Besiciler zorda buzağı desteği neden ödenmiyor?

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yayınlanan 2020 yılı Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Tebliğini eleştirdi:  “2020 tebliği yayınlandı ancak 2018 yılı destekleri hala verilmedi” dedi.

Besiciler zorda buzağı desteği neden ödenmiyor?
banner200

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM Genel Kurulunda yaptığı açıklamada, 2020 yılında buzağı desteklerinin devam ettiğini bunun besicilerin yararına olmadığı ifade ederek, buzağı ölümlerinin yüzde 12’leri aştığını ve buzağı desteğinden birçok kişinin yararlanamadığına dikkat çekti. Bu konuda önerisini sunan CHP’li Gürer, “Buzağı destekleri eskiden doğum yapan inek için veriliyordu, şu anda buzağı için veriliyor fakat buzağı ölüm oranları artıyor. Destekler yeniden doğum yapan inekler için verilsin” dedi.

BESİCİLER PERİŞAN, 2018 DESTEKLERİ HALA VERİLMEDİ

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada buzağı ölümlerinin artışına ve buzağı desteğinden birçok besicinin yararlanmamasına tepki gösterdi. Gürer, “Besiciler, 2018 yılına ait destekleri hala alamadılar, çok zor durumda olan besicilerimize gerekli destekler sağlanmalı ve bankaya olan borç faizleri silinmelidir” dedi.

DESTEK ALAMAYAN BESİCİLER İÇİN DÜZENLEME ŞART

2020 yılı Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Tebliğinin yayınlandığını hatırlatan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Ülkemiz hayvancılığının geliştirilmesi, sağlıklı hayvansal üretimin teşviki için destekler veriliyor. Oysa besiciler 2018 yılına ait desteklerini dahi alamadılar. İnek doğumunda inek için verilen buzağı desteği değiştirilmiş (geçtiğimiz yıldan önce değiştirildi) ve buzağı için verilir olmuştu. Uygulama devam ediyor ancak buzağının yüz yirmi gün yaşama şartı var. Bu durumda ülkemizde buzağı ölümleri yüzde 12'leri aştığı için buzağı desteğinden birçok besici yararlanamıyor. Buzağı desteğinin eskisi gibi yeniden doğum yapan ineğe verilmesi gerekmektedir” dedi.

BESİCİNİN ÖDEMELERİ ERTELENMELİ, BORÇ FAiZLERİ SİLİNMELİDİR

Yem fiyatlarının bir yılda yüzde 60 oranında zamlandığını hatırlatan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Şeker fabrikaları özelleştirilince geçen yıl tonu 90 TL'den satılan küspenin paketli tonu 260 liraya çıkmıştır. Süt fiyatı gelecek ay 2 lira 30 kuruşa çıkacak olsa da üreticiden ürününü toplayan sanayici daha düşük fiyatla alım yapmaktadır. Ziraat Bankası, besicinin 2020 ödemeleri için de erteleme sağlamalı, faizler silinerek besiciyi desteklemelidir. Besiciler çok zor durumdadır” ifadelerini kullandı.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2019, 11:45
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ep
Ep - 2 yıl Önce

Tc.devleti bitmiş 2018 buzağı desteklerini hala alamadik bizim buzağı paralari müteahitlere gidiyor galiba

özkan aslan
özkan aslan - 2 yıl Önce

lakin sayın vekil yanlış ifade etmiş sanırım yayımlanan 2019 hayvancılık desteklemeleri uygulama tebliği.

gürbüz gümüş
gürbüz gümüş - 2 yıl Önce

hela buzğı desteği almadık 2018 sayin bakan

Seher KILINÇ
Seher KILINÇ - 2 yıl Önce

Yanı 2018 buzağı desteklemesi verilecekmi anlayamadım??

Mahmut koroglu
Mahmut koroglu - 2 yıl Önce

Buzağı desteği hangi gün bakan yalan soyluyor

Ufuk yurtbay
Ufuk yurtbay - 2 yıl Önce

Bakan doğru beyan etmiş 2018 son aylarında olan ve 2019 doğu başları dilekcesi dahi alinmadi

Mehmet abacı
Mehmet abacı - 2 yıl Önce

Ben EYT YİM KÖYE YERLEŞEM 3 TANE ÇOCUĞUM VAR.OKUYOLAR BEN BUNLARIN MASRAFLARINI KARŞILAMAKTA ENDİŞE EDIYORUM.BU YÜZDEN BİR YAN Gelirim.olsa hemen memlekete dönüş yapacam.
Benim gibi böyle binlerce insan var.
Devlet hemen memleketine dönmek isteyen EYT lileri emekli edip memleketine gönderilmeli.hem büyük şehirler boşalır.hem tarım ve hayvancılığa destek olmuş olur.ben bu konuda devletimden acil destek bekliyorum.
Büyük şehirde 1 dk bile durasım yok.nefret ettim trafiğinden kalabalığından.

Diploma lı ÇOBAN
Diploma lı ÇOBAN - 2 yıl Önce

1-Önce Başak kartı bir düzenleyin
Nadir yerde basakpos var ... geçen yerde %7 komisyon alınıyor...
2-İpotegin var ise Ziraat kredi veriyor...
3-Çoban sertifikası olan varmı çok merak ediyorum... hadi var diyelim.... güvenip te nasıl sürü teslim edilecek...
Fikir güzel ama uygulamada boş bir hayal
4- küçükbaş hayvan desteği vereceksin 25 lira yalnız bu hayvanlar bu mevsimde gebe koştur koştur küpe numarası kontrol edeceksin düşük yapacaklar....
SN DEVLET in başındaki yöneticiler... YALAN ve YANLIŞ içerisindesiniz
05330329220


banner251