300 koyun desteğinde önemli gelişme!

Kamuoyunda merakla beklenen 300 koyun desteğinde, detayların ne zaman açıklanacağı belli oldu. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, üzerinde çalışılan çalışma ile ilgili kapsamlı bir açıklama yapmazken, destekle ilgili bütün detaylar, 20 Şubat'ta Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanacak. Bunun için Külliye'de kapsamlı bir program düzenlenecek.

300 koyun desteğinde önemli gelişme!
banner200

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba tarafından açıklanan 300 koyun desteği ile ilgili detaylar belli olmaya başladı. Kırsaldaki hayvancılık faaliyetlerinin geliştirilmesi için verilecek olan destekle ilgili bütün detaylar 20 Şubat'ta Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanacak. Bir taraftan 20 Şubat'ta Külliye'de yapılacak programla ilgili çalışmalar yürütülürken bir taraftan da TİGEM tarafından yürütülecek desteğin detayları üzerinde istişareler devam ediyor.

300 koyun desteği ile ilgili açıklamalar kamuoyunda büyük yankı bulurken, şimdi herkes bu destekten nasıl yararlanılacağını öğrenmeye çalışıyor. Konuyla ilgili olarak Bakanlığın ilgili birimleri ve il, ilçe müdürlükleri telefon yağmuruna tutuldu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından 300 koyun desteğinden kimlerin nasıl yararlanılacağına dair resmi bir açıklama yapılmazken, bütün detayların Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanması hedefleniyor.

Bakan Fakıbaba, konuyla ilgili olarak sadece köyüne geri dönen çiftçi ailelere 300 damızlık koyun ve bu destekten yararlanan kişilerin sigortalarının devlet tarafından ödeneceğine yönelik bilgiler verdi.

Detaylarla ilgili açıklama yapılmadığı için doğal olarak birçok soru gündeme geliyor. Öncelikle 300 koyun desteğinden kaç kişi yararlanacak? Bu konu, destekle amaçlanın tam olarak anlaşılabilmesi için hayati önem taşıyor. Bununla ilgili olarak 500 bin baş koyun rakamı telaffuz ediliyor.

Verilecek destek 500 bin başla sınırlı tutulursa bu rakam, kırsalda hayvancılığı kalkındırma hedefi ile tam örtüşmez. Şöyle ki; 500 bin başı 81 ile böldüğümüzde bu destekten her ilde sadece 20 kişinin bu destekten yararlanacağı anlamına gelir. Her ilden 20 kişinin yararlanacak olması da şu anda kamuoyunda oluşan heyecana karşılık büyük bir hayal kırıklığını meydana getirir.

Diğer yandan 300 koyun desteği hibe olarak verilmeyeceği için bu desteğin kaynağının nereden karşılanacağı konusu önem taşıyor. Bu konuda da desteğin tamamen Ziraat Bankası'nın vereceği kredi ile karşılanacağı belirtiliyor. Burada da Ziraat Bankası'nın kredilendirme şartları önem taşıyor.

KOYUNLAR KİM TARAFINDAN KARŞILANACAK?

Çiftçiye verilecek olan koyunlar TİGEM tarafından tedarik edilerek dağıtılacak. TİGEM'in genç çiftçi projesinde dağıttığı hayvanlara yönelik eleştiriler gündeme gelmişti. Aynı sorunun 300 koyun desteğinde yaşanmaması büyük önem taşıyor.

300 koyun desteğinden herkes yararlanamayacak. Bunun için destekten yararlanmak isteyenlerden öncelikle arazi ve ahır şartı istenecek. Arazisi ve ahırı olmayanlar bu destekten yararlanamayacak. Ne kadar büyüklükte arazi isteneceği ise henüz belli değil.

Ziraat Bankası tarafından verilecek krediler sıfır faizli olacak. 300 koyun doğum yaptıktan sonra elde edilecek kuzulara göre kredinin geri ödemesi belirlenecek.

Bu destekte en önemli unsur Ziraat Bankası köydeki arazileri ipotek olarak kabul edecek. Bilindiği üzere çiftçinin yararlanacağı kredilerde köydeki arazisi ve evi ipotek olarak kabul edilmiyordu.

300 koyun desteğinde ayrıca verilecek olan sigorta desteğinden de aileden sadece bir kişi yararlanacak. Bu sigorta desteğinin süresi ise bilinmiyor.

300 koyun desteğinde kadınlara yönelik pozitif bir ayrımcılık yapılması da bekleniyor. Bunun yanında önceliğin ilk kez bu işi yapacaklara mı yoksa mevcutta üretim yapanlara verileceği de çalışmaların sonucunda belli olacak.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2019, 18:08
YORUM EKLE
YORUMLAR
Destekli salla
Destekli salla - 3 yıl Önce

Neden köyde kalmış çilesini çekmiş olana vermiyordà...köyü beğenmeyen kaçan asgari ücretle şehirlerde yaşayanlara hibe veriliyor anlamadım. ..bence köyde yaşayan çiftçiler desteklenmeli...şehire göç edeni getirir çiftçilik yap dersen o adam nasıl bu mali yerde tekrar şehre dönerim diye düşünür

Destekli salla
Destekli salla - 3 yıl Önce

Yav kardeşim bu bakanlik daha 40 koyunu bulamiyorlarda romanyadan Merinos ithal ediyorlar kaldıki 300 koyun vereceklermiş ...miş miş de muş muş muş

- 3 yıl Önce

boş iş...köylerde okul bile kalmamış,millet sırf sadece çocugum okula gitsin diye şehire taşınıyor...köydeki genç kızlar canından bezmiş evlenip şehire kapağı atma derdinde...hayvancılıkla uğraşana zaten kız verilmiyor..ayrıca başvuru yapmak isteyenlere bakıyorum hayvancılıkla alakası yok,hayatında hayvana eli değmemiş adam,hiç hayvan beslememiş adam çocuk oyuncağı zannediyor..naçizane tavsiyem sakın bulaşmayın elinizdeki araziden arsadan olursunuz..

- 3 yıl Önce

"Oğlan yayar gelin sağarsa koyun koyundur, el yayar el sağarsa koyun oyundur"

Köyden indim şehire
Köyden indim şehire - 3 yıl Önce

yahu şehirliyi boşverin köyluyu durdurun köylerde kimse kalmadı köylüye destek verin zengini boşverin zengin zaten zengin .....köyde iş yok guç yok millet şehirde karınlarını doyuruyo köyde aç aç...

Koyun
Koyun - 3 yıl Önce

Ula arkadaş bu gelen adam nasıl gelecek de 300 koyunu alacak anlamıyom bu koyunu nere tikacak sonra avrada nasıl gücü yetecek köye getirecek şimdi onlar otomotik avrat oldu gelirde bokun sudugun içine girer mi üçyüz koyun için tapu verecek durumu olsa hec gelmez o adam köye gelir mi bırakın bu işleri koyde ki yapan hakiyle yapan arkadaşlara verin de bari bi ise yarasin ki görün bahakalim koyunculuk nasıl ilerliyor bos işlerle uğraşmayın adam koyde kaliyon diye çobana kız vermiyor kalmis ki köye getirecek koyunculuk yaptıracak ver mehteri

öncelik çiftlik sahibinin
öncelik çiftlik sahibinin - 3 yıl Önce

Memleket çiftlik çöplüğü ile dolu millet can değer çiftliklerini yarı fiyatına hatta daha aşağısına satıyor sermayesi olmadığından bunlarda tutmuş şehirde kendine bir yol çizmiş çiftliği yok tarlası yok adamı köye getirmeye çalışıyor üstelik koyunların değerince ipotek istiyor. 300 koyunun nasıl bakılacağını kimse hesaba katmıyor. Koyunculuk yapmak için en başta aile desteği olması gerekir. Adamın karısı şehirden gelmez kendi köyde hayvancılık yapıcam diye uğraşır. Siz öncelikle köyde çiftliğini satan adama engel olun yetmezse gidenleride geri getirirsiniz .

diye düşünüyorum
diye düşünüyorum - 3 yıl Önce

Şehirde yaşayan genç çiftçilerin çocuklarının geleceği kaygısı çözülmeden bu projede başarı sağlansa dahi sürekliliği olmaz. Çünkü ben okumadım çocuklarım okusun yada benim bir mesleğim olmadı çocuklarımın bir mesleği olsun düşüncesindeki insanı köyüne sürekli kalıcı götüremezsiniz.


banner151

banner251