Bekir Pakdemirli: Uzman Eller Projesini yakından takip ediyoruz!

Genç çiftçi projesinde istenilen hedeflere ulaşılamayınca projenin ismi değiştirilerek yerine Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projesi yürürlüğe konuldu. Proje ilk etapta 4 ilde pilot uygulama olarak hayata geçirilirken, Genç Çiftçi Projesi'ndeki gibi kaynakların heba edilmemesi için 4 ilde verilen destekler yakından takip ediliyor. 

Bekir Pakdemirli: Uzman Eller Projesini yakından takip ediyoruz!
banner200

Kırsalda tarımsal faaliyetleri desteklemek ve gençleri üretime teşvik etmek amacıyla başlatılan Genç Çiftçi Projesi'nden istenilen sonuç alınamazken, özellikle hayvancılıkta yaşanan yolsuzluk iddiaları projenin askıya alınmasına neden olmuştu. Kırsalda genç çiftçi projesinin yerine 'Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projesi' adında yeni bir proje devreye alınırken, bu projenin pilot uygulamaları yakından takip ediliyor. 

UZMAN ELLER PROJESİNİ YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, geçen yıl tarım ve orman alanında üniversite eğitimi alan genç çiftçilere yönelik Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projesi'ni pilot uygulama olarak başlattıklarını belirterek, İzmir, Düzce, Mardin ve Amasya illerinde başlatılan projeyle 100 kişiye 100'er bin lira hibe sağladıklarını aktardı. Bakan Pakdemirli, projede destek verilen işletmelerin kar-zarar durumu ve faaliyetlerinin yakından takip edileceğine dikkati çekerek, olumlu etkileri görüldüğü takdirde projeyi Türkiye'nin bütün illerine yaymayı planladıklarını bildirdi.

GENÇ ÇİFTÇİ PROJESİ İLE 3 YILDA 1.43 MİLYAR LİRA DESTEK VERİLDİ 

Pakdemirli, diğer yandan kırsal kalkınma için 2016-2018 yılları arasında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programı'nın uygulandığını da hatırlatarak, "Projeyle bitkisel üretim, hayvansal üretim, yöresel tarım ürünleri, tıbbi ve aromatik bitkilerin üretimi, işlenmesi, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik konularda kişi başı 30 bin lira hibe desteği verdik. Bu bağlamda 47 bin 775 genç çiftçimizin projesine toplam 1,43 milyar lira hibe desteği sağladık." değerlendirmesinde bulundu.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2021, 17:04
YORUM EKLE
YORUMLAR
Pilot illere bak.
Pilot illere bak. - 1 yıl Önce

İzmir Bakanın Düzce Genel Müdürün Mardin Daire Başkanının Amasya'da Proje Yürütücüsünün Memleketi. Gerisini siz düşünün.

Misafir
Misafir - 1 yıl Önce

Tarımın sorunları belli;
Yüksek girdi maliyetleri, pazarlama, sulama suyu yetersizliği, plansız üretim, amacına ulaşamayan desteklemeler, sgk primlerinin yüksekliği, miras arazileri, denetimsizlik. Bunları çözün ortada sorun kalmaz hibe vermelerine bile gerek kalmaz.

Besim örs
Besim örs - 1 yıl Önce

Genç çiçi falan bunkarın hiç birine in anmiyorum gençler çifçilik yapmak istemiyor neden istesinki mısır ekiyoruz devket mısır fiyati açiklıgor yetersiz oldugu halde devletin âçikladıgi fiatin çok altında tüccara satiyoruz neden çünkü devlet ofislerini kialamış tüccara ofis olmayınca tüccar devletin verdigi fiatı dinlemiyor çifçi para kazanmıyor bag kuru ödeyemiyor neden çiçilik yapsın bazı illerde ornek ankaranın bazı ilçelerinde konyada eskişehirde trakyada biraz olsun kurtarir burada kurtarmaz bize göre çözümleri bekliyoruz

Fatma
Fatma - 11 ay Önce

proje ne zaman açılacak bakanım inşAllah kahramanmaraşta da olması umuduyla bekliyorum

banner151

banner251