Buzağı ölümleri Bakanlığı harekete geçirdi

Hayvancılıkta buzağı ölümlerinin Avrupa'ya göre yüksek olması Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nı harekete geçirdi. Bakanlık, buzağı kayıplarının önüne geçmek için buzağı desteklerinde önemli bir artışa gitti.

Buzağı ölümleri Bakanlığı harekete geçirdi
banner200
banner217

ÖZEL HABER

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, hayvancılık destekleri ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Atatürk Üniversitesi Nene Hatun Kültür Merkezi'nde düzenlenen Doğu Anadolu Bölgesi Bakanlık Koordinasyon ve Sektörel Ortak Akıl Toplantısı'nda hayvancılık desteklerini açıklayan Çelik, yeni doğan buzağılara 4 aylık oluncaya kadar 350 lira, soy kütüğü olan buzağıya 450 lira ve yerli sperm kullanılan buzağıya da 500 lira destek verileceğini belirtti.

Geçtiğimiz yıl buzağı başına 75 lira, suni tohumlamadan doğan buzağıya ilave 35 lira ve yerli sperm kullanan buzağılara da ilave 75 lira destek veriliyordu.

4 BUZAĞIDAN BİRİ ÖLÜYOR!

Bilindiği üzere buzağı ölümleri hayvancılıkta en önemli sorunların başında geliyor. Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Beslenme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı öğretim üyesi ve Tarımdan Haber yazarı Prof. Dr. Nurettin Gülşen,Türkiye'de her doğan 4 buzağıdan birinin hastalıklarla mücadele edemeyip öldüğünü belirtmişti. Gülşen, ABD ve Avrupa ülkelerinde bu kayıpların çok düşük olduğuna dikkat çekmişti.

ÖLÜMLERİN ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN ÖNEMLİ BİR KARAR

Bakanlığın, buzağı desteklerinde önemli bir artışa gitmesi, buzağı ölümlerinin önüne geçmek için önemli bir karar olarak görülüyor.

BESİ DESTEĞİ DEVAM EDECEK

Diğer yandan Bakan Çelik, besi hayvanı kesime götürülürken verilen 200 lira desteği yerli üretici açısından devam ettireceklerini de açıkladı.

KOYUN, KEÇİ DESTEKLERİ DE ARTTI

Çelik, koyun, keçi desteklerinin de arttığına belirterek, şunları kaydetti:

"Koyun, keçi için şu an itibarıyla 22 lira veriliyordu. Bunu 25 liraya çıkarıyoruz.

250 KOYUNU OLAN 5 BİN LİRA ÇOBAN DESTEĞİ ALACAK

Çoban desteğini devam ettiriyoruz. Buradaki alt sınırı 250'ye indirdik. Yani 250 koyunu olana yılda 5 bin lira çoban desteği sağlayacağız.

SÜT DESTEĞİNDE KALİTEYİ ESAS ALACAĞIZ

Sütte yaşanan iniş çıkışlarla ilgili sorunu Et ve Süt Kurumu üzerine aldı. Süt desteğinde kaliteyi esas alacağız. Bu konuda 650 milyon lira kaynak ayırdık. Sütte kalite desteğini öne çıkaracak şekilde desteğimizi sürdüreceğiz.

DESTEKLER DİREK BAKANLIK HESABINDAN ALINACAK

Birlik mensubu üretici kardeşlerimiz, bu konudaki destekleri direk Bakanlık hesabından alacaklardır."

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2019, 19:23
YORUM EKLE
YORUMLAR
veteriner teknisyen
veteriner teknisyen - 5 yıl Önce

ne güzel doğan buza ölümlerinin önüne geçmek isteniyor fakat buzağıyı canlı olarak dünyaya gelmesi için acil müdahale eden veteriner sağlık teknisyenine i tarım müdürlükleri soruşturma acıyor ve buza ölümlerinin önüne geçmeliyiz deniliyor çok garip değil mi ?

Biyoteknoliji arilik
Biyoteknoliji arilik - 5 yıl Önce

Dogan buzagilarin % 20 civarinda bulasici zoonos hastaliklar.ishal.vurusleri.ve genetilsel hastaliklar nedeniyle telef olmakta,arilik calismalari yaninda . .sakat kalmakta.ayrica verimlilik degerleri et verimi et yag orani .sut verimi sut protein yuzdesi.yag .orani laktasyon siresi.i..yasam omru .dogum kolayligi ,Damizlik degeri vs Ab deki.gibi bulasici hastaliklar ile birlikte yapilir ise saglikli buzagilar saglikli etler.saglikli sutler ile yasama devam.edilir.

Ağız sütü
Ağız sütü - 5 yıl Önce

Buzağı kayıplarının önlenebilmesi için 1. adım Ağız sütü Doğumdan hemen sonra 15-30 dk. içerisin de Kaliteli bir ağız sütü yavruya yeteri miktar içirildiği takdir de kayıpların %80-90 ölçüde azalacağını belirtmek isterim.
Temizlik Ve Aşılama Planlamaları ile Buzağı kayıplarının %5 altına düşürülebilir.

buzağı ölümleri
buzağı ölümleri - 5 yıl Önce

bakanlığımızın buzağı ölümlerinin önüne geçmek istiyorsa, doğum sırasında uygulana buzağı septiserumu dağıtması gerekiyor

abortus
abortus - 5 yıl Önce

Buzağı ölümleri kadar önemli diğer bir sorun da Brusella hastalığı ile ilişkili yavru atma problemi. Brucella ile mücadele konusunda ülke genelinde seferberlik ilan edilmesi gerekiyor. Hem işletmelerde döl verimi artışına dayalı karlılığın sağlanması hem de damızlık ve besilik canlı hayvanda ülkesel ithalat ihtiyacının azaltılabilmesi bu tehlikeli hastalıkla mücadelede ortaya konacak başarıya da bağlı.

Buzağı ölümleri
Buzağı ölümleri - 5 yıl Önce

bir çekirdek ailede düzenli olarak beslenip yetişen çocuk ülkenin nasıl geleceğine etki ediyorsa; buzağıda üreticinin gelecek hayalleri olmalıdır.Yetiştiricilik konusunda üretici eğitim almalı,aşılamalarını ,buzağı bakımını,kolostrumun nasıl ne kadar içirileceğini, zengin içerikli kaliteli yem ile( küfsüz,fulfat-soya küspesi,yonca ,ve çayır kuru otu) beslemenin önemini,altlık olarak beton zeminde buzağıyı yatırma yerine lastik ,ızgara ve sap balyası kullanılması gerektiğini,önünde içebileceği suyun temiz olarak sağlandığı, hava akımında ceyran yapmayan yaz kış eksi 20- 30 derecede bile buzağı kulubelerinde hayvanlarını yetiştirecebileceğini bilmesi gerekir.
desdekler
desdekler - 5 yıl Önce

sayın bakanım desdekleriniz güzelde bende ceviz yapmaktayım bende faizsiz kredilerde destek bekliyorum

banner151

banner251