Çanakkale Ziraat Odası: Devletin çiftçiye borcu olan desteklerin ödenmesi çiftçiyi rahatlatır

Çanakkale Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kaya, Çanakkale’de ödenmeye başlanan gübre ve mazot desteklerini değerlendirdi. Boğaz Gazetesi’nden Gizem Tuğçe Bayhan’a konuşan Kaya, “devletin üreticiye borcu olan desteklerin biran önce ödenmesi üretici açısından memnuniyet verici bir şey. Bundan sonraki ödemelerin de devam etmesi üreticinin en büyük beklentisidir” dedi. 

Çanakkale Ziraat Odası: Devletin çiftçiye borcu olan desteklerin ödenmesi çiftçiyi rahatlatır
banner200

Çanakkale Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kaya, Çanakkale’nin de içinde yer aldığı mazot ve gübre ödeneği ile ilgili olarak, “23 tane ile pamuk üretimi gerçekleştirdiğinden dolayı icmallerde noksanlıklar olduğundan dolayı da ödeme yapılmamıştı. Diğer kalan illere yapılmıştı ama bu 23 ile yapılmamıştı. Bu iki il icmallerdeki sıkıntıları giderdiği için ödemesi yapılacak. Diğer sıkıntılarını gideren illere de ödemeler devam edecektir” dedi.

Şu anda yeni bir dikim sezonu başladığını belirten Kaya, “Şu anda çiftçiye verilecek destek üretim olarak bundan sonra birkaç ay sonra tezgâhlarda, depolarda, arazilerde yerini alacaktır. Dolayısıyla bu tarzda desteklerin devletin üreticiye borcu olan desteklerin bir an önce ödenmesi de üretici açısından memnuniyet verici bir şey. Yeni üretim sezonuna hazırlanan üreticiye sermaye olacak. Bundan sonraki ödemelerin de devam etmesi, üreticinin en büyük beklentilerinden bir tanesi. Altını çiziyorum, üreticiye verilen her destek üretim olarak, ürün olarak, değer olarak karşımıza çıkacaktır. O bilinçle ödemelerin bir an önce yapılması çok kıymetli” ifadelerini kullandı.

ÖDENEN DESTEKLER EKONOMİK PAKET KAPSAMI DIŞINDA 

Kaya, bu tarımsal desteğin koronavirüs salgınından ötürü geçtiğimiz günlerde açıklanan ‘ekonomi paketi’ kapsamında olmadığını, bu desteğin daha önceden planlandığını ve her yıl yapılan bir destek olduğunu belirtti.

Ortada bir salgın olduğunu ve salgının üreticiyi nasıl etkileyeceği konusunda araştırmaların yapılmasını gerektiğini vurgulayan Kaya, “Ortada dolaşan salgın hastalıktan dolayı üretime yapabileceği etkiler şimdiden araştırılmalı. Biz bununla alakalı ne gibi etkileri olur diye araştırmalarını yapıyoruz. Ama bakanlığın da çok ciddi şekilde sahada bu virüsün üretime, üreticiye ne gibi zararı olur diye geç kalmadan adım atılması gerektiğini düşünüyoruz. Belki belli adımlar atılmıştır ama biz yine de iyi niyetli bir şekilde söylüyoruz çünkü bir belirsizlik var ve bu belirsiz sonucunda ortaya ne çıkacağı belli değil.

Yarın ne olacağı belli değil. Bizler ise bu süreçte her türlü hazırlığımızı yapmış durumdayız. Bu yüzden bu salgının üretime etkilerinin araştırılmasının, göz önünde bulundurulmasının çok kıymetli olduğunu, üreticiye yol gösterilmesinin ve fikirler verilmesinin, üreticiye önerilerde bulunulmasının çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Ülkenin tamamında bir belirsizlik hakimken, üreticide de belirsiz olmaması söz konusu değil. Üretici yarın için planlama yapmıyor, en azın 4-5 ay sonrasında üretimini gerçekleştiriyor. Bugün toprakla buluşan tohumun ürününü 4 ay sonra elimize alabiliyoruz. Bu noktada üreticinin yalnız bırakılmaması en büyük tesellimiz” şeklinde konuştu.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2020, 22:42
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali kaya
Ali kaya - 2 yıl Önce

Sizlerde tüm türkiyede ki ziraat odası çok zayıf sınız ezilen kesim üretenler biziz

orhan turhan
orhan turhan - 2 yıl Önce

Tarim bakanimiz gubre mazot destegi cifcinin hesabina yatti diyor bankalar hesabinizda paraniz yok diyor lufen ya bankalar odesin ya bakanimiz odedik mesaji soylemesin dusunuyorum

Zeynel zengin
Zeynel zengin - 2 yıl Önce

Şimdi deilse ne zaman odenecek merak ediyorum

Çiftçi
Çiftçi - 2 yıl Önce

Oda başkanı Çanakkale'de icralık çiftçi yokmu onların sorunlarını neden dile getirmiyor Sun

Vatandaş
Vatandaş - 2 yıl Önce

Sanki yıllardan beri vermesi gerektiği desteklemeleri vermediğini söylüyormuş gibi haber yapıyorsunuzşimdi ödedikleri doğrudan gelir destekleme de ben de sandım ki çok eskiden beri yıllık bazda gelire göre vermesi gerekenlerden bahsediyorsun sandım

Hasan tüysüz
Hasan tüysüz - 2 yıl Önce

TEDAŞ çiftçi'nin hesabına giren para kadar fatura kesiyor sanki hesaplıyorlar hangi çiftçi ne kadar para alacak ona göre fatura çıkarıyorlar

banner151

banner251