2.5 milyon liraya kadar kırsal kalkınma desteği verilecek

Tarım ve Orman Bakanlığının Kırsal Kalkınma Destekleri 13. Etap Kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliği Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, proje tutarı 2,5 milyon liraya kadar olan yatırımlar, kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programı kapsamında hibe alabilecek.

2.5 milyon liraya kadar kırsal kalkınma desteği verilecek
banner200

Yeni teknoloji içeren yatırımların desteklenmesine yönelik usul ve esasları içeren tebliğle kırsal alanda ekonomik ve sosyal gelişmeyi sağlamak, tarım ve tarım dışı istihdamı geliştirmek, kadın ve genç girişimciler öncelikli olmak üzere gerçek ve tüzel kişilerin yatırımları için yapılacak hibe ödemelerine ilişkin hususlar belirlendi. Buna göre, tarımsal ürünlerle tıbbi ve aromatik bitkilerin işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik tesis yatırımları, yenilenebilir enerji kaynakları kullanılan sera yatırımları, tarımsal üretime yönelik sabit yatırımlar ve kırsal ekonomik altyapı yatırımlarının arasında bulunduğu konular, hibe desteği kapsamında değerlendirilecek. Sert kabuklu meyveler hariç, başka bir yatırım tesisinde ilk işlemesi yapılan mamul ürünün ikincil işlenmesine ve paketlenmesine yönelik yatırım teklifleriyle yurt dışında üretimi yapılan ürünlerin işlenmesine ve paketlenmesine yönelik yatırımlar hibe desteği kapsamında bulunmayacak. Büyükbaş ve küçükbaş mezbahası konusunda kapasite artırımı, teknoloji yenileme veya modernizasyon başvuruları dışındaki başvurular kabul edilmezken, kanatlı kombinası konusunda sadece yeni tesis kapsamında başvuru yapılabilecek.

Çay ve fındık konusunda sadece yaş çay ve fındık üretiminin yapıldığı illerden başvuru alınacak. Tarımsal ürünlerin depolanmasına yönelik yeni tesis başvurularında sadece çelik silo ve soğuk hava deposu hibe desteği kapsamında değerlendirilecek.  Yatırımcılar tebliğ kapsamında ülke genelinde sadece bir adet proje başvurusu yapabilecek. Tarımsal amaçlı kooperatifler ve birliklerin tüzel kişilik olarak proje başvurusunda bulunmaları, üyelerinin veya ortaklarının tüzel kişilik veya bireysel olarak farklı yatırım konularında başvuru yapmasına engel teşkil etmeyecek.

PROJE TUTARININ YARISINA HİBE VERİLECEK

Yatırım projelerinin fiziki olarak tamamlanma süresi 15 Kasım 2020'de son bulacak. Başvuru sahibi gerçek ve tüzel kişilerin çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olması gerekecek. Tarımsal amaçlı kooperatifler, birlikler veya tüzel kişilerin ekonomik yatırım konularında başvuruda bulunması halinde hibeye esas proje tutarı, yatırım niteliği yeni tesis olan başvurulardan 2 milyon 500 bin lira, tamamlama olan başvurularda 1 milyon 750 bin lira ve kapasite artırımı, teknoloji yenileme veya modernizasyon olan başvurularda 1 milyon 250 bin lira üst limitini geçemeyecek.  Kırsal ekonomik altyapı yatırım konularında da hibeye esas proje tutarı 500 bin liraya kadar olabilecek. Hibeye esas proje tutarı alt limiti 50 bin lira olacak.  Proje tutarının yüzde 50'sine hibe yoluyla destek verilecek. Diğer yüzde 50'si oranındaki tutarı başvuru sahipleri temin edecek.

ELEKTRONİK ORTAMDA BAŞVURU YAPILACAK

Başvurular 60 gün içinde gerçekleştirilecek. Başvuruda bulunacaklar, program konusunda il proje yürütme birimlerinden ihtiyaç duydukları bilgiyi alabilecek. Başvurular, "www.tarimorman.gov.tr" adresinden yapılacak. Programa ait uygulama rehberi, başvuru formları ve bilgilendirici dokümanlarla satın alma kitabı da aynı adresten temin edilebilecek.

Başvurusu alınan projeler, il proje değerlendirme komisyonunca incelemeye alınacak. Değerlendirmede, projenin uygunluğu, teklif çağrısında belirtilen amaçlarla tutarlı olması, kalitesi, katma değeri, sürdürülebilirliği ve maliyet etkinliği gibi unsurlar da gözetilecek. Değerlendirme sonucunda desteklenmeye hak kazanan projeler, Bakanlığın internet sitesinden ilan edilecek. Program kapsamında yapılan tüm işlemler Bakanlıkça denetlenecek. Haksız yere yapılan destekleme ödemeleri, ödeme tarihinden itibaren kanuni faizi ile birlikte geri alınacak.

Başvuruya esas proje için bu tebliğ kapsamında verilecek destek ve faiz niteliğindeki destekler hariç hiçbir kamu kurum ve kuruluşunun desteklerinden yararlanılamayacak.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2019, 19:56
YORUM EKLE
YORUMLAR
Tuncer polat
Tuncer polat - 2 yıl Önce

Bu hibeler degilmiki çifçinin anasını belledi birde araştırın bu şekilde yaptırdıgınız çiftliklerden kaçtanesi ayakta kaçtanesi çalışıyor betona alet ekipman vereceginiz destegi hayvana verseydiniz imdi Türkiyedeki hayvan varlıgı en az on kat daha fazla olurdu

Soru
Soru - 2 yıl Önce

Ahır agıl yapımı ile ilgili kısımda yani büyükbaş ve küçükbaş yatırımlarda tesise destek varmı yokmu onu anlamadım sadece makine ekipman ve kapasite arttırımına mı var bilgisi olan ?

Riza
Riza - 2 yıl Önce

Kim söyleyip hatırlattı lan Bekir pakdemirliye tarım bakanı olduğunu adam ne güzel Binali yıldırımın özel kalem müdürüydü

Ahmet dartar
Ahmet dartar - 2 yıl Önce

Yıllardır Mısır'a 3 00 krş destek açıklayıp öderken 2.88 den ödeyin...hiç arttırmayın......palavrayı bırak tarım bakanı....bu yükselttiğini destekler çiftçiye verilmiyor....pamuk mısır buğday mazot gübre buzağı ayçiçeği desteklerini yıllardır aynı ödeyin bide kesinti yapın.......palavracılar.......yapacağınız diğer destekler zengin kere peşkeştir.....zaten peşkeş.....bu arada sigaraya yine acımasızca zam yaptınız....Türkiye sayenizde 60 yıl önceki gibi tütün sarıp içiyor....zamla sigara bırakılmaz.....Cumhurbaşkanı sigara içmiyor diye herkes içmemek zorunda mı sandınız......4 yıl elbet geçecek ...çiftçi düşmanı anavatan partisinin yanına akp de gömülecek.....

Köylü
Köylü - 2 yıl Önce

Destek vereceklerine Üreticilerin maliyet ve pazarlama sorunlarını halletsinler. Üretici kazanacak ki üretim olsun.

Selahattin atak kochisar
Selahattin atak kochisar - 2 yıl Önce

Bireysel desteklemeyi küçük çifçiye destek verilmelidir kobiler faydalanır bu pureceden küçük civci yine perişan olacaktir

bu ne
bu ne - 2 yıl Önce

zengine yapılan kayırmacılık

banner151

banner251