Bakan Pakdemirli 17 yıldır arıcılığa destek veriyoruz!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2003 yılından bu yuna arıcılığa destek verdiklerini belirterek, kovan başına 15 lira, ana arı başına da 80 lira ödeme yaptıklarını söyledi.

Bakan Pakdemirli 17 yıldır arıcılığa destek veriyoruz!
banner200

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye’nin 8 milyon arılı kovana sahip olduğunu ve 114 bin 471 ton bal üretimiyle dünyada ikinci sırada bulunduğunu söyledi. Bakan Pakdemirli’nin katılımıyla 70 bin üyesi bulunan Türkiye Arı Yetiştiricileri Birliği ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü arasında meteorolojik tahminlerin paylaşımı konusunda yarın, işbirliği protokolü imzalanacak.
Arıcılığın tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yoğun ilgi gören tarımsal bir uğraş alanı olduğunu dile getiren Bakan Pakdemirli, Türkiye’nin 8 milyon arılı kovana sahip olduğunu ve 114 bin 471 ton bal üretimiyle dünyada ikinci sırada bulunduğunu ifade etti.

2003 yılından bu yuna arıcılığa destek verdiklerini bildiren Pakdemirli, kovan başına 15 lira, ana arı başına da 80 lira ödeme yaptıklarını söyledi.
Bakan Pakdemirli, ayrıca, arıcılığın yoğun olarak yapıldığı 34 ilde arıcılık malzeme ve ekipman desteği verdiklerini, bunun yanında kırsal kalkınma programları kapsamında ise arıcılık faaliyetlerine yüzde 50 hibe desteği sağladıklarını dile getirdi.

BALDA ÜRETİM MİKTARI VE KALİTE ARTACAK

Arıcıların meteorolojik parametrelerden en fazla etkilenen üreticilerin başında geldiğini anlatan Pakdemirli, bu etkiyi en aza indirmek için Türkiye Arı Yetiştiricileri Birliği ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü arasında meteorolojik tahminlerin paylaşımı konusunda işbirliği yapılacağını ifade etti. 

Bu işbirliğiyle, sıcak ve soğuk hava dalgaları ile kuvvetli meteorolojik hadiselere ilişkin tahminlerin erken uyarı olarak SMS ile arıcılara iletileceğini dile getiren Pakdemirli, ayrıca, arıcıların konaklayacakları bölgeleri daha iyi tespit edebilmeleri için de geçmiş yıllara ait verilerin kendileriyle paylaşılacağını söyledi. Bakan Pakdemirli, yapılacak işbirliğiyle bal üretim miktarı ve kalitesinin artmasına katkı sağlanacağını da belirtti. 
 
 

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
mühendis
mühendis - 8 ay Önce

17 yıldır arıcılığa değil arAcılığa destek veriyorsunuz. üç kuruş destek veriyorsun o da birliklere aidat olarak geçiyor, haberin yoksa da olsun istedim.

banner151

banner251