Buzağı ve süt destekleriyle ilgili şok iddia: Bakanlık verilere ulaşamıyor!

TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu üyesi, CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, 2020 yılına ait süt, buzağı ve tohumlama desteklerinin ödenmemesiyle ilgili şok bir iddiada bulunarak, Bakanlık yetkililerinin kendisine verilere ulaşılamadığı için desteklerin ödenemediğini belirttiğini kaydetti.

Buzağı ve süt destekleriyle ilgili şok iddia: Bakanlık verilere ulaşamıyor!
banner200

Cumhuriyet gazetesinden Mustafa Çakır'ın haberine göre, çiftçilerle bir araya gelen TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu üyesi, CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, 2020 yılına ait süt, buzağı ve tohumlama desteklemelerinin hâlâ ödenmediğini ortaya çıkardı. Konuyu Tarım ve Orman Bakanlığı’na ilettiğini ve dikkat çekici bir yanıt aldığını açıklayan Başevirgen, şöyle devam etti:

SİBER SALDIRI KORKUSU

“Bakanlık yetkilileri, sistemde oluşan bir arıza nedeniyle süt, tohumlama ve buzağı gibi hayvancılık desteklemelerine esas verilere ulaşamadıklarını, bu sebeple ödemeleri yapamadıklarını’ söylediler.” 

Geçen günlerde Tarım ve Orman Bakanlığı’nın web sitesine siber saldırı olduğunu ve bakanlığın “Sistemler, kurum dışındaki yedeklerden veri kaybı olmadan ayağa kaldırılmıştır” açıklaması yaptığını anımsatan Başevirgen, “Eğer sistemde sıkıntı yoksa bu desteklemeler neden ödenmiyor? Hayvan kayıt sistemi, tarım bilgi sistemi ve desteklemelere esas onlarca veri sisteminden oluşan bu ağın çökmesi telafisi mümkün olmayacak kayıplara yol açabilir. Öyle ki destek ve denetim ağı kilitlenebilir” dedi. 

Konuyu TBMM’ye taşıyan, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi veren Başevirgen, şuna dikkat çekti: “Bu saldırı ile ülkemize ait tüm tarım ve hayvancılık verileri ele geçirilmiş oldu. Destekleme, çiftçi kayıt sistemi, büyükbaş, küçükbaş hayvan kayıtları kim bilir kimlerin elinde. Risk altında olan veya ele geçirilen başka verilerin olup olmadığını bilmiyoruz.” 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2021, 15:18
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ciftci
Ciftci - 2 ay Önce

Zaten odememek icin ellerinden geleni yapiyorlardi. Hack yalanina siginip aylarca ertelerler. 2023 secimine yetisir ama rahat olun

Köylü
Köylü - 2 ay Önce

Çok güzel bahane

Günay ay
Günay ay - 2 ay Önce

Kim bilir hangi yolsuzluk için yapılmıştır. Bakanlık bürokratları bu konuda oldukça profosyenel

Ali dag
Ali dag - 2 ay Önce

Son genel seçimler Mart ayında yapılmıştı ozaman Ocak Şubat çiğ süt pirimleri Martın ilk haftası odenmisti Bugün 8. Ay olmus çiğ süt pirimi vede buzağı desteği veremiyorlar hayatları yalan dolan verebilecek bir şeyleri yok zaten milletinde onlara vereceği oy kalmadı

Acele etmeyin
Acele etmeyin - 2 ay Önce

Nasıl olsa 2020 yılının desteği, zaten bu çiftçi bir sene geriden destek almaya alışkın, canınızı sıkmayın. Hiç vermeseniz ne oluyor yahu demezler :))

Üzeyir saltık
Üzeyir saltık - 1 ay Önce

Binbir takla atarak tarımsal destekleri nasıl makaslarız diye akla hayale gelmeyecek bahaneler üreterek üreticiye verdikleri desdekleri biz şunu verdik biz bunu verdik diye üreticinin yüzünü vurmaktansa komle kaldırın daha iyi bu memleketin başına gelebilecek en büyük felaket Bekir pakdemirli ülkenin bütün tarımına bitirdin hayırlı olsun

Tarımcı
Tarımcı - 1 ay Önce

Bakanlığın bilgi sistemleri yönetilebilir değildir. Her çalışma grubu için bir sistem kullanılmaktadır. Ayrıca kurum içi veri taleplerini bile kişisel veri koruma mevzuatının arkasına sığınarak vermeyenler, bankalara temel sistemleri açmışlardır. İlçe müdürlüğüne kadar tüm personeli izlemeyi çok büyük marifet görenler ne hikmetse hackerları akıllarına bile getirmemiş. Tabiki bunların hepsinin asıl sorumlusu sistem terimini sadece bilgisayar ve uydu üzerinden kavrayan başta Tarım Reformu Genel Müdürlüğü olmak üzere, koca taşra teşkilatının idari yapısını meslek şovenizmine kurban edenler ve birliklere yetki vermeyenlerdir. Destek başvuru ve ödemeleri ilçe düzeyinde şeffaf bir şekilde yayınlanmalıdır. Destek ödemeleri İlçe Müdürlükleri veya mal müdürlükleri üzerinden yapılmalıdır.Destek bütçesini il müdürü belirlemelidir. Çiftçinin destek başvurusuna dayalı veri toplamanın, sahadan veri toplama işine dönüştürülmesi gerekir. Mevzuatı olan sistemlerde dahi özellikle merkezde, veri güvenliğini düzenleyen hükümler eksiktir. Bakanlığın veri toplamak için destekleme yapma politikasını bırakması, sahaya nasıl gidileceği, verinin nasıl toplanacağını, işleneceğini ve veri yönetiminin nasıl yapılacağını düzenlemesi gerekir. Her şerde bir hayır vardır.

Hadi
Hadi - 1 ay Önce

Kuraklik destegi ne oldu. Cumhurbaskani 100 tl ye kadar kuraklik destegi odenecek dedi.. Bakanlik kuraklik destegini neden odemiyor.. Ciftci bu destegi dort gozle bekliyor.

banner151

banner251