Büyük umutlarla yola çıkılan 300 koyun projesinde hedefler tutmadı

Küçükbaş hayvan sayısını artırmaya yönelik 2018 yılında dönemin Tarım ve Orman Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba tarafından başlatılan 300 koyun projesinde hedefler tutmadı. Proje kapsamında yetiştiriciye toplamda 500 bin koyun dağıtılması hedeflenirken, dağıtılan damızlık koyun sayısı 86 binde kaldı. 

Büyük umutlarla yola çıkılan 300 koyun projesinde hedefler tutmadı
banner200

Küçükbaş hayvan sayısını artırmaya yönelik TİGEM aracılığıyla başlatılan sözleşmeli üretim modeli projesi kapsamında yetiştiriciye 500 bin baş damızlık koyun dağıtılacaktı. Her bir yetiştiriciye 300 başa kadar olmak üzere dağıtılacak damızlık koyun projesinde, yetiştiriciye sigorta, işçilik, faaliyet giderleri avans olarak verilecekti. 

PROJEDE GERÇEKLEŞME ORANI YÜZDE 20'NİN ALTINDA KALDI 

Büyük umutla başlanılan 300 koyun projesinde hedeflerin tutmadığı ortaya çıktı. Aralık ayında proje sona ererken, proje kapsamında da bugüne kadar sadece 86 bin damızlık koyun dağıtıldı.

KREDİ GARANTİ FONU KEFALET VERMEDİ

Projede hedeflerin tutmamasında en büyük engel olarak Kredi Garanti Fonu’nun (KGF) kefaletinin kaldırılmış olması gösteriliyor. Kredi Garanti Fonu’nun yetiştiricinin Ziraat Bankası üzerinden kullanacağı krediye kefalet vermeyince birçok yetiştiricinin mağdur olduğu ve proje kapsamında damızlık koyun alamadığı kaydediliyor. 

500 BİN BİLE YETERLİ GÖRÜLMEMİŞTİ 

Projenin başlangıcında dönemin Tarım ve Orman Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, proje kapsamında dağıtılacak 500 bin koyun sayısını yeterli görmeyerek, bu rakamın 1 milyona çıkarılması yönünde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a öneride bulunacağını açıklamıştı. Ancak gelinen noktada projede gerçekleşme oranının yüzde 20’nin altında kalması dikkat çekti. 

Kamuoyunda 300 Koyun Projesi olarak bilinen, Üretici Şartlarında Sözleşmeli Küçükbaş Hayvancılık Projesi, Ziraat Bankası, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) ve Tarım Sigortaları Havuzu arasında yapılan protokolle hayata geçirilmişti. Projede hayvan tedarik ve teslim kısmını TÜDKİYEB üstlenmişti. 

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Halit koç
Halit koç - 2 yıl Önce

Önce olana sahip çıksınlar bizde var 300 koyun destek verecek seniz biz bu işi bırakmadan bize verin

Mustafa usta
Mustafa usta - 2 yıl Önce

Koyun culuğu bilene verin yoksa yazık olur yabamazlar

Zahir
Zahir @Mustafa usta - 2 yıl Önce

Duzdu kardes koyunculuğu bilmeyen o koyunlari yazik eder

Kemal
Kemal - 2 yıl Önce

O sayıyida ağa baba lar almıştır

Hasan budu
Hasan budu - 2 yıl Önce

Bende mera var koydeyim devletin tüm hibe ve desteklerine basvurdum çıkmadı hep yandasa cikiyor

Yalçın SOLAK
Yalçın SOLAK - 2 yıl Önce

Merhaba arkadaşlar ben çiftçilik ve hayvancılık yapıyorum önlisans mezunuyum inanın bu il ve ilce tarim mudurlugu memurları ile ugrasmaktan bıktim EVET 300 koyun bana da çıktı son gun öglen atadılar ve 40 dönum cks istediler yem bitkisi yaptım haber verilecek dendi 1 ay sonra gittim bu iş bana uygun gorulmemis dediler ipotek para çks hepsini saglayabilirim dedm verilmedi hatta ilçe de hiç kimse alamadı. Düve projesi de yine boyle oldu yazilmaya gittim buyuk isletmeden alacan 16.000 tl dediler 2 yilda sigorta yapacan dediler geldim evime oturuyorum çünkü sistem dayısı olan 1 parasi olan 2 bunlara calisiyor.

Zafer tebrizcik
Zafer tebrizcik - 2 yıl Önce

Devlet bürokrasisi adam kayırma zengıne teşvik işden anlayan ama imkan verilmeyen insanları gözardı ettikce devlet 2 unsura maruz kalır
1ya bikerek kendini soyduruyor
2 yada imkanlarını zenginlere ve imkanı ılanlara peşkeş çekiypr

Kamil odaci
Kamil odaci - 2 yıl Önce

300 zaten ucuk rakamdi gercekten ihtiyac sahibi ve bu ise gonul vermis insanlara verilip dişi kuzularin satilmamasi saglansa çooook daha basarili olunurdu.koyunun gebelik suresi 148 ila 150 gun erginlersme ise 9 ay ila 1 yildir.

[Ömer faruk uysal
[Ömer faruk uysal - 2 yıl Önce

Ya 300 koyun ne demek bunu 100 verseniz daha iyi olur


banner151

banner251