50 liralık desteğin 1 kilo buğday maliyetine etkisi kaç lira olacak?

Tarımdan Haber yazarı ve ziraat mühendisi Faik Toy, buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale üretiminde mevcut desteklere ilave getirilen 50 lira ek girdi desteğine tepki gösterdi. 

50 liralık desteğin 1 kilo buğday maliyetine etkisi kaç lira olacak?
banner282

Tarımdan Haber yazarı ve ziraat mühendisi Faik Toy, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından açıklanan; buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale üretimine getirilen 50 lira ek girdi desteğine tepki gösterdi. Desteğin yetersizliğine dikkat çeken Toy, “1 kilo buğday maliyetine etkisi 18 kuruş olacak. Yani öyle ballandıra ballandıra anlatacak bir durum yok. Zaten mazota hemen zam geldi” dedi. 

1 KİLOĞRAM BUĞDAYIN MALİYETİ 6 TL'YE ÇIKTI

Buğdayın 1 kilogram maliyetinin 6 TL’ye çıktığının altını çizen Toy, “Buğdayda 1 dekar için verilecek 50 TL destek, kilogram maliyeti 6 TL’ye çıkmış olan buğdayın maliyetini 6 TL’den 5,82 TL’ye indirmiş olacak” değerlendirmesinde bulundu. 

BAKAN PAKDEMİRLİ 50 TL EK GİRDİ DESTEĞİNİ AÇIKLAMIŞTI

Bilindiği üzere Bakan Pakdemirli, 2022 yılında tarımsal destekleme bütçesinin 29 milyar TL'ye çıkarıldığını belirterek, "Buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale üretimi yapan çiftçilerimize mevcut desteklere ilave ek girdi desteği olarak dekara 50 TL ödeme yapılacaktır" dedi.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2022, 15:20
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hasan YUMAK
Hasan YUMAK - 4 ay Önce

Ülkede adam bitmiş ve bitik biri bakan oluyorsa RTE samimice oy vermeyi asla ve asla düşünmüyorum.

Ali dag
Ali dag - 4 ay Önce

İşi bilmeyenler zannediyorki baya bir para veriliyor zannediyor

Veteriner hekimim
Veteriner hekimim - 4 ay Önce

Tamam girdiler fazla ancak nasil hesap bu 5.82 tl maliyet çıkartıyorsun anlamadim senin gibi ziraat mühendisleri koltuğundan kalkıp vatandaşın derdi ile dertlerip rekolte artirma

Ahmet tetik
Ahmet tetik - 4 ay Önce

2023 ün Mart ayında verilecek desteğin miktarına olursa olsun üretime bir desteği olmayacak

EMRE
EMRE - 4 ay Önce

1 DEKAR EKECEĞİM,MAKSİMU 600 KG VERSİN 3600 TL 1500 MASRAF EDECEM SEN BENİM 1500 MASRAF EDİP GİRDİĞİM RİSKE 50 TL VERECEKSİN,GİT BAŞKASIYLA KAFA BUL.

Çiftçi
Çiftçi - 4 ay Önce

Madem bu çiftçilik zarar ediyor neden millet kiraları artırıp artırıp birbirlerinin elinden tarla çalıyor geçen yıl dekari 300tl olan kiralar bu yıl 1000tlyi geçti.

EMRE
EMRE - 4 ay Önce

HERKESE MATEMATİK LAZIIM, BİR ADAMIN 1 MİLYON TL Sİ VARSA,RİSKİ SIFIR OLAN KUR KORUMALI SİSTEME YATIRSA 1 MİLYON 200 ALIR,RİSK SIFIR.
ÇİFTÇİ, 1 MİLYON TL’SİNİ ÇİFTÇİLİK İÇİN HARCASA RİSK %90 , 500 BİN BİLE GERİ ALAMAYABİLİR,O ZAMAN NİYE ÇİFTÇİLİK YAPIP RİSKE GİRECEĞİZ,BU ŞEKİLDE GİRDİ MALİYETLERİ KUŞ GİBİ UÇACAK,DESTEK ADI ALTINDA İŞE YARAMAZ PARALARAMI KALACAĞIZ,BEN PARAMI RİSKE ATSAM DEVLETİN ÖNCE BENİM RİSK PRİMİMİ ÖDEMESİ GEREKLİ,DOLARCI VE FAİZCİLERE,YURT DIŞI KATILIMCI VE ŞİRKETLERE 2 PUAN FAZLA ÖDE ,ÇİFTÇİYE GELİNCE ARAZİ EK, PARANI RİSKE AT DİYECEKSİN, BU DURUMDA PARASINI RİSKE ATAN ÇİFTÇİNİN BEN AKIL SAĞLIĞINDAN ŞÜPHE EDERİM.