven verecek ve en önemlisi kazanç odaklı bir üretim modelinin mümkün olduğunu söyledi. 

TV 5'de Sadettin İnan'ın hazırlayıp sunduğu 'Emek ve Tarım' programında, tarımda üretimin sürdürülebilirliğini garanti altına alacak ve çiftçiyi de kırsalda üretime teşvik edecek bir sistem önerisinde bulunan Kahveci, bu sistemin detayları hakkında çarpıcı bilgiler verdi. Kahveci, bu sistemin çiftçiye/üreticiye/yetiştiriciye kazanç odaklı çalışacağının altını çizdi. 

ÇİFTÇİNİN BORÇLANMA İHTİYACI ORTADAN KALKACAK

Bu sistemde eşik fiyat, müdahale fiyat ve referans fiyat uygulamalarıyla hem üreticinin hem de tüketicinin korunacağını, üretimin de sürdürülebilirliğinin garanti altına alınacağını kaydeden Kahveci, eşik fiyat ve referans fiyat uygulamalarından dolayı da çiftçinin borçlanmasına sebep olan işletme sermayesini vadeli işlemler senedi ile karşılayacağını ve bundan dolayı bankalardan borçlanma ihtiyacı kalmayacağı için çiftçinin faiz yükünden de kurtulacağını kaydetti. 

PLANSIZ ÜRETİMİN ÖNÜNE GEÇİLECEK

Türkiye Tarımsal Ürünler Düzenleme Kurulu’nun zaman içinde ihtisaslaşıp kendi rekabet ortamını oluşturacağını ve bir süre sonra tepede böyle bir kurula ihtiyaç kalmayacağını vurgulayan Kahveci, bu modelle tarımsal üretimde yaşanılan en önemli sorunlardan olan plansız üretimin de önüne geçileceğini belirtti.

FİYATLAR EKİLİŞ ÖNCESİNDEN AÇIKLANACAK ÇİFTÇİ NE KAZANACAĞINI BİLECEK 

Stratejik ürünlerin; hayvansal, bitkisel ve endemik bitkilerin eşik fiyat ve referans fiyatla diğer ürünlerin ise tek destek fiyatı ile üretiminin kontrol edileceğini dile getiren Kahveci, bütün fiyatların da sezon öncesinde veya ekiliş öncesinde açıklanacağını sezon arasında ise fark ödemesi ile müdahale fiyatlarının ortaya konulacağını anlattı. 

OLUŞTURULACAK KURUL PİYASAYA GÜVEN VERECEK

Söz konusu kurulun tamamen güven üzerine çalışacağını ifade eden Kahveci, “Çiftçimiz bu yıl patates iyi para etti diye gelecek yıl patatese yönelmeyecek. Bu sistemde patateste, soğanda ne ekerse eksin kazanacağı için belli bir ürüne yönelmeyecek” dedi. 

ÇİFTÇİ/ÜRETİCİ/YETİŞTİRİCİ İÇİN KAZANÇ ODAKLI SİSTEM NASIL OLUŞTURULACAK? TÜRKİYE TARIMSAL ÜRÜNLER DÜZENLEME KURULU NASIL BİR GÖREV ÜSTLENECEK? EŞİK FİYAT, REFERANS FİYAT VE MÜDAHALE FİYAT NE DEMEK? İŞTE RAKAM VE ÖRNEK ANLATIMLARLA KAZANÇ ODAKLI DESTEKLEME SİSTEMİNİN ANA HATLARI 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2020, 13:28
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hakan
Hakan - 2 yıl Önce

Amerika'yı yeniden keşfetmeye gerek yok. Diğer ülkelerde uygulanan tarımsal destekleme modelleri var. Bize uygun birçok model var. Desteklemeyi asıl üreticiye ulaştırmak. Ama nasıl. Gücü elinde bulunduran herhangi bir analiz yapmadan ve üreticinin fikrini almadan karar veriyor. Asıl önemlisi yanlış beyan ve denetim eksikliği bağlı olarak desteklemeler in yerini bulamaması.

HİDAYET Geleş
HİDAYET Geleş - 2 yıl Önce

Doğru ciftci kaça satacağını bilsin

Yucel
Yucel - 2 yıl Önce

Sayin buyuklerim borc dert degil cifci insan gibi yasamak istiyor hayvan refahi tarla islahi ekim politikalari bir yana cifcinin asil sorunu kendi yasam alani ev yok is yok para yok sigorta saglik guvencesi yok kazandigi ancak kendini ceviriyor kucuk aile isletmeleri ve orta aile isletmeleri icin sorunun en baslangic yeri hayvan refahi degil insan refahi 4 milyon siginmaci 10 milyon yabanci calisan var devlet milleti kalkindirmak icin ilk once cifcinin evine tuvaletine mutfagina girsin siz diyorsunuz cifci borcu nasil oder cifci ureten sizler tuketen devlet somuren bu kucuk orta isletmeler rin ilk sorunu evvv evvv evvv 100 de doksan kucuk aile isletmelerinin evi yok bir oda disarda bir kosede tuvalet banyo nerde belli degil siz diyosunuz hayvan refahi insan islahi yapsak sorunu kokten cozeriz kimse evine giren tahil meyve sebze nasil uretilip nasil islenip evine girdigini bilmiyor ac susuz calisan sigortasiz calisan devletin bir lira yardimi olmadan yasayan kole bu insanlar uretenler ozellikle ic anadolu ve dogu ana dolu siz evinizde yediniz ekmegin helal oldunnu dusunen insanlar bizler ac susuz sizleri ancak tatil yaparkene tv de goruyoruz bi deprem oluyor evi yikilinca adam fakirdi diyon da sana ureten insana neden acimiyorsun sattigimiz urunde bildigimiz 100 4 kesinti var daha once 100 2 idi daha fazla calisiyon daha fazla kesinti aliyorlar devlet herkese tesvik veriyor da toki sehirde calismayan aciz diene ev yapiyor bizler kimiz bizler olmasak sizler tuketenler o zaman ac kalirsiniz selam saygiyla