Buzağı destekleri haftaya Cuma günü ödenmeye başlanacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2019 yılı 1'inci dönem buzağı desteklerinin haftaya Cuma günü (24 Nisan) yetiştiriciye ödenmeye başlanacağını açıkladı.

Buzağı destekleri haftaya Cuma günü ödenmeye başlanacak
banner282

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2019 yılı 1’nci dönem buzağı desteklerinin haftaya Cuma günü TC kimlik numarasına göre ödenmeye başlanayacağını açıkladı. 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, buzağı desteklerinin Nisan ayında ödeneceğini duyurmuştu. Yetiştirici dört gözle, buzağı destek ödemelerinin tarihinin açıklanmasını bekliyordu. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli buzağı destek ödemelerine ilişkin tarihi bugün açıkladı. 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, katıldığı bir televizyon programında tarımsal destek ödemelerine yönelik açıklamalarda bulundu. Pakdemirli, 2019 yılı 1’inci dönem buzağı desteğinin yetiştiriciye haftaya Cuma günü ödenmeye başlanacağını belirtti. 

BUZAĞI DESTEĞİ OLARAK 1.4 MİLYAR LİRA ÖDEME YAPILACAK

Buzağı destek ödemeleri kapsamında 701 bin yetiştiriciye 3 milyon 369 bin buzağı için toplam 1 milyar 434 milyon lira ödeme yapılacağını kaydeden Pakdemirli, ödemelerin TC kimlik numaralarına göre yapılacağını bildirdi. 

2019 YILI BUZAĞI DESTEĞİ 

Programlı aşıları tamamlanmış, 4 ay ve üzeri yaşta, destekleme yılında ilk doğumunu yapan ve ilkine buzağılama yaşı en fazla 810 gün olan düvelerin buzağıları ile son iki buzağılama arası süre en fazla 450 gün olan ineklerin doğan buzağılarına 350 TL/baş ödenecek. 

5 YAŞ ÜZERİ SIĞIRA ETÇİ VEYA KOMBİNE IRK TOHUMLAMA YAPTIRAN 600 LİRA DESTEK ALACAK 

Saf sütçü sığır ırklarının 5 yaş üzeri olanları ile diğer sığır ırklarının etçi veya kombine ırk; Bakanlıkça izinli tabii tohumlama boğaları veya suni tohumlama sonucu doğan buzağılarına 600 TL/baş ödenecek. 20 baş ve üzeri douran inek varlığına sahip işletmelerde, doğuran saf süçtç ırk inek varlığının en fazla yüzde 60’ının (5 yaş ve üzeri olanlar dahil), etçi ırk boğalardan Bakanlıkça izinil tabii tohumlama boğları veya suni tohumlama sonucu doğan buzağılarına 600 TL/baş ödenecek. 

BU İLLERDE DOĞAN BUZAĞILARA İLAVE DESTEK VERİLECEK

Ağrı, Ardahan, Artvin, Bayburt, Bingöl, Bitlik, Elazığ, Ercincan, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Kars, Muş, Ordu, Rize, Sivas, Şırnak, Trabzon, Tunceli, Van illerinde doğan buzağılara ilave 100 TL/baş ödenecek. 
Soy kütüğüne kayıtlı buzağılara ilave 175 TL/baş ödenecek. 

Bakanlıkça izin verilen yerli sparma üretim merkezlerinde Döl Kontrolü Protokolü kapsamındaki boğalardan, suni tohumlama sonucu doğan buzağılara ilave 50 TL/baş ödenecek. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2020, 22:19
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ölmeztürk 60 tokat  kazova
Ölmeztürk 60 tokat kazova - 2 yıl Önce

Ayçiçek teşvikleri nerede ne zaman odenecek

Enver demir taş
Enver demir taş - 2 yıl Önce

Hele sukur bizim yem parasi çikti bu ayda yemde kurtulduk yoksa inekler aç kalacakti

Mustafa Demir
Mustafa Demir @Enver demir taş - 2 yıl Önce

Süt parasi yem parasina yetmiyor mu

Seyfettin Askar van
Seyfettin Askar van - 2 yıl Önce

Saman alamıyoruz yem alamıyoruz hayvanları satamiyoruz Allah yardım etsin inşAllah

Emrah öge
Emrah öge - 2 yıl Önce

Valla bu krizde ilac gibi geldi. Çok şükür.

Mehmet selek
Mehmet selek - 2 yıl Önce

17 nisanda süt desteğini aldık ya buza desteğinide 2021 de alırız

Cahit   çetin
Cahit çetin - 2 yıl Önce

Erzurm

Feridun uğur
Feridun uğur - 2 yıl Önce

Buzağı başı nekadar ödeniyor

özcan.coban.oğlu
özcan.coban.oğlu - 2 yıl Önce

yeme.niyemüdale.yok


banner151