Çiftçinin maliyeti artarken prim desteği düşürüldü!

Ceyhan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Savaş Öztürk, pamukta dönüm başına 600-650 kilogram aralığında verim alan üreticilerin prim desteğinin 430-500 kilograma düşürüldüğünü bu nedenle çiftçinin yüzde 30 oranında gelir kaybına uğrayacağını kaydetti.

banner247
Çiftçinin maliyeti artarken prim desteği düşürüldü!
banner200
banner217

Ceyhan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Savaş Öztürk, pamukta dönüm başına 600-650 kilogram aralığında verim alan üreticilerin prim desteğinin 430-500 kilograma düşürüldüğünü bu nedenle çiftçinin yüzde 30 oranında gelir kaybına uğrayacağını söyledi.

Öztürk, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla düzenlenen basın toplantısında, çiftçilerin bankaya, esnafa olan borç ödemelerini alacağı prim desteğine göre planladığını belirterek, "Alınan bu kararla çiftçilerimiz yüzde 30 daha fazla borçlu olarak 2019 yılı üretim sezonuna girecek ve çiftçimizin bu durum bankaların ve tefecilerin eline düşürülmesine neden olacaktır. Çiftçi, yüzde 100 artan maliyetlerden dolayı zaten mazot, gübre, tohum ve zirai ilaç alımlarında zorlanmaktadır. Bir de anlamakta güçlük çektiğimiz diğer bir konu yağlı tohumlardan 2018 yılı dönüme verimde her hangi bir verim düşüklüğüne gidilmemiştir. Bu durumda çiftçilerimiz pamuk ekiminden vazgeçecektir. 2019 yılı pamuk ekim alanlarında 2018 yılına göre yüzde 35-40 oranında düşüş yaşanacaktır. Tekstil sanayisinin ham maddesi olan pamukta dışa bağlılığımız artacak. Bu da ülkemiz için yüksek oranda döviz kaybı olacaktır” dedi.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2019, 09:48
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet ucuzoglu
Mehmet ucuzoglu - 1 yıl Önce

Oylari verin akp sonrada sikayet edersiniz kim ne yaparsa onu hak eder

Halil Yılmaz
Halil Yılmaz - 1 yıl Önce

mazot olmuş 6.55 daban gubrenin fiyatinin kg 3 tl Bu fiyatlari dusurdudemi Bakan ? prim destekleri dusuruor Nasıl Bir mantiga gore hesap kitap yapiorlar cozemedim ciftcilerinden ustunden gecindiginiz yeter artik Yeterince cebinizi doldurduk yapabilecek varsa adam gibi onu cikqrinda tarim bakanligini yapsin bunuda elektirikli traktor hayali almis gidior krdsm biz daha yakitli traktorden arazilero yetistiremioruz 8 saat calisan traktorun geri kalan vaktini sus diemi koyacaz eve anlamadik Yillik 160 donum Pamuk arazisinin gideri mazot gubre isci vs. 95.000 tl yi buluor neye gore hesap yapip primleri dusuruorsun yeterin suryelileein karnini doyurdugunuz biraz da ciftcilerinize destek olun

Mehmet Aral
Mehmet Aral - 1 yıl Önce

Devlet Çiftçiden daha borçlu Çiftçinin yetiştirdiği pamuğa göz dikti dekar başına fazla pamuk almak sucmu oldu Çiftçiden alacağınıza Tüccarları denetleyin

banner248
banner151