Bakan Pakdemirli: Gençlerimize ve kadın çiftçilerimize yüzde 50 hibe desteği hayırlı olsun

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, küçük aile işletmeleri kapsamında gençlere ve kadın çiftçilere pozitif ayrımcılık yapmaya devam ettiklerini belirterek, hibe müjdesi verdi. 

Bakan Pakdemirli: Gençlerimize ve kadın çiftçilerimize yüzde 50 hibe desteği hayırlı olsun
banner282

Ülkemizde tarımsal işletmelerin büyük bölümünü oluşturan küçük aile işletmelerinin büyük işleme tesisi oluşturmak için ekonomik güçlerinin yeterli olamadığını belirten Bakan Pakdemirli, bu kapsamda özellikle gençleri ve kadınları destekleyerek bu işletmelerin pazardaki paylarını artırmayı hedeflediklerini ifade etti.  

Bu doğrultuda hibe müjdesi veren Bakan Pakdemirli; “Kırsal Kalkınma yatırırım destekleri ile küçük aile işletmeleri kapsamında ve özellikle genç (18-40 yaş) ve kadın çiftçilerimize 2021-2025 döneminde bitkisel ve hayvansal ürünlerin işlenmesi (meyve sebzelerin dondurulması, kurutulması, konserve, reçel, erişte vb.), paketlenmesi faaliyetlerine %50 hibe desteği vereceğiz. Bunun için yeni dönem Cumhurbaşkanlığı kararını Temmuz ayında çıkardık” dedi. 

Bakan Pakdemirli %50 Hibede öncelik tanınacak alanları da örnekledi;

“Genç ve kadın olması, kırsal da yaşıyor olması ve birincil tarım ürünlerini işleyerek katma değerli ürünlere dönüştürecek küçük ölçekli tesis kurmak istemeleri. Örnek işletmeler; Salamura yaprak tesisi, Bal İşleme ve Paketleme Tesisi, Sebze Meyve Kurutma Tesisi, İstiridye Mantarı Üretim Tesisi vb.”

Bakan Pakdemirli ayrıca 4 ilde (Mardin, Düzce, İzmir, Amasya) pilot olarak uygulanan Uzman Eller Projesi’ni yeni dönemde 81 ile yayacaklarını da belirtti.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2020, 23:44
YORUM EKLE
YORUMLAR
adalet
adalet - 1 yıl Önce

şuanda üretim yapıp katmadeğer üreten üretici cezalımı iiiiiii folüm yapıp hibe almalımı ......Allah cc sonumuzu hayır etsin........

Ali
Ali - 1 yıl Önce

Geldi geleli iş yapmayanlara verdiniz paraları işi yapana verseydin durum böyle olmazdı

Digır
Digır - 1 yıl Önce

Bizde genciz ückagatcilari destekliyorsun akp

Atalay
Atalay - 1 yıl Önce

Hibe istemiyor uz desdekleri zamanında ödeyin bize yeter süt fıyatlarınerde bakanım yem fıyatları nerede

Nazım coşkun
Nazım coşkun - 1 yıl Önce

Slm bakanım ben afyon sinanpaşa Güney köyündenim ailemle birlikte hayvancılık yapıyorum ama kücük ölcekli bu işletmemi daha iyi geliştirmek istiyorum bana yardımcı olırsanız sevinirim hyrl işler

banner151