Besi sığırcılığına uygun düve alımı teşvik edilecek

Buzağıdan sonra düveye de özel destek geliyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, besilik hayvan ithalatının önüne geçmek için hayvancılık desteklerinde önemli bir adım daha atacak. İçeride yerli üretimi desteklemek için besi sığırcılığına uygun düve alımını teşvik edecek.

Besi sığırcılığına uygun düve alımı teşvik edilecek
banner200
banner217

ÖZEL HABER

Buzağı ölümlerinin önüne geçmek için geçtiğimiz yıl buzağı desteklerini artıran Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, hayvancılık desteklerinde yeni bir açılım daha yapacak.

DÜVEYE YÜZDE 30 HİBE DESTEĞİ VERİLECEK

Et sığırcılığına uygun düve alımına yüzde 30 hibe desteği verilecek. Alınan bilgilere göre Bakanlık söz konusu destekle ilgili çalışmalarını tamamladı. Çalışmanın önümüzdeki günlerde Bakanlar Kurulu'na sunulması bekleniyor. Ancak kabinedeki revizyon beklentisinin buradaki süreci uzatabileceği kaydediliyor.

BÜTÇENİN ÖNEMLİ BİR BÖLÜMÜNÜ 30 İL KULLANACAK

Et sığırcılığına uygun düve alımına verilecek yüzde 30 hibe desteğinden bütün iller yararlanabilecek. Ancak destekleme bütçesinin önemli bir bölümü mera hayvancılığı yetiştirici bölgesi olarak açıklanan 30 ilde kullanılacak. Söz konusu 30 il ise şöyle: Kastamonu, Çankırı, Çorum, Yozgat, Kırşehir, Kayseri, Malatya, Sivas, Tokat, Samsun, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Erzincan, Tunceli, Elazığ, Bingöl, Muş, Bitlis, Şırnak, Van, Ağrı, Erzurum, Iğdır, Kars, Ardahan, Artvin, Rize, Trabzon ve Bayburt.

Hayvancılık desteklerinde ön plana çıkarılacak olan düve destekleri ile mera hayvancılığı yetiştirici bölge illerinde 3 yılda 250 bin baş, altyapısı uygun diğer illerde ise 100 bin baş olmak üzere, toplamda 350 bin baş et verimi yüksek gebe düvenin ülke sürüsüne katılması hedefleniyor.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 4 yıl Önce

Umarım en kısa zamanda kabineden FARUK bey giderde işin ehli kişilerle yönetilir bu bu bakanlık

Desteleme ve köstekleme.
Desteleme ve köstekleme. - 4 yıl Önce

Son çırpınışlar bunlar. İstersen öküze destek ver. Hayvancılığı batıran siz değilmisiniz? Bunca ithalattan kimler ne kadar kazandı??? Üretici üretimi bıraktı yada battı. Aman köstek olmayın yeter bırak desteği. En iyisi bildiğiniz işe geri dönün...

- 4 yıl Önce

Koyluyu ensonunda batirdiniz yem fiyatlari 50 tlnin ustunde sut ise 1 tl yaziklarolaun busisteme destek verecegine yem uretip ybem dagitilsin uygun fiyata baska bisey istemiyoruz

Bu bakanla olmaz arkadaşım
Bu bakanla olmaz arkadaşım - 4 yıl Önce

Bu bakan hayvancılık konusunda ülkenin belini kırdı sittin sene düzelmez. ithalata karşı çıkarmış gibi yapıp dibine kadar ithalata bağımlı hale getirdi ülkemizi bu arada yurt dışında köşeyi dönenlerin batıktan kurtulanların haddi hesabı yok. Bi de gelen hayvanlar hayvan olsa bari dünyanın çöplüğüne döndü ülke yazıktır günahtır kıymayın bu ülkeye . Yeni bir bakana ve yeni bir politikaya ihtiyaç var hem de acilen

banner151

banner251