Bakandan düve ve etçi ırk buzağı desteği açıklaması

Tarım ve Hayvancılık Bakanı Bekir Pakdemirli, 2019 yılı hayvancılık destekleri hakkında bilgi verdi. Tarım ve Orman Bakanlığı, hayvan varlığı sayısını artırmak ve et açığını kapatmak için 2019 hayvancılık desteklerinde önemli değişiklikler yapacak. Bu kapsamda düve desteğinin kapsamı genişletilerek miktarı artırılırken, etçi ırk buzağıya da daha yüksek destek verilecek. 

Bakandan düve ve etçi ırk buzağı desteği açıklaması
banner200
banner217

Silivri Belediyesi Yaşar Kemal Sergi Salonu'nda damızlık koyun, keçi, sığır ve manda birliklerinin genel başkanları ve yöneticileri ile bir araya gelen Pakdemirli: "Düve ile alakalı 40 ildeydik şimdi 81 ilde yüzde 30 ila yüzde 40 hibeye çıkıyoruz. Bir ve iki yaş aralığındaki mandaları da destek kapsamına alıyoruz. Etçi buzağılara da 250 lira daha ek destek... Hayırlı uğurlu olsun” dedi. 

TARIMDAN HABER GÜNDEME GETİRMİŞTİ 

Tarımdan Haber, düve desteğinin kapsamının genişleyerek destek miktarının artırılacağını ve etçi ırk buzağıyı da teşvik etmek için destek miktarının yükselticeği yönündeki çalışmaları daha öncesinde gündeme getirmişti. 

TARIM ŞURASINDA HER ŞEYİ KONUŞACAĞIZ

Tarım sektörünün taleplerini dile getirebileceği Tarım Şurası'nın 2004'ten sonra ilk kez düzenleneceğine değinen Pakdemirli, şu ifadeleri kullandı: "Ben, bugüne kadar üreticilere hiçbir şey dayatmadım bundan sonra da dayatmayacağım. Ama Tarım Şurasında her şeyi konuşacağız. Oradan çıkan kararları hep birlikte uygulayacağız. Kimse demesin ki, 'Bize fırsat verilmedi, biz konuşmadık'... 2004'ten beri toplanmayan Tarım Şurasını toplayacağız, orada herkes istediği gibi konuşacak."

GELİN BİRLİKTE DÜZELTELİM 

Türkiye'nin hayvan ihraç eder duruma gelmesi gerektiğini belirten Pakdemirli, bununla ilgili gerekli her türlü tedbiri aldıklarını söyledi. "Yol haritamız mevcut" diye konuşan Pakdemirli, "Yol haritamızda herhangi bir eksiklik olduğunu düşünüyorsanız gelin birlikte çalışalım, bunu düzeltelim" dedi. 

HAYVAN İTHAL ETMEYECEK ŞEKİLDE KENDİMİZİ PLANLIYORUZ 

Hayvancılığa verilen desteklerden ve bu desteklerin artışından bahseden Pakdemirli, hayvan ithal etmeyecek şeklinde de kendilerini programlamaları gerektiğini bildirdi. Pakdemirli, meraların kullanımıyla ilgili çalışmaların sürdüğünü belirterek, meraları hem çiftçinin hem köylünün hem de varsa göçerlerin de kullanması gerektiğini vurguladı.

Doğuda artık güvenlikle ilgili fazla tehdit kalmadığını dile getiren Pakdemirli, bu bölgede et ve süt üretiminin artırılması gerektiğini ifade etti. Pakdemirli, üreticiyi koruyacak şekilde onlarla el ele yan yana yürümeye çalıştıklarını kaydederek, bakanlık tarafından verilen desteklerden bahsetti.

DÜVE VE ETÇI IRK BUZAĞIYA DESTEK 

Bakan Pakdemirli, "Düve ile alakalı 40 ildeydik şimdi 81 ilde yüzde 30 ila yüzde 40 hibeye çıkıyoruz. Bir ve iki yaş aralığındaki mandaları da destek kapsamına alıyoruz. Etçi buzağılara da 250 lira daha ek destek... Hayırlı uğurlu olsun." ifadelerini kullandı.

ELİNİZİ TAŞIN ALTINA KOYARSANIZ 40 YIL YAN YANA YÜRÜRÜZ 

İyi organizasyonla Türkiye'nin tarımsal ve hayvansal varlığını ve gelirini artırabileceklerini dile getiren Pakdemirli, kendisinin üreticilerden birlik istediğini, onların da ellerini taşın altına koymaları gerektiğini söyledi. Pakdemirli, "Yapıcı tüm taleplere açığız. Sizler de bizler kadar taşın altına elinizi koyarsanız sizlerle 40 yıl yan yana yürürüz. Hiçbir sıkıntı yok" dedi.
 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2019, 18:02
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Veli bey
Veli bey - 2 yıl Önce

En az maaş alan memur 4500 tl alıyor hiç bir gideri yok ortalama maaşlar 6bucuk ne yapıyor bu memurlar buğday fiyatı on senedir 1 lira hiç bir masrafı olmayan memura kepçeyle ver çiftçi gebersin yazıklar olsun

Barış kaya
Barış kaya - 2 yıl Önce

2019 ikinci kısım buzaģ desteklemesi nezaman ödenecek

Visali kacar.
Visali kacar. - 2 yıl Önce

Yav yem çok pahalı yem böyle devam ederse ineklerime kendimi yedirecem....

Sinna
Sinna - 2 yıl Önce

Sayın bakanım doguda hayvan çoğalsın diyor yemin torbası 90 küpeyle aşı parası 5lira hayvan başı nasıl çoğalsın hayvan milet havvanlarını satmak zorunda kalıyor

Muharrem tekin
Muharrem tekin - 2 yıl Önce

Sayın bakanım süte zam gelmeden yem fiyatı artıyor bu yeme bir el atmanız gerek bizler cifci olarak cok zor durumdayız yem yüksek di malımızı alan yok bankaya borcumuz var ödeyemiyoruz buna bir el atın bakanım buzagı destekleri nezaman yatır saygılar

Hasan
Hasan - 2 yıl Önce

Hiç bir b.k yaramaz aldığınız tedbirler

KEMAL TOPBAŞ
KEMAL TOPBAŞ - 2 yıl Önce

Sayın tarım bakanı çiftçi lerin durumu çok kötü verdiğiniz söz yerine gelmedi daha pamuk desteğini yüzde 70 verildi yüzde 30 neden verilmedi bir açıklama bekliyoruz yada nezaman vermeyi düşünüyorsunuz

Kasım doğan
Kasım doğan - 2 yıl Önce

Bugüne kadar size oy vedik yazıklar olsun çifçinin hali ortada yem 50 tl iken et et 29 yem çıktı 90 tl et yine 29 tl bide sırbistan et ithalatı çıkardınız helal olsun. Kendi üreticinize iyi destek verdiniz sizi Allaha havale edelim


banner151

banner251