Buzağı desteği ne zaman ödenecek? Tarım İl Müdürlüğünden buzağı ve manda desteği ile ilgili önemli açıklama!

Denizli Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, buzağı ve malak destekleme başvuruları ve yetiştiricinin destekleme ödemesinden yararlanabilme şartları ile ilgili yazılı bir açıklamada bulunarak, yetiştiriciye uyarılarda bulundu.

Buzağı desteği ne zaman ödenecek? Tarım İl Müdürlüğünden buzağı ve manda desteği ile ilgili önemli açıklama!
banner282

Denizli Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, buzağı ve malak destekleme başvuruları ile gili olarak yaptığı yazılı açıklamalarda 2021 yılı için buzağı/malak ve dişi manda desteklemesi başvurularının başladığı kaydedildi. Destek başvurularında uyulması gereken kriterler hakkında bilgi verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

2021 BUZAĞI VE MALAK DESTEĞİ İÇİN SON BAŞVURU 31 ARALIK 

2021/43 sayılı Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Tebliği kapsamında yürütülen 2021 yılı 1. Dönem buzağı ve malak desteklemesi ile 2021 yılı dişi manda desteklemesi başvuruları başladı. Başvurular 31.12.2021 tarihinde sona erecektir.

BUZAĞI DESTEĞİNDEN 120 GÜN YAŞAMA ŞARTI

Buzağı desteklemesinden; 120 gün yaşamış ve programlı aşıları tamamlanmış olan, Türkvet ile E-ıslah veri tabanlarında doğdukları işletme numarası, cinsiyet, ana kulak numarası ve doğum tarihleri kayıtlı 2021 yılı doğumlu buzağılar faydalandırılacaktır.

ÇİFTÇİ ÖRGÜTÜNE ÜYE OLMAYAN YETİŞTİRİCİLER BAŞVURULARI KENDİLERİ YAPACAK

Buzağı desteklemesinden yararlanmak için, soykütüğüne kayıtlı yetiştiriciler Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği aracılığıyla, diğer örgütlere üye/ortak yetiştiriciler örgütleri kanalıyla herhangi bir çiftçi örgütüne üye/ortak olmayan yetiştiriciler ise ilçe müdürlüklerine dilekçe ile başvuru yapacaktır.

ÜRETİCİ ÖRGÜTLERİ ÜYELERİNİN BAŞVURULARINDAN SORUMLU OLACAK

Yetiştirici/üretici örgütleri, kendilerinde başvuru dilekçesi bulunan üyelerinin başvurularından sorumludur. Bir yetiştirici/üretici örgütüne üye olan yetiştiriciler, dilekçe ile üyesi bulundukları yetiştirici/üretici örgütüne başvuru yapmak zorundadır. Yetiştirici/üretici örgütleri, her ne sebeple olursa olsun üyesinin yazılı destekleme başvurusunu geri çeviremez. Üyesinin destekleme başvuru dilekçesi bulunmayan yetiştirici/üretici örgütleri, bu üyeleri adına başvuru yapamazlar.

DESTEKLEME BUZAĞININ DOĞDUĞU İŞLETMEYE ÖDENECEK 

Destekleme buzağının doğduğu işletmeye ödenecek olup, doğduğu işletmede 120 günü tamamlama ve yaşama şartı aranmaktadır. 1. dönem desteklemeye müracaat eden yetiştiricilerin, 2. dönem için ayrıca başvuru yapmalarına gerek yoktur. Bir defa yapılan müracaat, sonraki dönem destekleme başvuruları için geçerli olmaktadır. 1. döneme süresi içinde başvuramayan yetiştiricilerin herhangi bir hak kaybına uğramadan 1 Nisan 2022-15 Haziran 2022 tarihleri arasında 2021 yılı 2. Dönem buzağı desteklemesine başvurma imkanları bulunmaktadır.

BUZAĞILAMA YAŞINA DİKKAT 

Buzağıların analarında, ilkine buzağılama yaşı 510-810 gün arasında veya destekleme kapsamındaki buzağılaması ile bir önceki buzağılaması arasındaki süre 235-450 gün olmalıdır.

Tebliğe göre buzağıların küpeletilmesi, TÜRKVET ve e-ıslah kayıt sistemlerine kaydettirilmesi, programlı aşılarının yaptırılması ve işletme bilgileri ile desteklemeye esas verilerin kayıt sistemlerinde güncellenmesinden yetiştiriciler sorumlu olacaktır.

DESTEKLER BUZAĞI SAYISINA GÖRE KADEMELİ ÖDENECEK

İşletmede, destekleme şartlarını sağlayan buzağı sayısına göre kademeli olarak, buzağı başına oluşan toplam destekleme tutarının 1-20 başa kadar tamamı, 21-100 başa kadar % 75’i, 101-500 başa kadar % 50’si ödenir. Kademeli ödemede, işletmenin destekleme tutarı, en yüksek miktarda destekleme tutarına sahip buzağılardan başlayarak hesaplanır. İkinci dönemde, birinci dönemde destek alan buzağı sayısı da dikkate alınarak ödeme yapılır.

Başvuruda bulunacak yetiştiricilerin kendi çiftçi örgütleriyle veya ilçe müdürlükleri ile irtibata geçmesi gerekmektedir.

2021 MALAK DESTEĞİ BAŞVURU ŞARTLARI

Malak desteklemesinden; 2021 yılı içerisinde doğmuş, küpelenerek doğduğu işletme üzerinden TÜRKVET’e kaydedilmiş ve bu işletmede en az 120 gün süreyle yaşamış,  programlı aşıları  yapılmış ve Veteriner Bilgi Sistemine kaydedilmiş malaklar yararlanacaktır. Birinci dönemde başvuru yapamayanlar ikinci dönemde 1/7/2022-1/8/2022 tarihleri arasında başvuru yapabilecektir. 1. Dönem başvurular 31.12.2021 tarihine kadar ilçe müdürlüklerine yapılacaktır.

2021 DİŞİ MANDA DESTEĞİ BAŞVURU ŞARTLARI

Dişi Manda desteklemesinden; doğum tarihi 1/1/2021 tarihinden önce olan, 31/12/2021 tarihi itibarıyla TÜRKVET’te kayıtlı ve işletmeye geliş tarihi, 1/10/2021 tarihinden önce olan mandalar faydalanacaktır. Başvurular 31.12.2021 tarihine kadar ilçe müdürlüklerine yapılacaktır.

Hayvancılık desteklemeleri konusunda daha ayrıntılı bilgi almak isteyen üreticilerin; Tarım ve Orman İlçe Müdürlüklerine başvurması istendi. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2021, 12:56
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mediha alkan
Mediha alkan - 2 ay Önce

Süte zam yapsalar ne olacak yem fiyatları 220 milyon oldu yazıklar olsun zehir zıkkım olsun Türkiyem bitmiş yazık

Mehmet durak
Mehmet durak - 2 ay Önce

Kaydolacak buzağılarım var paralarininyatmasini istiyorum

Dost
Dost - 1 ay Önce

Sayın tarım bakanım citlftciden başka destek vereceğiniz kurum yokmu besici perişan hayvanlar aç hiç duymuyorsunuz hicmi gormuyorsunuz

Dost
Dost - 3 hafta Önce

Neden soykutugu desteği bize verilmiyor hayvanlarımız soy kütüğüne kayitli