ÇATAK projesi kapsamında çiftçiye verilen destekler

Elazığ İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Turan Karahan, ÇATAK projesi kapsamında çiftçiye verilen destekler hakkında bilgi verdi.

ÇATAK projesi kapsamında çiftçiye verilen destekler
banner200

Körpe Köyü için ÇATAK (Çevre Amaçlı Tarım Arazilerinin Korunması) projesi kapsamında tarla günü düzenlendi. Programa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Turan KARAHAN, İl Müdür Yardımcısı Vedat Ergün, TKDK İl koordinatörü İbrahim Sertaç YILMAZ, Kurum Müdürleri, Şube Müdürleri ve teknik personeller katıldı.

Programda İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Turan Karahan, ÇATAK projesi kapsamında desteklenen meyve bahçesinde incelemelerde bulundu. Karahan, şunları kaydetti: “Körpe köyü arazileri içerisinde yer alan tarım çiftliğindeyiz. Bu alanda uygulamaya başladığımız ÇATAK projesi kapsamında bu tür bahçelere destek veriyoruz. Damlama sulama sisteminide bu kapsamda destekledik.

ÜRETİCİ 3 YIL DESTEK ALACAK

ÇATAK projesi kapsamında yer alan başlıklardan tamamını yaparak üreticimiz üç yıl boyunca destek almaya devam edecek. Bakanlığımızın bu desteklemeleri yapmasındaki temel hedef örnek bahçeler oluşturularak ilimize ve bölgemize geri dönüşüm getirdiğini göstermektir. Buradan diğer üreticilerimize seslenerek bakımı yapıldığı zaman ilimizde meyveciliğin olabileceğini göstermek istiyoruz. Bugün bu amaçla üreticimiz Vahap Bey'in misafiri olduk. Bütün misafirlerimizin adına Vahap Beye teşekkür ediyorum.

TÜRKİYE GENELİNDE 52 İLDE UYGULANIYOR

Türkiye genelinde 52 İlde uygulanan ÇATAK projesi, Bakanlığımız olarak dezavantajlı arazilerimizi taş toplama, damlama sulama, basınçlı sulama sistemlerinin hayata geçirilmesi, yeni bahçe tesisleri oluşturulması noktasında ciddi bir program ortaya koyduk. Bu programın başarılı bir şekilde yürümesi bizim en büyük arzumuzdur.

Bu bahçe Elazığ'a yeni yeni yerleşen modern kapama bahçelerinin 7 yıllık bir örneğidir. Bu dönemde başarılı sonuçlar elde edemezsek bunu sürdürmemiz mümkün olmayacaktır. Önceki yıllar kapama bahçelerinin olmadığı, badem ve cevizin tarla sınırlarında olduğu dönemlerdi. Bakanlık olarak ilimizde badem ve ceviz kapama bahçelerini önemsediğimizden çok ciddi desteklemeler sağladık.

ÜRETİCİLERE ÇATAK PROJESİNİN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKTİ

ÇATAK projesi kapsamında tüm üreticilerimize destek verdiğimizi buradan tekrar ifade ediyoruz. Özellikle bahçe tesisinde sarı sertifikalı fidan kullandıklarında dekar başına 100 TL civarında, mavi sertifikalı fidan kullandıklarında dekar başına 280-300 TL civarında bir desteğimiz vardır. Bunun dışında bireysel sulama sistemlerini hayata geçirdiklerinde Bakanlık olarak %50 hibe desteği sağlıyoruz. ÇATAK projesi kapsamında yer alıyorsa uygulamada değişkenlik göstermekle beraber dekar başına 135 TL destek sağlıyoruz. Üreticilerimizden bu tür girişimlerde bulunmalarını hassaten arzu ediyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum."

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
banner151

banner251