Bakan Çelik’e Polatlı sorusu!

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik tarafından cevaplandırılmak üzere TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde, Polatlı'da desteklenecek ürünler kapsamından, dane mısır ve soğanın niçin çıkarıldığını sordu.

Bakan Çelik’e Polatlı sorusu!
banner200
banner217

Polatlı'da soğan ve dane mısırın desteklenen ürünler kapsamından çıkarıldığını belirten Gök, “Hâlbuki Polatlı her yıl 60-70 bin dekar alanda soğan ekimi yapılan ve 450 bin ton soğan üretilen bir havzamızdır. Soğan ve dane mısır, Polatlı çiftçimizin geçim kaynağı olan önemli tarım ürünlerimizdendir." dedi.

Gök, bu kapsamda Bakan Çelik tarafından cevaplandırılmak üzere TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde şunları kaydetti:

"Hükümet, 2017 yılında tarım ürünü üretimine havza bazlı olarak destekleme kararı almış ve bu kapsamda hangi ilçelerde hangi tarım ürünlerine destek verileceği belirlenerek kamuoyuyla paylaşılmıştır. 2017 yılında toplam 19 ürüne destek sağlanacağı duyurulmuştu.

Bu kapsamda Polatlı'da soğan ve dane mısır desteklenen ürünler kapsamından çıkarılmıştır. Hâlbuki Polatlı her yıl 60-70 bin dekar alanda soğan ekimi yapılan ve 450 bin ton soğan üretilen bir havzamızdır. Soğan ve dane mısır, Polatlı çiftçimizin geçim kaynağı olan önemli tarım ürünlerimizdendir.

Bu bilgiler ışığında;

1. Türkiye genelinde havza bazlı olarak desteklenecek tarım ürünleri hangi kriterlere göre belirlenmiştir?

2. Polatlı'da desteklenecek ürünler kapsamından, dane mısır ve soğan niçin çıkarılmıştır?

3. Dane mısır ve soğanı Polatlı havzasında desteklenecek ürünler kapsamına almayı düşünüyor musunuz?

YORUM EKLE
banner151

banner251