" />

300 koyun Nisan ayında dağıtılmaya başlanıyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, 300 koyun projesiyle ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu. 300 koyun projesinden herkesin yararlanamayacağını kaydeden Fakıbaba, “Ahırı olacak, ahırda kapasitesi olacak, içinde hayvanı olacak ve biz bunu 300'e tamamlayacağız" dedi. 300 koyunun puanlama usulüne göre verileceğinin altını çizen Fakıbaba, proje kapsamındaki dağıtımı Nisan ayında Şanlıurfa'da başlatacaklarını açıkladı.

300 koyun Nisan ayında dağıtılmaya başlanıyor
banner200

Fakıbaba, Bakanlık'ta düzenlenen "500 Bin Anaç Koyun ve 250 Bin Düve Projeleri Protokol İmza Programı ve Basın Bilgilendirme Toplantısı"na katıldı.

Protokol, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, Tarım İşletmeleri (TİGEM) Genel Müdürü İsmail Şanlı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın tarafından imzalandı.

Törende konuşan Fakıbaba, hayvancılıktaki hedeflere ulaşmak için anaç hayvan sayısının artırılması gerektiğini vurguladı.

Bu projelerin başlangıç olduğunu dile getiren Fakıbaba, "Çiftçilerimiz Milletin Evinde Cumhurbaşkanımızla Buluşuyor' programında, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın müjdelerini verdiği, '500 Bin Anaç Koyun' ve '250 Bin Düve' projelerini, bugün hayata geçiriyoruz. Bu projelerle hem çiftçilerin geliri artırılacak, hem de tüketicilerin uygun fiyatla kaliteli kırmızı et ve süt tüketimi sağlanmış olacak." diye konuştu.

"Hayalim kırsal kalkınma"

Fakıbaba, ülke kalkınmasının kırsal kalkınma olmadan gerçekleşmeyeceğine işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Önce kırsalı kalkındırmak zorundayız. Elimden gelmiş olsa, Tarım Bakanlığının adına 'Kırsal Kalkınma Bakanlığı' diye ilave ederim. Köylüyü kırsalda tutmanın yolu sadece para kazanılması değil, insanca yaşama şartlarını orada mutlak sağlamamız lazım. Gencimizin yüzebileceği havuzu, gideceği kütüphanesi, kalacağı güzel konutu olması lazım. Bunlar yavaş yavaş gelecek. Esas hedeflerimizde de bunlar var. Hayalim bu, 10-15 yıl sonra Türkiye'nin kırsalını da böyle görüyorum."

"Bunlar sosyal proje değil"

Halk arasında "300 koyun projesi" olarak bilinen projeyle, herkese 300 koyun verilecekmiş gibi algı oluştuğuna da işaret eden Fakıbaba, şu değerlendirmede bulundu:

"Daha önce hayvanlar böyle bu şekilde verilmiş ama biz hala et ithal ediyoruz. Mutlaka ve mutlaka bu işi, anlayan, tecrübeli arkadaşa vermek zorundayız. Bunlar sosyal proje değil, 'biz verelim de işi olsun, gücü olsun, para kazansın' değil. Bu projelerde amacımız, hayvan popülasyonumuzu artırmak, et ithalatını önlemek. Yoksa gönül ister ki her gelene bir şeyler vermek; ama değil. Verildiği zaman da bu insanlar bu işten anlamadığı takdirde iyi niyetle başlıyor, üç ay sonra ya satıyor ya da kesime gönderiyor. Ahırı olacak, ahırda kapasitesi olacak, içinde hayvanı olacak ve biz bunu 300'e tamamlayacağız. İnsanlara puanlama sırasına göre vermek zorundayız."

Fakıbaba, proje kapsamındaki dağıtımı nisan ayında Şanlıurfa'da başlatacaklarını bildirdi.

500 Bin Anaç Koyun Projesine değinen Fakıbaba, "Her sene bunu devam ettireceğiz, ne zamana kadar, ithalat bitene kadar. Her bir yetiştiricimize, 300 başa kadar anaç koyun temin edilecek. Yetiştiricilerimize, 2018 yılı sonuna kadar, toplamda 500 bin baş damızlık koyun vermeyi ve sekizinci yılda yaklaşık 5 milyon baş damızlık dişi koyun sayısına ulaşmayı hedefliyoruz." dedi.


"2 yıl ödemesiz, 7 yıl vadeli kredi"

Fakıbaba, Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığı başlatılan 250 Bin Düve Projesi'nden, tecrübeli ve kapasite açığı bulunan kooperatif üyesi çiftçilerin yararlanacağını belirterek, söz konusu proje kapsamında çiftçilere 100 bin lira kredi kullandırılacağını söyledi.

Bu kredinin yüzde 80'inin düve, yüzde 20'sinin yem tedariki için kullandırılacağına dikkati çeken Fakıbaba, "Adamın cebinde yem alacak parası yok. Onun için bu hayvanı kesime gönderiyorum. Onun için biz önümüzdeki yıl anne adayı olacak kuzuya destek vermeyi düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.

"Boş ahırları dolduracağız"

Fakıbaba, kredinin ilk 2 yılı ödemesiz, sonraki 5 yılı ödemeli olmak üzere toplam 7 yıl vadeli olacağının altını çizerek, "7 yılda yaklaşık 1,5 milyon damızlık sığır sayısına ulaşılacak. Böylece işletme kapasitelerinin doluluk oranı artırılmış olacaktır. Boş ahırları dolduracağız." dedi.

Projelerde finans kaynağı olarak Ziraat Bankası'ndan kredi kullandırılacağına işaret eden Fakıbaba, üreticilerin kendi hayvanını seçeceğini, hayvanlara Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) sigortası yapılacağını, veterinerlik hizmetleri, aşı ve küpeleme işlemlerinin Bakanlık tarafından ücretsiz karşılanacağını anlattı.

Fakıbaba, bu projelere yenilerini eklemeye devam edeceklerinin kaydetti.

Gazetecilerin, projeler kapsamında verilecek hayvanların ithal edilip edilmeyeceğine yönelik sorusu üzerine Fakıbaba, "Birinci amacımız yurt içinden bunu tedarik etmek ama eğer yurt içindeki arkadaşlar fiyatı yükseltecek olurlarsa, ellerine gelen bu şansı iyi değerlendiremezlerse mecburen ithalata yönelebiliriz." diye konuştu.

Konuşmaların ardından Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri, TİGEM ve Ziraat Bankası arasında protokol imzalandı.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
hayırlı olsun
hayırlı olsun - 3 yıl Önce

negüzel tam destek darısı tkk taşeronun olur inşallah :)

Haydi hayırlısı
Haydi hayırlısı - 3 yıl Önce

Nihayet Hayvancılık uygulamasının nasıl olacağı ortaya çıktı. Emekli olmaktan gurur duyduğum Tarım Kredi Koooeratiflerinin en azından düve projesinde yer almasına sevindim. Tarım Kredinin bu uygulamayı başarıyla yürüteceğine inanıyorum. Bu uygulamada görev alacak arkadaşlarıma başarılar diliyorum, çiftçimiz ve ülkemiz hayvancılığı için hayırlı olsun.

hayırlı olsun
hayırlı olsun - 3 yıl Önce

Hayırlısı olsun...Eskiden Tarım Kredi haberleri dolar taşar dı.Son zamanlarda hiç Tarım Kredi haberi göremiyoruz..Ne oldu bütün işler yoluna mı girdi..Kooperatif seçimleri yapıldı hiç haber yok.. Bazı Merkez Birliği Yönetim Kurulu üyelerinin daha Kooperatiflerde seçimler, kaybettiği söyleniyor..hiç mi haber değeri yok... Merkez Birliği Yön Kurulu Üyeliğini geçim kaynağı yapan çiftçilik yapmayanları bi araştırıverin..iki telefona bakar. Sağır sultanlar bile duydu ama haberlere çıkmıyor..Haydi hayırlı işler...

banner151

banner251