Çiftçiye 1 milyar Avro IPARD desteği

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, 2020 yılına kadar sürecek olan IPARD Programı'nın ikinci döneminde çiftçiye ve üreticiye 1 milyar Avroluk kaynak sağlanacağını bildirdi.

Çiftçiye 1 milyar Avro IPARD desteği
banner200

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, IPARD-II Programı'nın ilk başvuru çağrı ilanına yapılan başvurular konusunda açıklama yaptı.

BUGÜNE KADAR 3.5 MİLYAR TL HİBE DESTEĞİ SAĞLANDI

Faruk Çelik, açıklamasında şunları kaydetti: “Avrupa Birliği'nin aday ülkelere yönelik “Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA)" kapsamında ilki 2011 yılında ülkemizde uygulamaya başlanan Kırsal Kalkınma Programı (IPARD) kapsamında bugüne kadar 10.742 projeye, yaklaşık 3,5 milyar TL (3.462.393.511 TL) hibe desteği sağlandı.

Bu destekler sayesinde 42 ilimizde, faydalanıcı katkılarıyla birlikte toplamda 7 milyar TL'yi bulan (6.950.264.155 TL) yatırım gerçekleştirildi ve yaklaşık 51 bin kişiye (50.718) istihdam sağlandı.

2020 YILINA KADAR 1 MİLYAR AVRO DESTEK VERİLECEK

2016 yılı itibariyle, 2020 yılına kadar sürecek olan IPARD Programı'nın ikinci dönemine girilmiştir. Bu yeni dönemde tarım ve gıda sektörlerinin sürdürülebilir modernizasyonuna ve kırsalda ekonomik faaliyetlerin çeşitlendirilmesine yönelik desteklere yeni yatırım alanları ve artan hibe oranları ile devam edeceğiz. 801 milyon Avro'su Avrupa Birliği'nden olmak üzere, ulusal katkı ile birlikte toplamda yaklaşık 1 milyar Avroluk kaynağı vatandaşımızın kullanımına sunacağız.

KAZ YETİŞTİRİLİĞİ DE YATIRIM DESTEĞİ KAPSAMINA ALINDI

IPARD II Programı'nda, ilk programda desteklenen yatırım alanlarına manda sütü ve manda eti üretimi, yumurta tavukçuluğu ve kaz yetiştiriciliği de eklendi, hayvancılık alanındaki bu hibe desteklerinin üst sınırı %65'ten %70'e çıkarıldı.

DESTEK ORANLARI ARTTIRILDI

Kırsalda ekonomik faaliyetlerin çeşitlendirilmesini amaçlayan arıcılık, bitkisel üretim, yerel ürünlerin işlenmesi, kırsal turizm ve kültür balıkçılığına verilen destek oranı %50'ten %65'e çıkarıldı, bu alandaki faaliyetlere makine parklarının kurulumu ve yenilenebilir enerji yatırımları da eklendi. Ayrıca bitkisel üretim kapsamında tıbbi-aromatik bitki, süs bitkisi ve fidan yetiştiriciliğinin yanında artık mantar yetiştiriciliği de desteklenecek.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından IPARD-II Programı'nın ilk başvuru çağrı ilanına 18 Aralık 2015 tarihinde çıkıldı ve süreç 27 Nisan 2016 tarihinde tamamlandı.

IPARD 2'YE NE KADAR BAŞVURU OLDU?

Süt, kırmızı et ve kanatlı eti üretimi ile yumurta tavukçuluğunu kapsayan hayvansal üretim alanında toplam 2.345 adet başvuru alındı. Talep edilen destek tutarı yaklaşık 3 milyar TL (3.025.004.248 TL), toplam yatırım tutarı ise yaklaşık 5 milyar TL'dir (4.958.869.688 TL).

Etin, sütün, meyve-sebzenin ve su ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanmasına yönelik olarak toplam 135 adet başvuru yapıldı. Bu başvurular için talep edilen destek tutarı yaklaşık 212 milyon TL (211.967.615 TL), toplam yatırım tutarı ise 467 milyon TL'dir (466.984.473 TL).

Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme Sektörlerinde ise toplam 6.306 adet başvuru yapıldı. Bu başvurularda talep edilen destek miktarı ise 1,2 milyar TL olup (1.200.481.617 TL) gerçekleştirilmesi planlanan toplam yatırım 2 milyar 50 milyon TL'dir (2.049.834.198 TL).

KALİTELİ PROJELER DESTEKLENECEK

Bu başvurular IPARD prosedürlerine uygun olarak gerekli inceleme, kontrol ve analiz süreçleri ile sıralama kriterlerine tabi tutulduktan sonra kaliteli projeler desteklenmek üzere belirlenecek. Gerçekleşecek yatırımlar ile ülkemizin kırsal kalkınma hamlesinin daha ileriye taşınacağına, hayvansal üretimde gıda arzının daha istikrarlı bir hale geleceğine, kırsal alanlarda istihdam ve iş imkânları sağlanarak kente göçün biraz daha azalacağına inanıyoruz.

Ayrıca IPARD-II programı kapsamında hazırlıklarını yürüttüğümüz çalışmalarla yeni dönemde kırsal kalkınmada yerel katılımın sağlanacağı, çevreye duyarlı tedbirlerin uygulanacağı projeler ile yerel yönetimler ve bazı birliklerin yenilenebilir enerji yatırımları da desteklenecek.

IPARD-II Programı'nın ve yaklaşık 1 milyar Avro civarındaki kaynağın ülkemiz çiftçilerine, üreticilerine hayırlı olmasını diliyorum."

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sayın Bakan
Sayın Bakan - 5 yıl Önce

Sayın Bakan dereyi görmeden paçayı sıvamayalım IPARD-2 henüz onaylanmadı Avrupa önce onay versin sonra parayı dağıtın. Allah var son iki yıldır kurum çok iyi iş çıkartmış bu yıl ne olur bekleyip görmek lazım.

Cezmi kardeş
Cezmi kardeş - 5 yıl Önce

Bildiğim kadarıyla Sayın Faruk Çelik bakan olduğunda TKDK merkez yöneticilerinin tümünü görevden almış ve şuanki ekip hepsi yeni, Ipard-II de sorun var akreditasyonu alamıyorlar birde dediğin gibi bu yıl harcamaları gereken rakam çok yüksek gözleri baya korkmuş ve şöyle dua ediyorlarmış "Allahım bakan değişinde bizleri görevden alsınlar ki bizde bu zor durumdan kurtulalım aksi halde yıl sonunda başarısızlığımızdan dolayı zaten Sayın Faruk Çelik bizleri görevden alacak ." Bizde hayırlısı diyelim.

Önceki Dönem Konuları
Önceki Dönem Konuları - 5 yıl Önce

Dur bakalım Mehdi Bey in son noktaya getirdiği konuyu tamamlayabilecek misin ? Ne güzel öncesi yapsın sen nemalan ohh mis.

Fon yanacak
Fon yanacak - 5 yıl Önce

Bu Tkdk bu yıl IPARD-1 kapsamında 1 milyar tl hibe dağıtması gerekir yoksan para Avrupa'ya iade olur. IPARD-2 de henüz onaylanmadığı için bu kapsamda hibe verilemez kendimizi kandırmayalım.

Hayal
Hayal - 5 yıl Önce

Sayin bakanim belkide en buyuk talihsizliginiz tarimci olmamaniz danismanlarda durumu kurtarmaz malesef onunuze her gelene inanmak durumunda kaliyosunuz bu tkdk ekibiyle hic birsey yapamazsininz tarim reformunda iparfin yani tkdk nin yonetim otoritesi var basinda da bir daire baskani adam ingilizcenin i sini bilmiyor vasat alti bir kisi bu adam dil bilmeden nasil ab ile iliskileri yurutecek sizin bu danismanlarla olusturdugunuz stratejiler fiyaskoyla sonuclanir haberiniz olsun sirf artvinli urfali diye atama yapmayin niyelige liyakata bakin sizin artvinli bir hemsehriniz turan diye birisi reforma bir genel mudur yardimcisina ozel kalem olmus allah askina isciden ozel kalem mi olur dunde soforleri odadan kovup teror estirmis bu isci yaziktir

ipard tarım aletleri 2016 dest
ipard tarım aletleri 2016 dest - 5 yıl Önce

2016 da verilecek destekler gecikti verilmeyecekmi bir seneyi geçti bilgi alamıyoruz ne olur bir bilgi verir misiniz. Evet evet evet te evet

banner151

banner251