Bayraktar, çiftçiye verilecek tarımsal destekleri değerlendirdi

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, geçtiğimiz gün açıklanan 2016 yılı tarımsal destekleri değerlendirdi.

Bayraktar, çiftçiye verilecek tarımsal destekleri değerlendirdi
banner200
banner217

Mazot ve gübre desteğinin yaklaşık olarak aynı kaldığını belirten Bayraktar, şunları kaydetti: “Yağlık ayçiçeği, kütlü pamuk, kuru fasulye, nohut, mercimek, zeytinyağı, soya fasulyesi, kanola ve aspirde 10 kuruş arttı. Bunu olumlu buluyoruz. Bunun dışında buğday, arpa, çavdar ve tritikale de prim desteği değişmedi.

Ancak dane mısırda prim desteği 4 kuruştan 2 kuruşa indi. Son yıllarda üretim artsa bile mısırda üretim açığı veriyoruz. Mısırda, 2015 yılı ithalat miktarı 1 milyon 487 bin ton. Bu yüzden mısır prim desteğinin tekrar gözden geçirilmesini bakanlığımızdan talep ediyoruz.

Hayvancılık desteklerindeki artış da yerinde. Buzağı ve malaklarda 4 ay yaşatmak zorunluluğu ve soy kütüğü getirilmesi önemli. Gübre, mazot ve toprak analizi desteğinden toprak analizinden çıkarılması gübrenin bilinçli kullanımını olumsuz etkileyecek. Burada istihdam edilen ziraat mühendislerinin de işsiz kalması demektir bu. O açıdan bu toprak analiz desteğinin tekrar verilmesini Bakanlığımızdan talep ediyorum. 2,5 lira civarında bu destek yeniden verilmelidir.

Desteklemeler kapsamında Et ve Süt Kurumu'nun yapacağı müdahalelerde kullanılmak üzere Hayvancılık Genel Müdürlüğü'ne 45 milyon lira ödenek verilmiştir. Bu yerindedir” dedi.

banner207
YORUM EKLE
banner151

banner251