Bakan Pakdemirli tarımsal desteklerde yeni dönemli ilgili değil geçmiş dönemle ilgili bilgi verdi!

Tarımsal desteklerde 2020 yılına ait kararname henüz yayınlanmazken Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bir önceki dönemden kalan desteklerden 17 milyar liranın çiftçinin hesabına yatırıldığını açıkladı.

Bakan Pakdemirli tarımsal desteklerde yeni dönemli ilgili değil geçmiş dönemle ilgili bilgi verdi!
banner200

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, iki yılda tarımsal destekleri 22 milyar liraya çıkardıklarını belirterek, "Bütçemizin yüzde 55'ini tarımsal desteklere ayırdık. Bugün itibarıyla desteklerin 17 milyar lirası çiftçilerimizin hesaplarına yattı." dedi. Bakan Pakdemirli, geçmiş döneme ait destek ödemeleriyle ilgili bilgi verirken, 2020 yılına ait desteklerle ilgili kararname ise Eylül ayına gelinmesine rağmen henüz yayınlanmadı. Çiftçi ekip hasadını yaptığı ürüne kaç lira destek verileceğini dört gözle bekliyor. 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, video konferans yoluyla katıldığı 11. Tarım, Orman ve İnsan Fotoğraf Yarışması'nın ödül töreninde, söz konusu yarışmayla tarım ve ormanın arka planının paylaşılmasının amaçlandığını söyledi. İnsanların bazen marketten aldıkları ürünlerin markete geliş öyküsündeki emeği, sabrı, heyecanı unutabildiklerini dile getiren Pakdemirli, "Tarım, Orman ve İnsan, bu hikayeyi çok iyi anlatan bir yarışmadır." diye konuştu.

Pakdemirli, 11 yılda toplam 31 bin 418 fotoğrafın yarışmaya katıldığını ifade ederek, tarımın kültürü, geleneği, sanatı, edebiyatı da şekillendirdiğini bildirdi.

Tarımsal hasılada Avrupa'da birinciyiz

Türkiye'nin 55,1 milyon küçükbaş hayvanla Avrupa'da birinci, 18,7 milyon büyükbaş hayvanla ikinci, süt üretiminde de üçüncü sırada yer aldığını anlatan Pakdemirli, "Tarımsal alan bakımından dünyada 17'inci sırada olmamıza rağmen, tarımsal hasılada Avrupa'da birinci, dünyada ilk 10 arasında yer alıyoruz."

Tarımsal desteği son iki yılda 22 milyar liraya çıkardık

Üretimi desteklemek için atılan adımlara da değinen Pakdemirli, son 18 yılda tarım ve ormana sağladıkları desteklerle güçlü bir üretim altyapısı oluşturduklarını anlattı. Bakan Pakdemirli, bu sürede çiftçiye toplam 310 milyar lira tarımsal destek ödemesi yaptıklarının altını çizerek, şunları kaydetti:

"Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'yle son iki yılda tarımsal desteği yüzde 52 artışla, 22 milyar liraya çıkardık. Bütçemizin yüzde 55'ini çiftçimize, yani tarımsal desteklere ayırdık. Bugün itibarıyla tarımsal desteklerin 17 milyar lirası çiftçilerimizin hesaplarına yattı."

Desteklerin ve çalışmaların üretime, hasılaya nasıl dönüştüğünü izlediklerini dile getiren Pakdemirli, son iki yılda tarımsal hasılanın yüzde 45 gibi önemli bir artışla 275 milyar liraya ulaştığını söyledi.

Kovid-19 sürecini gıda tedarikinde sorun yaşamadan atlattık

Pakdemirli yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını döneminin tarım ve gıdanın önemini herkese yeniden hatırlattığına dikkati çekerek, salgın sürecinde tüm önlemlerimizi aldıklarını ve 7/24 çalıştıklarını söyledi. Tarımsal üretime dair aldıkları tedbirlerle üretimin bu dönemde kesintisiz sürdüğünü dile getiren Pakdemirli, "Üretimin devamı için üreticilerimize birçok kolaylık sağladık. Bu süreci alnımızın akıyla, gıda tedarikinde sorun yaşamadan atlattık." dedi.

18 yılda orman varlığını 2 milyon hektar artırdık

Ülkenin orman varlığını 18 yılda 2 milyon hektar artırdıklarını belirten Pakdemirli, 5,4 milyon hektarlık alanda 4,7 milyar fidan diktiklerini ve 2 yılda 404 bin hektarlık alanda, 600 milyon fidanı toprakla buluşturduklarını söyledi. 11 Kasım'ın "Milli Ağaçlandırma Günü" ilan edildiğini anımsatan Pakdemirli, geçen yıl bu tarihte gerçekleştirilen "Geleceğe Nefes" kampanyasında, halkla birlikte 13,8 milyon fidan diktiklerini ifade etti.

Orman yangınlarına müdahale süresini söz konusu 18 yılda 40 dakikadan 12 dakikaya indirdiklerine işaret eden Pakdemirli, "2023 hedefimiz ise, bu süreyi 10 dakikaya indirmektir." diye konuştu.

Sertifikalı tohum üretimi

Sertifikalı tohum üretimine de değinen Pakdemirli, üretimi 18 yılda 8 kat artırdıklarına dikkati çekti. Yurt içinde kullanılan sertifikalı tohumluk miktarının yüzde 96'sının yerli olduğunun altını çizen Pakdemirli, "Türkiye'de tohumculukla ilgili firmaların yüzde 94'ü yerli firmalar. Tohum ihracatı 18 yılda, 17 milyon dolardan 150 milyon dolara yükseldi." ifadesini kullandı.

Baraj ve sulama yatırımları

Su verimliliği hakkında da konuşan Bakan Pakdemirli, bu konunun gelecek dönemde ön plana çıkacağını bildirdi. Suyu en verimli şekilde kullanmak amacıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde, çok sayıda baraj ve sulama yatırımını hizmete açtıklarını anlatan Pakdemirli, "Şu an açılışa hazır 449 tesisimiz var. İnşallah bu yıl içerisinde bir kısmını Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle, bir kısmını da toplu olarak hizmete açacağız." diye konuştu.

12'nci Fotoğraf yarışmamızın ana teması Çiftçi Varsa Hayat Var

Tarım ve ormana verdiği önem ve destekten dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür eden Pakdemirli, "Tarım Orman ve İnsan" temalı fotoğrafların var gücüyle üretmeye devam eden çiftçi ve üreticinin çabasının kaydını da tuttuğunu kaydetti. Bakan Pakdemirli, 12. yarışmanın takvimini de bugün başlattıklarını ifade ederek, yeni yarışmanın temasını "Çiftçi Varsa Hayat Var" olarak açıkladı.

Üretim gayretini yeni fotoğraflarla  göstermeye devam edeceklerini belirten Pakdemirli, sanal fotoğraf sergisinin www.tarimormaninsan.com adresinden ziyaret edilebileceğini sözlerine ekledi. Pakdemirli, konuşmasının ardından sanal serginin açılışını gerçekleştirdi, ödül alan fotoğrafları inceledi.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2020, 22:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
Tufan aka
Tufan aka - 1 yıl Önce

2020 yılı Pamuk destekleme fiyatını sevgili dostum Trump mı açıklayacak yoksa sevgili dostum Putin mi ..sizden bu çiftçiye hayır gelmeyecek ,bunu anladık,

Mehmet
Mehmet - 1 yıl Önce

Sayin bakanim...iyi biri olabilirsiniz ama bu iyi bir yonetici oldugunuzu soylemez cok personelin hakkini yediniz size hakkimizi helal etmiyoruz

Ziraat mühendisi
Ziraat mühendisi - 1 yıl Önce

Konya'nın bazı ilçelerinde, kıraç tarlada üretim yapan üreticiler mevsimsel şartlardan dolayı 3 yıldır dekardan 300 kg altında verim alıyorlar yani 3 yıldır zararına üretim var. (3 yıldır Bölgede yetersiz yağış var, yeterli yağış olsa bile düzensiz yağış var) Ülkemizde hububat üretiminin yüzde 90'ı kuru tarımda yapılmaktadır. Kuru tarımda üretim yapan üreticilere daha çok destek verilmelidir. TARSİM , mevsimsel şartlardan dolayı dekardan 300 kg altında verim alan bütün üreticilere telafi edici kuraklık desteği vermelidir. Ayrıca bakanlık ve hububatla ilgili bütün kurumların kıraç tarlada üretim yapan üreticilere daha çok destek vermeleri ülke yararına olacaktır.

Ciftci
Ciftci - 1 yıl Önce

Bakanımız büyük masalcı uflese bile medet umuyoruz ama nafile üretici enflasyon canavarına hep yenik düşecek gorunuyor

Havva baydemir
Havva baydemir - 1 yıl Önce

Sayin bakanım. Ben ve benim gibi olanların durumundan belki haberdar deyilsiniz kocaeli ıhsaniye Trim.kiredi ortaklarından 2017 yılında dönemin müdürü reha ileri bana sıfır faizli 30 bin tele lik hayvan kredisi kullandım yılda bir ödeme sartiyla ve ben yıllık ödemelerini yapmama rağmen beni icralık duruma düşürülerek sakar birlikten gelen sayın ismail bey buna sahit tır ve avukat benim araçlarına yakalma çıkardı ben citti mağduriyet yaşadım. Defalarca gittim rica ettim yakalamayı kaldırın satıp parayi odeyeyöm. Aylarca bu sekilde bana faiz ödediler daha sonra ismail bey ıhsaniyede gelerek saetli bi şekilde benim yakalamayı kaldırdı odemezesen bir ay sana mühlet yine yakalma çıkarırım ve ben aracı sattim.borcu kapattım 30 bin krediyi 66 bjn ödediler sordugumdaysa ismail beyin bana açıklaması 2018 yılında Amerikanın bize vurduğu darbeyi devlet çifti kredilerini serbest bırakarak yüzde yüzleri faiz uygulayarak kapattı soruyorum sayın bakanı bu adaletmi rica ediyon benim cebimde haksız yere ve sözleşmede böyle bir maddenin yeri olmadigindan bana yardım etmenizi sayın bakanim dan rica ediyorum saygilar havva bsydemir

Koloğlu
Koloğlu - 1 yıl Önce

Son yıllarda doğal afetler nedeniyle bitkisel üretim zarar görmektedir. Tarsimin mevsimsel şartlardan dolayı zarar gören üreticilere daha çok destek vermesi gerekir. Ayrıca bakanlık ve ilgili kurumların doğal afetler nedeniyle üretimin aksamaması ve üreticilerin zararını karşılamak için iyi bir planlama yapmalarında yarar vardır.

Ciftci
Ciftci - 1 yıl Önce

Masal dinlemeye vaktimiz yok ölümü gösterip sıtmaya razı ediyorlar

Ali
Ali - 1 yıl Önce

Tarım ve hayvancılığın neden bu kadar berbat olduğunu neden para kazanamadigimi zi anlamak okadar kolayki bu bakan sanki Hollandalı yada missisipi havzasini anlatıyor bize ama kazın ayağı onundedigi gibi değil bıktık artık yorulduk


banner151

banner251