Çiftçi gübreyi yüzde 60 yemi yüzde 40 daha pahalı kullanıyor!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, çiftçinin geçen yıla göre gübreyi yüzde 60, yemi ise yüzde 40 daha pahalı kullandığını belirterek, “Bunları inşallah sektörle konuşarak sizleri rahatlatmaya fiyatları geri çekmeye çalışıyoruz” dedi.

Çiftçi gübreyi yüzde 60 yemi yüzde 40 daha pahalı kullanıyor!
banner200

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, AK Parti Bartın teşkilatının 31 Mart yerel seçimleri için hazırladığı proje tanıtım toplantısı için Bartın'a gitti. Bartın Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen toplantıda konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, çiftçinin girdi maliyetleriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Tarımsal destek ödemelerine devam edeceklerini söyleyen Pakdemirli, “Geçmişe yönelik hiçbir destek ödemesi bırakmayacağız” dedi.

Üreticinin zor bir dönemde olduğunu kaydeden Pakdemirli, şunları kaydetti: “Döviz kurları arttı. Allah'a şükür bunun etkilerini geri aldık ve geçiyor. Ama bakanlığımızın ilk aylarında 7.5 lirayı gördük. Bir operasyon geçirdik. Üreticilerimize sorunlarını biliyoruz dedim. Yeni yıla varmadan da dövizdeki düşüşle beraber biraz rahatladık. Ama gübre de geçen seneye göre yüzde 60 ve yem de yüzde 40 daha fazla girdi maliyeti var.

Bunları da inşallah hem sektörle konuşarak sizleri rahatlatmaya fiyatları geri çekmeye çalışıyoruz. Bunu tarım kooperatiflerimizle yüzde 20, 25 geri alabildik. Bir taraftan da üreticilerimizi rahatlatmak için geçen yıldan kalan destek ödemelerini hızlı şekilde ödemeye başladık. Bunun için ocak ayında 2,3 milyar lira destek ödemesi yaptık. Şubat ayındaki ödeme tutarımız 3 milyar lira. Mart ayında da çalışmalarımız de ediyor. Geçmişe yönelik hiçbir destek ödemesi bırakmayacağız. Hayırlı olsun”

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Seçim
Seçim - 3 yıl Önce

Seçim yaklaşıyor ya gübreyi yemi mazotun pahalı olduğunu hatırladınız kaç aydır millet ağlıyo seçim olmasa adımızı bile anmazsınız ama ne demişler keser döner sap döner gün gelir hesap döner !!!!!!!!!!

Sayın bakanım madurum
Sayın bakanım madurum - 3 yıl Önce

Ankara damızlık süt birliğine verdiğim süt bedeli olan 40 bin TL paramı alamadım 2016 dan bu yana duruyor kayyum atadınız oda ödemedi ben devlete güvenmeyipde kime ğüvenecem sizlerin bu olanlardan haberiniz yokmu ben yem parasını ödeyemedim hamile hayvanları kestirip yem aldım bu hamile hayvanların günahı siz yetkilileremi yoksa banamı yetkililerden istegim bu adamlara el atın bizim paramızı ödesinler teşekkür ediyorum

.
. - 3 yıl Önce

Secim geldi ya cifcinin gubresi gecen yil zamlandi sayin bakanim bugun mu geldik aklina 1900 gubre aldik tarim kredide gecen yil ayni ust gubre 850 idi bence biraz daha hesaplayinn bu yilda secimden sonra yine cifciyi unutacaksiniz sayin bakanim taki bir daha ki secime kadar 2017 buzagi destegini 2019 ocak ayinda aldik unutmadik bunlari hakkimizi verseniz yeter ve zamanin da verin bastan assagi tarim politikaniz yanlis ve haksizlk dolu

SORUMLUSU TMO
SORUMLUSU TMO - 3 yıl Önce

SAYIN BAKAN BECEREMEDİĞİNİZ İŞLERİ BİRİLERİNE MAL ETMEYİ BIRAKIN ARTIK. HEM ÇİFTÇİYİ HEM SANAYİCİYİ BATIRDINIZ.

- 3 yıl Önce

Geçen yıl 1200tl aldığımız gübre2600 olmuş nasıl hesap yaptın Allah sizi bildiği gibi yapsin

Biz atalım da
Biz atalım da - 3 yıl Önce

Biz gübreyı atma zamanı geldi geçiyor. Biz gübresi kullandıktan sonra verirseniz sizce daha iyi olur. Çünkü ge en dönem çiftçi gübreyi attıktan sonra indirim yaptınız. Çiftçiye hiç bir faydası olmadı.

- 3 yıl Önce

Nezaman ucuzlayacak cifci gubreyi sactiktan sonrami zaten ucuzlasada yansimaz kagit uzeri kandirmaca gelecekyil destegi yuzliraya cikaracakmis niye buyil yapmadiniz engelmi vardi hepbir oyun hep tiyatro mozot 6 tl olmus koparatif niye kayitli cifcisine ucuz mazot vermiyo zenginin yatina mazot ikilira cifci bitti helal olsun bosverin disardan ithal bizim icin elin avrupalisi yetistiriyo cag atlarken 30 yil geriye gittik 2001 de bugdayi 480 e verdik 200 litre mazot 180 tl idi simdi 18 yil gecti aradan bugday 800 tl 200 litre mazot 1200tlgubre 220 tl idi simdi enkotusu 2000 tl goruyoruz cifci baya bi desteklenmis

zam
zam - 3 yıl Önce

mazota 28 krş zam geldi


banner251