Bu destekle hayvancılığı ülkemizde geliştiremeyiz!

Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, hayvancılık desteklerinin yetersiz olduğunu belirtti. 

Bu destekle hayvancılığı ülkemizde geliştiremeyiz!
banner200
banner217

Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, Türkiye’nin tarımsal desteklemelere 16 milyon TL aktardığını ve bunun içerisinde hayvancılık desteğinin de 5,2 milyar TL olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Avrupa’da tarım arazilerinin yüzde 70’i yem bitkilerine ayrılıyor. Türkiye’de bu oran yüzde 26. Biz yüzde 26 ile bunu çözemeyiz. Şu anda tarımsal destekler 16 milyar TL. Bunun içerisinde hayvancılık desteği de 5,2 milyar TL. Bu kadar destekle bizim Türkiye’de hayvancılığı arzu ettiğimiz şekilde gerçekleştirmemiz mümkün değil. Türkiye’de şu anda 31 tane veterinerlik fakültesi bulunuyor. Bunun 26 tanesi eğitim ve öğretim veriyor. Her yıl bu fakültelerden binlerce öğrenci mezun oluyor. Gelecekte işsizler ordusu oluşacak. Bizim yaptığımız hesaplamaya göre şu anda kamuda istihdam edilen veteriner hekim sayısının yarısında yakın bir bölümünün daha kamuda istihdam edilmesi gerekiyor. Açılan veterinerlik fakültelerinin açılan standartlara uygun olması gerekiyor. Bu fakülteler bir lise açılır gibi açılmaz. Laboratuar alt yapısı, hastane alt yapısı, uygulama alanları, değişik fiziki mekanlar olması gerekiyor.”

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Osman kara5
Osman kara5 - 2 yıl Önce

5 tane ineyim var ahır yapıp çoğaltmak istiyorum ama tapulu yerin yokdiye kıradi vermiyorlar ben ne yapayım saygılar

banner151

banner251