Buzağı destekleri ne zaman ödenecek? Bakan Pakdemirli soru önergesine cevap verdi

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ödenmeyen buzağı destekleriyle ilgili olarak açıklamada bulundu. Konuyla ilgili olarak CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Bakan Pakdemirli, 2018 yılı l'inci dönem destekleme ödemesi 2019 yılında ödenmiş olup, 2'inci dönem destekleme ödemesi icmal çalışmaları devam etmektedir” dedi. 

Buzağı destekleri ne zaman ödenecek? Bakan Pakdemirli soru önergesine cevap verdi
banner200

Yetiştiricinin dört gözle beklediği 2018 yılı 2’nci dönem buzağı destek ödemelerine ilişkin belirsizlik devam ederken, Bakan Pakdemirli, konuyla ilgili soru önergesine cevap verdi. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini cevaplandıran Pakdemirli, şunları kaydetti: 

"Buzağı desteklemeleri Bakanlığımızca her yıl yayınlanan Tarımsal Desteklemelere İlişkin Karar ve bu Kararın uygulama esaslarını belirleyen Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Esasları Tebliği çerçevesinde yürütülmektedir. Buzağı desteklemeleri yılı içinde veya bir sonraki yıla ait bütçeden ödenmektedir.

2017 yılı buzağı desteklemeleri; 1 'inci ve 2'inci dönem destekleme ödemeleri 2018 yılında, 3'üncü dönem destekleme ödemesi ise 2019 yılında yapılmıştır. Bu kapsamda 2017 yılında 842.378 işletme faydalanmıştır.

BİRİNCİ DÖNEM ÖDENDİ İKİCİ DÖNEM İCMAL ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

2018 yılı buzağı desteklemeleri; 2018 yılı l'inci dönem destekleme ödemesi 2019 yılında ödenmiş olup, 2'inci dönem destekleme ödemesi icmal çalışmaları devam etmektedir. Bu kapsamda l'inci dönemde 447.851 işletme destekten faydalanmıştır.

BUZAĞI DESTEĞİ MİKTARI

2019 yılı destekleme kapsamında 2019 yılında doğan 4 ay işletmede bulunan ve aşı yaptıran yetiştiricilerin buzağılarına 350 TL/baş, Kararda belirtilen illerde doğan buzağılara ilave 100 TL/baş, soy kütüğüne kayıtlı suni tohumlamadan doğan hayvan başına ilave 175 TL/baş, soy kütüğü buzağı desteklemesi, ayrıca Döl Kontrolü Protokolü kapsamındaki boğalardan doğan ve mevzuattaki diğer şartları taşıyan buzağılara 50 TL/baş ilave destek verilmektedir. Karar kapsamındaki şartları taşıyan etçi veya kombine ırklarla suni tohumlama sonucu doğan buzağılara 600 TL/baş destek verilmektedir.

Bakanlığımız tarafından bütçe imkânları dikkate alınarak, soy kütüğüne kayıtlı işletmelerdeki suni tohumlama sonucu doğan buzağılar, döl kontrolü kapsamındaki boğaların dondurulmuş sperması ile tohumlanan boğalardan elde edilen buzağılara farklı destek verilmesi, ayrıca suni tohumlamayı teşvik etmek için ırk bazında farklı destek uygulanmasına yönelik çalışmalar devam etmektedir.”

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2019, 15:41
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fatih
Fatih - 2 yıl Önce

Bu yapılanları bı millet yazar bir kenara zamanı gelince de okur size hiç merak etmeyin

Nesih kılıç
Nesih kılıç - 2 yıl Önce

2nci dönemi buzağ desteklemesi niye ödenmiyor biz sesimizi kime duyruyalım çok zor durumdayız yem borcu saman borcu nasıl ödeyeceğız lütfen sesimizi bakanımıza duyuruyoruz bir an önce bu 2018 2nci dönemi ayıt desteğimiz ödensın dört gözle bekliyoruz

Ömer Faruk
Ömer Faruk - 2 yıl Önce

Bı tarih vermek bu kadar mı zor be kardeşim

Mustafa binay
Mustafa binay - 2 yıl Önce

Ula bu kadat yalan yeter

Türk milleti
Türk milleti - 2 yıl Önce

Yalan dolan birazda sen oyalan hayal oldu buzagi destegi

Karsli dedo
Karsli dedo - 2 yıl Önce

Kardeşim ne parası aylar oldu bekliyoz ne bir tarih ne birsey diyo

Dursunb
Dursunb - 2 yıl Önce

Zordayiz

Ubeyd sabit
Ubeyd sabit - 2 yıl Önce

ne icmali kardeşim,icmal kalkalı bakanlığa gideli bi sene oldu


banner151

banner251