Çiftçiye faizsiz kredinin limiti 150 bin liradan 250 bin liraya çıkarıldı!

Tarım sektöründe girdi maliyetlerinin yükselmesi, çiftçiye kullandırılan kredilerin de limitlerinin artırılmasına neden oldu. Küçükbaş hayvancılıkta Türkiye genelinde büyük ilgi gören Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var Projesi’nde Ziraat Bankası kredi limitlerini artırdığını duyurdu. 

Çiftçiye faizsiz kredinin limiti 150 bin liradan 250 bin liraya çıkarıldı!
banner282

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Ziraat Bankası işbirliğinde, Küçükbaş hayvancılığı desteklemek amacıyla hayata geçirilen ‘Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var Projesi’ kapsamında çiftçiye kullandırılan kredi limiti 150 bin liradan 250 bin liraya çıkarıldı. Projenin uygulama süresi de 31 Aralık 2023’e uzatıldı. 

ŞARTLARI UYAN ÜRETİCİYE 250 BİN LİRA KREDİ VERİLECEK

Proje kapsamında Ziraat Bankası, şartları uygun bulunan üreticilere uygun koşullarla kredi kullandırıyor. Projeden yararlanan her üretici 250 bin TL’ye kadar kredi kullanabilecek ve bu kredi için öz kaynak da aranmayacak. Banka tarafından şartları uygun bulunan üreticilerin 250 bin TL’ye kadar yatırım kredilerine 1 yıl ödemesiz olmak üzere toplam 7 yıl vade uygulanacak. 

KÜÇÜKBAŞ HAYVAN SAYISININ ARTIRILMASI HEDEFLENİYOR

2020 Eylül'de hayata geçirilen proje kapsamında küçükbaş hayvan sayısının artırılması hedefleniyor. 

BAŞVURU NASIL YAPILACAK?

Söz konusu projeye başvuru yapmak için İl ve İlçelerde bulunan Tarım Müdürlüklerine müracaat edebilirsiniz.

PROJENİN İÇERİĞİ

Proje; kendi adına küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan veya daha önce yapmış olanlardan, işletmesinde 6-24 aylık dişi hayvan sayısının asgari 100 adete tamamlanması, kredi süresince (azami 7 yıl) işletmesinde dişi küçükbaş (6-24 ay dişi ) hayvan sayısının 100 baş altına düşmemesi, banka tarafından üretici başına 250.000 TL kredi kullandırılmasını içerir. Proje kapsamında olan koyun ırkları, Kıvırcık, Karacabey Merinosu, Anadolu Merinosu, Orta Anadolu Merinosu ırklarıdır.

KİMLERE 250 BİN TL FAİZSİZ KREDİ VERİLECEK?

84 ay vadeli verilecek 250 bin TL faizsiz kredi için aranan başvuru şartları şu şekilde:

- Başvuru tarihi itibari ile 18 yaşını doldurmuş olması,

- Projenin başlangıç tarihi itibariyle faal olarak küçükbaş hayvancılık yapıyor veya daha önce küçükbaş hayvancılık yapmış olması,

- İlk kez küçükbaş hayvancılık faaliyetinde bulunacak olanlar Proje kapsamında değerlendirmeye alınmaz. İşletme devir alarak başvurmaları halinde de başvuruları kabul edilmez.

- Proje kapsamında alacağı hayvanlarla birlikte işletmesindeki dişi küçükbaş hayvan varlığını asgari 100 (yüz) başa ulaştırmalı ve Proje kapsamında kullanacağı Yatırım Kredisinin devamı boyunca Proje kapsamındaki ırklara sahip dişi hayvan varlığını, Proje kapsamında edindiği hayvan sayısının/100 (yüz) başın (hangisi yüksekse) altına indirmemelidir.

- İşletmesinin bulunduğu yerde ikamet ediyor olmalıdır.

- Küçükbaş hayvancılık yapmaya elverişli ve Proje kapsamında edineceği hayvanlarla tüm sürüsünü barındırma kapasitesi bulunan barınağa (ağıla) sahip olmalıdır.

- Faaliyet gösterdiği bölgede bulunan meralardan yararlanıyor olmalı/mera kullanımına engel hali bulunmamalı ve/veya yıllık kaba yem ihtiyacının asgari % 50'sini yetiştirme imkanına sahip olmalıdır. Üreticinin projeye başvurabilmesi için aşağıda yer alan 3 maddeden 1 tanesini sağlaması yeterlidir. a-)Üreticinin meradan yararlanması; b-)Yıllık kaba yem ihtiyacının asgari %50 sini yetiştirmesi; c-)Üretici meradan yararlanıyor ve yıllık kaba yem ihtiyacının asgari %50'sini yetiştiriyor olması;

- Proje kapsamında alınacak hayvanların kendi işletmesinden çıkmamış olması gerekmektedir. Proje kapsamında hayvan satmış olan kişiler tekrar aynı hayvanlar için projeden faydalanamaz.

- Birinci derecede akraba arasındaki alım / satımlar Proje kapsamına alınmayacaktır.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2022, 12:19
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kadri yıldız
Kadri yıldız - 1 ay Önce

Ben tarım kredilerinin ne rezil bir şey olduğunu çok iyi biliyorum. Banka senden faizi peşin kesiyor. Krediyi 2-3 kalem olarak veriyor. Her birinden dosya masrafı, hayat sigortası olarak ücret tahsil edilir. Yani 250.000,00 TL çekeceksen eline geçecek rakam 150-160 bin TL'dir. Adı da faizsiz kredi oluyor. Kimi kandırıyorlarsa.

Emre
Emre - 1 ay Önce

MECLİSTE KUZU İNCİK FİYATI ARTTI HERHALDE

Eyüp KUNDAKCI
Eyüp KUNDAKCI - 1 ay Önce

Şimdi amaç dışı kredi kullanmayı önlenir gibi olmuş. Aksi halde cezalandırılmalı.

Eyüp KUNDAKCI
Eyüp KUNDAKCI - 1 ay Önce

Şimdi amaç dışı kredi kullanmayı önlenir gibi olmuş. Aksi halde cezalandırılmalı.

Hanifi ateş
Hanifi ateş - 1 ay Önce

Besicilik yapmak istiyorum

Sefacan
Sefacan - 1 ay Önce

VAllahi yalan sakın ama sakın kanmayın faizsiz kıredi veryoruz diye insanları tuzağa düştüğünü unutmayın. Ben aldım ve mahfoldum sakın ama sakın kanmayın bin kere pişman olursunuz devlet bu tuzağa alet oluyor sonrada üretemiyoruz diyorr sahtekarlar rrrrttt

banner151